۱۳۹۹-۰۶-۱۶
اهدای مجموعۀ نفیسی از اسناد و کتب خطی به گنجینه رضوی
مجموعۀ نفیسی از اسناد تاریخی، کتب خطی، چاپ سنگی و چاپی به‌دست شهروند یزدی به کتابخانه و موزۀ وزیری یزد، از کتابخانه‌های وابسته به آستان قدس رضوی، اهدا شد.

 

به گزارش گنجينۀ رضوی، رئیس کتابخانه و موزۀ وزیری یزد از اهدای مجموعۀ نفیسی شامل بیش از 5هزار و 150 نسخه سند، نسخۀ نفیس خطی، چاپ سنگی، کتاب چاپی فارسی و لاتین به این مرکز خبر داد.

محمدرضا ملک‌ثابت با بیان این‌که این مجموعۀ منحصربه‌فرد، به‌دست «محمدرضا مرادی»، شهروند یزدی، به این مرکز اهدا شده است، توضیح داد: بیشترین حجم این مجموعه را اسناد تشکیل می‌دهد و این اسناد در موضوعاتی همچون مصالحه‌نامه، مبایعه، نامه‌های شخصی، نامه‌های تجاری، بارنامه، تمسک‌نامه، قبوض تجاری و بانکی، حواله و صورت‌حساب‌های متعلق به تاجران منطقۀ یزد و مابقی مربوط به مناطق کرمان و اصفهان است.

وی افزود : کتاب خطی اهدایی، با نام «منیه المرید فی ادب المفید و المستفید» اثر شهید ثانی، کتابی به زبان عربی در حوزۀ اخلاق اسلامی است که به خط نسخ کتابت شده است.

ملک‌ثابت به 45 نسخه کتاب چاپ سنگی اهدایی اشاره کرد و گفت: قدمت این کتب به دورۀ قاجار می‌‌رسد و یکی از نفایس آن شاهنامه‌‌ای است که در سال 1272 قمری به خط نستعلیق در هند به زیور طبع آراسته شده است.

در ادامه، اهداکنندۀ این مجموعۀ ارزشمند در گفتگو با خبرنگار ما تصریح کرد: به‌ دلیل تحصیل در رشتۀ معماری، علاقۀ خاصی به ابنیه و اشیای تاریخی داشتم و از سال 81 تصمیم گرفتم آثار تاریخی را از مجموعه‌داران و افرادی که آن‌ها را نگهداری می‌کنند خریداری کنم.

محمدرضا مرادی ادامه داد: پس از مدتی، احساس کردم دیگر توانایی نگهداری این آثار فرهنگی را ندارم و بخشی از آن را به یکی از مراکز نگهداری آثار تاریخی در یزد اهدا کردم و متأسفانه پس از مدتی متوجه شدم قرآن خطی نفیسی که در میان اهدایی‌های من به این مجموعه بود، گم شده است. این مسئله باعث شد ترجیح بدهم هرچه باقی مانده است دست خودم نگهداری کنم تا این‌که چند سال پیش در سفر به مشهد، در بازدید از موزۀ آستان قدس رضوی و گفتگو با یکی از مسئولین موزه، مسئله را با ایشان در میان گذاشتم.

این شهروند 48 ساله که جانباز جنگ تحمیلی است، ادامه داد: پس از مدتی چند تن از کارشناسان موزۀ آستان قدس برای بررسی این مجموعه به یزد آمدند و من به دلیل خاطرۀ بدی که از گم‌شدن قرآن داشتم، تنها بخشی از اسناد این مجموعه را به ایشان سپردم.

وی اضافه کرد: مدتی بعد، کارشناسان آستان قدس به مشهد دعوتم کردند که مراحل ثبت و نگهداری اسناد را از نزدیک دیدم و به اطمینان لازم رسیدم. قرار شد به‌مرور همۀ اسناد را تحویل بدهم که گفتند کتابخانه و موزۀ وزیری یزد هم وابسته به آستان قدس رضوی است و اگر اسناد را به یزد هم تحویل بدهم، همان مسیر را طی می‌کند و در نهایت، هرچه دستم بود، به کتابخانۀ وزیری یزد اهدا کردم.

مرادی در پایان با بیان این‌که معمولاً افرادی که چنین مجموعه‌های ارزشمندی را در دست دارند، پس از گذشت چند سال به دلایلی مثل کهولت سن دیگر توانایی نگهداری آن را ندارند خاطرنشان کرد: معمولاً پس از درگذشت فرد، خانواده‌ها این مجموعه‌های نفیس را جدی نمی‌گیرند و ممکن است مثل خود شخص از آن نگهداری نکنند یا ممکن است این‌گونه آثار تاریخی به‌دلیل تغییرات دمایی و رطوبت و انواع آفت‌ها با گذشت زمان آسیب ببیند. بهتر است افراد تا زمانی که در قید حیات هستند، خودشان این گونه آثار ارزشمند تاریخی را به مجموعه‌های مطئمنی مثل کتابخانه و موزۀ آستان قدس رضوی اهدا کنند تا با نام خود شخص برای همیشه در تاریخ ثبت شود و محفوظ بماند.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید