۱۳۹۴-۱۱-۱۷
کتابخانه گویای رضوی
این کتابخانه در محل کتابخانه آیت ا… حاج شیخ مجتبی قزوینی(ره) پس از جمع آوری منابع قابل استفاده این قشر از جامعه در سال ۱۳۸۳ راه اندازی شد.

 

تاریخچه و موقعیت جغرافیایی:
این کتابخانه به منظورارائه خدمات کتابخانه ای به نابینایان و کم بینایان محترم سراسر کشور در محل کتابخانه آیت ا… حاج شیخ مجتبی قزوینی(ره) وابسته به سازمان کتابخانه ها ، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و درسال ۱۳۸۳ راه اندازی شد.

مجموعه منابع و تعداد اعضاء:
کتابخانه گویای رضوی  با گردآوری  مجموعه‏ای کم نظیر شامل بیش از سیزده هزار عنوان کتاب صوتی در قالب‏های:  DVD،CD،VCD ،MP3  وکتاب چاپ بریل در موضوعات کمک آموزشی، علمی، فرهنگی، تاریخی، ادبی، سیاسی، اجتماعی و دیگر موضوعات و همچنین مجموعه ای از نرم افزارهای ویژه روشندلان در خدمت این عزیزان می‏باشد. سیاهه منابع این کتابخانه در قالب نرم افزار EXCELL  وword بر روی وب سایت کتابخانه گویای رضوی به نشانی  https://library.razavi.ir/gooya  قرار دارد.
امکان استفاده از 103 هزار جلد کتاب چاپی ، 15300 حلقه منبع دیداری –  شنیداری در کتابخانه آیت ا… حاج شیخ مجتبی قزوینی(ره) و منابع کتابخانه سیار و تلفنی آستان قدس رضوی  به صورت مستقیم و بهره مندی از منابع سایر کتابخانه ها و بخش های  سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی  از طریق امانت بین کتابخانه های و خدمات تحویل مدرک برای نابینایان و کم بینایان فراهم شده است .
اعضای این کتابخانه گروه های مختلف ( دانش آموزان، دانشجویان، کارمندان و مشاغل آزاد) از مقطع  دانش آموزی تا دکترا  را شامل می شود هم اکنون حدود 260 نفر  از خدمات این کتابخانه استفاده می نمایند.
کتابخانه ها و مراکزی که به نابینایان و کم بینایان خدمت می نمایند نیز از خدمات کتابخانه گویای رضوی مانند اهدا و مبادله منابع ، امانت بین کتابخانه ای، خدمات مشاوه ای، اطلاع رسانی و .... بهره مند می شوند.


خدمات مختلف کتابخانه:
این کتابخانه برای بهره مندی روشندلان و کم بینایان محترم از خدمات آموزشی، فرهنگی و کتابخانه ای  سازمان کتابخانه ها موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و پوشش ارائه  این خدمات درسراسر کشور و سطح شهر مقدس مشهد، خدمات و تسهیلات ویژه ای را به شرح ذیل به این قشر از جامعه ارائه می نماید.
عضویت رایگان در کتابخانه
ارائه خدمات و استفاده از تجهیزات موجود در محل کتابخانه
تهیه کپی از منابع اطلاعاتی موجود در کتابخانه بر روی DVD- CD- RAM و یا هرنوع حافظه جانبی دیگر
خدمات تحویل مدرک و امانت منابع
استفاده از خدمات کتابخانه سیار و تحویل  رایگان منابع درخواستی در محل مورد درخواست اعضای کتابخانه
ارسال منابع درخواستی اعضای کتابخانه گویای رضوی به سراسر ایران از طریق پست
اهداء و مبادله کتابهای صوتی برای کمک به مجموعه سازی و تکمیل منابع کتابخانه ها و مراکزی که به کم بینایان و نابینایان در سراسر ایران خدمت می نمایند
مشاوره در تجهیز و راه اندازی کتابخانه های گویا
استفاده از خدمات  کتابخانه گویای رضوی، کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی و سایر کتابخانه های وابسته به آستان قدس رضوی برای نابینایان و کم بینایان به صورت رایگان می باشد.
 

نشانی: خیابان طبرسی، چهارراه مجلسی ، خیابان مجلسی غربی 1 .    
تلفن آقایان: 32713070– 051
تلفن بانوان: 32700115– 051

 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید