۱۳۹۹-۰۴-۲۷
معرفی کتاب به مناسبت 27 تیرماه، روز تاسیس شورای نگهبان
نگهبان آراء
این کتاب٬ گزارش شورای نگهبان از اقدامات آن شورا برای رسیدگی به شکایات نامزدهای انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال 88 است .

 

شورای نگهبان، علاوه بر پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی و احراز عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با موازین شرع، به موجب اصل 99، 115، 118 و بند نهم از اصل 110 قانون اساسی و قوانین عادی منبعث از آن، مسئولیت نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری را برعهده دارد. این شورا تنها مرجع عالی رسیدگی به شکایات و اعتراض‌ها دربارة جریان انتخابات است؛ بنابراین با رصد کردن مستمر، به موقع و دقیق امور، مجموع اعتراض‌ها و شکایات را پس از دریافت، دسته‌بندی کرده و با به کارگیری تمامی ابزارهای قانونی، آنها را مورد رسیدگی قرار می‌دهد و در نهایت نسبت به صحت و یا عدم صحت انتخابات اعلام نظر می‌کند.

کتاب نگهبان آرا را انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی تهیه و چاپ کرده و در اختیار دوست داران کتاب قرار داده است.

این کتاب دارای دو بخش است:

بخش اول: اقدامات شورای نگهبان؛ در این بخش اقدامات شورای نگهبان برای انتخابات با ذکر جزئیات مشخص شده است.

بخش دوم: بررسی شکایت‌ها و اعتراض‌ها؛ در این بخش هم موضوعات: تفکیک موضوع‌های شکایت شده، شکایت‌های ناظر به روز انتخابات، شکایات مشترک نامزدها، الزام رأی دهندگان با استفاده از خودکارهای موجود، انتقال صندوق به محل دیگر، تبلیغ در روز اخذ رأی، استفاده از امکانات دولتی، پلمپ صندوق رأی بدون حضور نمایندگان نامزدها، سیال بودن جمعیت، شکایت مستقل نامزدها، نظر نهایی شورای نگهبان بررسی شده است.

ویژگی‌های اثر: 

پرداختن به یکی از مهم‌ترین و پر چالش‌ترین انتخابات انقلاب اسلامی

معرفی روند انتخابات صورت گرفته در انتخابات 88

شناساندن ریز فعالیت‌های شورای نگهبان در این انتخابات

برطرف نمودن شبهات موجود در رابطه با انتخابات 88

نشان دادن سلامت انتخابات ریاست جمهوری

بیان اعتراض‌های صورت گرفته در انتخابات و پاسخ های عملی شورای نگهبان به این اعتراضات.

کتاب نگهبان آرا کتابی بسیار خوب برای علاقه مندان به تاریخ معاصر انقلاب اسلامی است و خوانندگان این کتاب با خواندن آن می‌توانند تصویر دقیق و درستی از اتفاقات فتنه 88 پیدا کنند. در این کتاب گزارش اقدامات شورای نگهبان، برای رسیدگی به شکایات نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری بیان شده است. همچنین مستندات مراحل اجرایی و بررسی، در بخش پیوست کتاب آورده شده است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید