۱۳۹۸-۰۷-۱۶
تازه‌ترین کتاب حداد عادل رونمایی شد

تازه‌ترین کتاب حداد عادل رونمایی شد

در مراسم رونمایی از تازه‌ترین کتاب غلامعلی حداد عادل با عنوان «به صحرا شدم عشق باریده بود»، عنوان شد: این کتاب ترکیبی از عقلانیت و احساس است.

آیین رونمایی از کتاب «به صحرا شدم عشق باریده بود» به قلم غلامعلی حداد عادل که به زبان‌های انگلیسی، عربی و اردو ترجمه شده عصر امروز در کتابخانه پارک‌ شهر برگزار شد.

بر اساس این گزارش در این مراسم علیرضا مختارپور دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، غلامعلی حداد عادل نویسنده کتاب، محسن چینی‌فروشان مدیرعامل انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامی و هادی انصاری حضور داشتند.

هادی انصاری در این نشست در سخنانی کوتاه، گفت: روز به روز شاهد هستیم که موج اربعین سالانه عظمتش بیشتر می‌شود، زیرا ندای امام حسین (ع) ندای جهانی است.

وی در پایان سخنانش گفت: در سال‌های اخیر حضور ایرانیان به صورت پررنگ در جهانی شدن این مسیر نمایان است که هیچ زبان و قلمی گویای آن نیست. فردی که در این پیاده‌روی توفیق حضور می‌یابد مانند موری است در اقیانوس انسان‌ها که از ادیان و مذاهب و دیدگاه‌های مختلف هستند و همه با یک کوله‌پشتی به یک سو حرکت می‌کنند. سفرنامه‌نویسی هنر زیبایی است که در شرقی‌ها کمتر دیده می‌شود به خصوص سفرنامه اربعین بسیار کم داریم و باید گفت: سفرنامه‌های این گونه نه تنها در تاریخ، فرهنگ و انعکاس هر کشور نقش دارند بلکه می‌تواند انعکاس‌دهنده موج به این عظمت باشد.

محسن چینی‌فروشان مدیر دفتر نشر فرهنگ اسلامی، در این مراسم در سخنانی درباره غلامعلی حداد عادل مؤلف کتاب اظهار داشت: آقای حداد عادل چهره‌ای چندوجهی است، او وجوه مختلف شخصیتی دارد، رشته تحصیلی‌اش فیزیک و ریاضیات است که آثاری از آن در این اثرش هم دیده می‌شود، اما در کنار آن در زمینه‌های مختلف مثل شعر، رمان و حتی قصه برای کودکان دست به قلم شده است. او حتی طناز خوبی هم است. نکته دیگر شناخت مخاطب است خصوصاً مخاطبان جوان و نوجوان؛ ایشان در طول عمر کاری خود در سازمان پژوهش تیزهوشی خاصی نسبت به شناخت مخاطب داشت و سپس مدرسه فرهنگ را تدریس کرد و پای آن ایستاد و همچنان در آن درس می‌دهد. شناخت خوبی نسبت به مخاطب دارد. اینکه فردی بداند نیاز و مسأله مخاطب امروز چیست نکته مهمی است که آقای حداد عادل این نکته را به خوبی می‌داند.

چینی‌فروشان تصریح کرد: نکته سوم قلم آقای حداد عادل است، قلمی رسا، شیرین و سلیس؛ او در حالی که رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی است، اما از زمانی که او را شناخته‌ام و این مسؤولیت را هم نداشت در مجلات رشد و کتاب‌های درسی قلمی شیرین، شیوا و محکم داشت.

این ناشر به وجهه تألیف در غلامعلی حداد عادل هم اشاره کرد و گفت: آقای حداد عادل دقت‌نظر و وسواس خاص مثبتی دارد، او حتی کتاب‌ها را به لحاظ ویرایش و طرح جلد به دقت مورد بررسی قرار می‌دهد تا کار محکم، پاکیزه و قابل عرضه منتشر شود.

وی افزود: کتاب به صحرا شدم عشق باریده بود از سوی انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شد جمعاً شاید ۱۰۴ صفحه باشد، اما از ما وقتی گرفت که ارزشش را داشت و امیدوارم جلد دومی داشته باشد و همچنان استمرار در انتشارش را شاهد باشیم.

چینی‌فروشان در سخنانی درباره کتاب به ویژگی‌هایی اشاره کرد و گفت: ساده‌ترین کتاب آقای حداد عادل ویژگی‌های بسیاری دارد، کتاب ترکیبی از عقلانیت و احساس است، در بخش‌هایی احساسی متن نوشته می‌شود، اما در مقاطعی بحث‌های عقلانی و منطقی مطرح می‌شود، دوم اینکه در این کتاب نقش امام حسین (ع) و عاشورا در شرایط حاضر تبیین شده است.

وی در پایان سخنان خود به بین‌المللی بودن متن کتاب هم اشاره و اظهار داشت: کتاب «به صحرا شدم عشق باریده بود» تنها برای عده خاص و ایرانیان نوشته نشده از این رو در سال دوم انتشار بلافاصله به زبان‌های اردو، عربی و انگلیسی ترجمه شده است. ما در دفتر نشر فرهنگ اسلامی وظیفه آن را داشتیم تا بستری برای انتشار آثاری فاخر فراهم کنیم کتاب آقای حداد عادل نیز از آن دسته بود.

علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سخنانی کوتاه ضمن اشاره به دیدار اخیر رهبر انقلاب با موکب‌داران گفت: در این دیدار رهبر انقلاب به تأثیر راهپیمایی و گسترش معرفت اشاره کردند که بسیار مهم بود. همان‌طور که در جبهه حسینی این گسترش صورت می‌گیرد در جبهه دشمن هم همین‌گونه است.

وی با بیان اینکه بنده اکثر کتاب‌هایی که با محوریت و یا درباره اربعین نوشته شده را خوانده و بررسی کرده‌ام، گفت: نکاتی وجود دارد اول اینکه برخی از این آثار روایات تصویری هستند در واقع از جنبه‌های هنری به این واقعه می‌نگرند. دوم اینکه برخی کتاب‌ها خاطره‌نویسی بوده و از نوع احوال شخصی و اتفاقات رخ داده به ماجرا نگریسته و جنبه معرفتی و تحلیلی در آن‌ها دیده نمی‌شود. البته کتاب‌های معدودی هم تألیف شده که ضمن اشاره به مسائلی عملاً جنبه‌های انتقادی و به چالش کشیدن این موضوع را مدنظر قرار داده است.

دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ضمن اشاره به اینکه برخی با به چالش کشیدن نکاتی را مطرح می‌کنند، گفت: تقلیل و تضعیف وجهه قیامی امام حسین (ع)، تأکید بر اینکه نهضت حسینی استثناء بود و اینکه اتفاقی افتاده که قابل درس‌آموزی و الگوپذیری نیست از این رو مواردی مطرح می‌شود که اهداف خاصی در دامن زدن به راهپیمایی را دارند که باید پیرامون آن‌ها روشنگری کرد.

وی با اشاره به اینکه باید تأکید کنم کتاب‌هایی از نوع کتاب‌های آقای حداد عادل ضرورتشان بسیار حس می‌شود ابراز داشت: آثار این گونه که همه‌جانبه تحلیلی و با قلمی شیرین و با پاسخ به شبهات برای نسل جوان نوشته شده باشد و از سوی مقابل به دشمنی‌ها و سنگ‌اندازی‌ها با تفکر پاسخ داده باشد نگاه معرفتی و مسؤولیت‌آفرین و مبتنی بر تعهد را در جوانان این کشور به وجود آورد کم داریم. از این رو باید به آثار قابل تأمل و ارزشمند بهای بیشتری داده شود.

در پایان این مراسم غلامعلی حداد عادل نویسنده این کتاب، اظهار داشت: دو سال پیش نخستین بار موفق به زیارت کربلا در ایام اربعین شدم، همان روز‌ها دفترچه کوچکی در کوله‌پشتی‌ام قرار دادم تا ببینم چه پیش می‌آید، اما از ساعات اولیه برای نوشتن بی‌اختیار شدم و صبح اولین روز پس از استراحت در یک موکب بیدار شدم، دیدم همسفرانم در خواب هستند به سختی در گوشه‌ای از موکب نشستم، دفترچه را باز کردم و بخش شبی خوش، سفری خوش را نوشتم در واقع از ۵ فصل کتاب ۴ فصل را تا رسیدن به کربلا نوشته بودم.

وی ادامه داد: هر جا که کاروان برای استراحت توقف می‌کرد از فرصت استفاده می‌کردم تا احساس دست اولم را روی کاغذ بیاورم و بنویسم. می‌دانستم که اگر این پرنده گریزان را صید نکنم بعداً از دستم فرار می‌کند.

حداد عادل افزود: خواستم آنچه از متن ماجرا می‌فهمم را بلافاصله بنویسم، اما برای تألیف فصل پایانی کتاب احتیاج به مراجعه به منابع دست اولی داشتم که موردنظرم بود. مایل بودم این راهپیمایی را از چشم دیگران نظاره کنم تا به خواننده نشان بدهم از این رو شاید ۶ ماه این فصل آخر طول کشید در حالی که ۴ فصل دیگر طی ۶ روز نوشته شده بود منابع موردنظرم کمیاب بود و کمی به طول انجامید.

وی گفت: باید چند نکته را درباره راهپیمایی اربعین مطرح کنم مطلب نخست اینکه بیش از ۲۰ سال است که اصطلاح ریزش و رویش را از زبان رهبر انقلاب می‌شنویم و همواره ایشان افراد را دلگرمی می‌دهند که مبادا از جدا شدن برخی‌ها از قافله انقلاب دلسرد شده باشید، انقلاب اگر ریزش دارد رویش هم دارد، ایشان تأکید دارند رویش‌ها بیش از ریزش‌ها است و وقتی صحبت از ریزش و رویش می‌شود ذهنمان به اشخاص می‌رود. در حالی که مصادیق این ریزش و رویش‌ها را نباید افراد بدانیم، پدیده‌های اجتماعی هم هستند که مصداق اکمل این رویش‌ها است.

حداد عادل گفت: من اربعین را رویش می‌دانم این رویش را دست کم نگیرید چرا که رویش‌های ثانوی را در خود دارد.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ضمن اشاره به اینکه حضور میلیونی مردم به معنای باور آن‌ها به مبارزه با ظلم، بی‌اخلاقی و حسادت عنوان داشت عاشورا جز این چیزی نیست، ما چنین سرمایه‌ای را در ایران به خدمت داریم بنابراین برای حل مشکلات کشور اگر به همین نیروی لایزال دینی مردم توجه کنیم همه مشکلاتمان حل می‌شود اگر به سراغ این مردم برویم، اگر چیزی برخلاف عقاید این مردم نگوییم و فاصله از آن‌ها نگیریم، آن‌ها به ما اعتماد داشته باشند هر چه بخواهیم مردم فراهم می‌کنند و انقلاب را این گونه حفظ می‌کنیم.

وی با بیان اینکه فهم و درک ملت از عاشورا نکته‌ای است که باید به آن اشاره کنم گفت: من در این کتاب اشاره‌ای به عاشورای قبل از انقلاب و پس از انقلاب داشته‌ام در هر دو مقطع عزاداری و اخلاص بوده است، اما اتفاقی که با انقلاب افتاده مثل این است که گلدانی را شما در سایه پرورش دهید و سپس در آفتاب قرار دهید، رشدش ۱۰ برابر می‌شود انقلاب هم با مفاهیم دینی چنین کاری را کرد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید