کتابخانه وزیری یزد
۱۳۹۹-۰۹-۱۶
اسناد مهم یزد به کتابخانۀ وزیری یزد بازگشت
بیش از 58هزار برگ سند مهم و تاریخی استان یزد متعلق به کتابخانۀ وزیری یزد، پس از فهرست‌نویسی و تهیۀ نسخۀ پشتیبان در مرکز اسناد آستان قدس رضوی، به این کتابخانه بزرگ یزد منتقل شد. فرمان شاهان قاجار از جملۀ این اسناد است.

 

به گزارش گنجینه رضوی، رئیس ادارۀ اسناد آستان قدس رضوی از بازگشت اسناد مهم تاریخی یزد به کتابخانۀ وزیری یزد، از کتابخانه‌های وابسته به آستان قدس رضوی، خبر داد. دکتر الهه محبوب تصریح کرد: این اسناد اسفندماه سال 1395 به منظور آماده‌سازی، فهرست‌نویسی و تهیۀ نسخۀ پشتیبان برای استفادۀ بهتر و کاربردی‌تر پژوهشگران، به مرکز اسناد آستان قدس رضوی در مشهد انتقال یافت که به تازگی و با پایان یافتن این اقدامات، مجدداً به کتابخانۀ وزیری یزد منتقل شد. وی با بیان اینکه این اسناد در 6هزار و 561 شمارۀ اموالی و 58هزار و 236 برگ طبقه‌بندی شده است، گفت: بيشترين حجم اسناد مذکور، مربوط به نامه‌نگاری‌های شخصي و اداري مرحوم علي‌محمد وزيري و ديگر رجال سرشناس يزدي و امور جاری کتابخانه وزیری است.

محبوب از وجود اسناد مهمی در این مجموعه سخن گفت و اظهار داشت: محتوای اطلاعاتی این مجموعه در موضوعات اسناد حکومتی و اداری، امور مذهبی، امور ملکی و زراعی، امور فرهنگی، اسناد مالی و تجاری، قباله‌نامه‌های ازدواج و صداق‌نامه‌های مربوط به اهالی یزد، بهائیان و واقعه ابرقو، انتخابات مجلس شورای ملی، اسناد انقلاب اسلامی یزد، نامه‌نگاری شخصی با شخصیت‌ها و رجال یزدی و اسناد دکتر محمدحسین وزیری، فرزند حجت‌الاسلام علی‌محمد وزیری است.

وی در این خصوص تشریح کرد: فرمان‌ها، رقم‌ها و حکم‌های متعلق به آقا محمدخان قاجار، فتحعلی‌شاه، ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه، محمد علیشاه ، احمدشاه و عباس میرزا ولیعهد از مهم‌ترین اسناد حکومتی و اداری این مجموعه است.

محبوب همچنین از اسناد جمع‌آوری وجوهات شرعی و ارسال آن توسط مرحوم سیدعلی‌محمد وزیری برای علما و مراجع تقلید در قم و عتبات عالیات در عراق از جمله امام خمینی(ره) و دیگر آیات عظام، استفتاء از علما، شجره انساب سادات حسینی، طباطبایی و رضوی در یزد و وصیت‌نامه‌های وقف املاک در شمار برخی دیگر از اسناد مهم این مجموعه نام برد و گفت: سواد وقفنامه موقوفات میرزا اسحاق بیک یزدی ملقب به حقیقت‌خان به سال 1053 قمری از قدیمی‌ترین وقف‌نامه‌های این مجموعه است.
رئیس ادارۀ اسناد آستان قدس رضوی در ادامه، از مبایعه‌نامه فروش «عزآباد» توسط نورالدین محمد و شمس الدین به محمدحسین و علاء‌الدوله حسین چهارمناری به سال 1018 قمری به عنوان قدیمی‌ترین سند مجموعه اسناد وزیری یاد کرد.

محبوب همچنین از وجود اسناد مدارس جامعۀ تعلیمات اسلامی یزد در این مجموعه خبر داد و بیان کرد: در سال 1334شمسی، حجت‌الاسلام وزيري تشخيص مي‌دهد كه بچه مسلمان‌ها در مدارسي درس مي‌خوانند كه معلم ديني و معارفشان بهائي است؛‌ لذا با اجازة آيت‌الله بروجردي(ره)، مدارس جامعة تعليمات اسلامي را تأسيس کرد و اسناد این قسمت راجع به اداره امور این مدارس و گزارش‌های مدیران و معلمان این مدارس است.
وی افزود: اسناد مالی و تجاری دورۀ قاجار و به‌ویژه تاجران زرتشتی با دیگر تجار و روابط بازرگانی با خارج ازکشور؛ جنایت بهائیان در سال 1328شمسی در قریۀ اسفندآباد ابركوه يزد در قتل یک زن و پنج فرزندش و اقدامات مرحوم وزیری در این ارتباط و تشکیل «جامعه مسلمين يزد» و دادخواهی از این ماجرا و اسناد سیر کامل این واقعه؛ اسناد انقلاب اسلامی یزد از سال 1315 و مخالفت علیه کشف حجاب تا پس از وقایع سال 1341 و سال 1357 و همچنین نامه‌نگاری شخصی مرحوم وزیری با شخصیت‌ها و رجال یزدی همچون حاجی ملا ابراهیم لاری مشهور به حاجی آخوند و شخصیت های کشوری همچون امام خمینی(ره)، سیداحمد دعایی، شیخ احمد علومی و... از دیگر اسناد مهم این مجموعه است.
 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید