۱۳۹۸-۰۴-۳۰
کتابخانه و موزه وزیری یزد گنجینه ای از نفایس خطی آثار شاعران ایرانی

کتابخانه و موزه وزیری یزد گنجینه ای از نفایس خطی آثار شاعران ایرانی

گنجینه خطی کتابخانه و موزه وزیری، وابسته به آستان قدس رضوی در شهر یزد و در جوار مسجد جامع کبیر507 نسخه خطی ادبی منحصر به فرد را در اختیار دارد.

این تعداد نسخ خطی بخشی از 4931 نسخه خطی از میراث مکتوب تمدن اسلامی ایرانی و نمونه ای از آثار به جای مانده از دانشمندان، ادیبان و هنرمندان ایران زمین است که در این مجموعه گردآوری شده است.
نسخه هایی دستنویس، مذهب و مرصع و بعضی منحصربه‌ فرد که در سال‌های گذشته به همت مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سید علی محمد وزیری و با مشارکت خیرین نیک اندیش یزدی از طریق وقف، اهداء و خریداری گردآوری شده و اکنون به جلوه‌گاهی از اوج هنرمندی و ذوق فرهنگ اصيل ايرانی تبدیل شده است.
این مجموعه ادبی شامل دیوان‌ها، جُنگ‌ها، منظومه‌ها، منشآت و ... است که با قلم کاتبانی چیره دست به نظم و نثر نوشته شده است.
این گنجینه ارزشمند از یک سو میزبان آثار شاعران پر آوازه این سرزمین همچون مولوی، سعدی، حافظ، نظامی، جامی، سنایی، شیخ بهایی، عرفی شیرازی، عطار، فردوسی و وصال شیرازی است و از سوی دیگر با آثار شاعران دارالعباده از قبیل فرخی یزدی، قضائی یزدی، شهلای یزدی، فدائی یزدی، جیحون یزدی، شوکت یزدی، حیران یزدی، شارق یزدی، طراز یزدی، مضطر یزدی و وامق یزدی مزین شده است.
گفتنی است در دومین سه‌شنبه فرهنگی که توسط کتابخانه و موزه وزیری یزد در یکم مردادماه 1398 برگزار خواهد شد، با حضور اساتید دانشگاه و مدیران ارشد شهر یزد، از این نسخ ادبی موجود درگنجینه وزیری رونمایی به عمل خواهد آمد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود