۱۳۹۹-۰۳-۱۵
تاريخ قيام پانزده خرداد به روايت اسناد
تاريخ قيام پانزده خرداد به روايت اسناد
مجموعه «تاریخ قیام پانزده خرداد به روایت اسناد» نوشته جواد منصوری در قالب دو جلد توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

 

مجموعه «تاریخ قیام پانزده خرداد به روایت اسناد» نوشته جواد منصوری در قالب دو جلد توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.
جلد اول شامل سه بخش کلی است.
در بخش‌های اول و دوم به تحولات ایران در سال‌های 1332 تا فروردین 1342 پرداخته شده است.
بخش سوم به بررسی واقعه فیضیه و توطئه رژیم پهلوی علیه حوزه و روحانیت اشاره می‌پردازد. در این بخش به وقایع محرم سال 1383 قمری (خردادماه 1342شمسی) مبارزات انقلابی ملت ایران و متقابلا مقابله رژیم پهلوی با این مبارزات اشاراتی شده است.
جلد دوم در دو بخش به انضمام اسناد، به طور تفصیلی به واقعه 15 خرداد پرداخته است. بررسی چگونگی شکل‌گیری قیام، دستگیری امام خمینی، قیام مردم در واکنش به بازداشت امام، نتایج قیام 15 خرداد و... بخشی از سرفصل‌های جلد دوم این مجموعه است.
لازم به ذکر است در مجموعه مذکور بیش از 900 برگ سند در رابطه با قیام 15 خرداد منتشر شده است.

در این کتاب مهمترین جریانها و پدیده های سیاسی از جمله اهداف کودتای 28 مرداد، شکست نهضت ملی و پی آمدهای آن، انتقال سلطه از انگلستان به آمریکا و آثار آن، شناخت رهبران و گروه های ضد رژیم پهلوی، علل شروع نهضت اسلامی، دستگیری امام خمینی (ره)، قیام 15 خرداد، ادامه مبارزات، احیاء کاپیتولاسیون و موضع گیری امام و تبعید معظم له، دلایل تداوم نهضت اسلامی تا پیروزی انقلاب و تغییرات روابط خارجی از کودتای 28 مرداد 1332 تا 1343 بر اساس اسناد و مدارک و با استفاده از مطبوعات و کتابها، تجزیه و تحلیل شده است. در اسناد عرضه شده مواردی یافت می شود که به جنبه های مثبت یا منفی فرد یا گروهی پرداخته است که این افراد یا گروهها، اکنون دچار تغییر و تحول شده اند. در تدوین کتاب از نظرات افراد متعدد، کتابها و نشریات زیادی بهره گیری شده است.
تهیه این مجموعه با استفاده از اسناد موجود در وزارت اطلاعات و مساعدتهای کارشناسان اسناد آن وزارتخانه صورت گرفته است، اما تهیه نهایی این مجموعه با زحمات کارشناسان علمی مرکز اسناد انقلاب اسلامی صورت پذیرفته است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید