۱۳۹۴-۱۱-۱۷

کتابخانه گویای رضوی

این کتابخانه در محل کتابخانه آیت ا… حاج شیخ مجتبی قزوینی(ره) پس از جمع آوری منابع قابل استفاده این قشر از جامعه در سال ۱۳۸۳ راه اندازی شد.
 
تاریخچه و موقعیت جغرافیایی:

کتابخانه گویای رضوی در محل کتابخانه آیت ا… حاج شیخ مجتبی قزوینی(ره) پس از تهیه و آماده سازی منابع و تجهیزات قابل استفاده نابینایان و کم بینایان محترم  در سال ۱۳۸۳ راه اندازی شد.

مجموعه منابع و تعداد اعضاء:
این کتابخانه با گردآوری مجموعه‏ ای بیش از سیزده هزار عنوان کتاب صوتی در قالب‏های: DVD ،CD و MP3 در موضوعات کمک آموزشی، علمی، فرهنگی، تاریخی، ادبی، سیاسی، اجتماعی و دیگر موضوعات و همچنین مجموعه ای از نرم افزارهای ویژه روشندلان در خدمت این عزیزان می‏باشد. سیاهه منابع این کتابخانه در قالب نرم افزار EXCELL  و word بر روی وب سایت کتابخانه گویای رضوی https://library.razavi.ir/Portal قرار دارد.

اعضای این کتابخانه گروه های مختلف (دانش آموزان، دانشجویان، کارمندان و مشاغل آزاد) از مقطع دانش آموزی تا دکترا را شامل می شود. هم اکنون 246 نفر به صورت انفرادی و بسیاری از مراکز آموزشی و انجمن های ویژه نابینایان و کم بینایان در سراسر ایران از خدمات این کتابخانه استفاده می نمایند.

خدمات مختلف کتابخانه:
این کتابخانه برای بهره مندی نابینایان و کم بینایان محترم از خدمات آموزشی، فرهنگی و کتابخانه ای سازمان کتابخانه ها موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و پوشش ارائه این خدمات در سراسر کشور و سطح شهر مقدس مشهد، درسال 1383 راه اندازی شد و خدمات و تسهیلات ویژه ای را به شرح ذیل به این قشر از جامعه ارائه می نماید.
-    گرداوری و آماده سازی فایل های صوتی (کتابهای صوتی ) برای استفاده نابینایان، کم بینایان و سایر اعضای کتابخانه از طریق خرید، اهدا ء و مبادله
-    ارائه خدمات  کتابخانه ای حضوری و غیر حضوری رایگان به نابینایان و کم بینایان
-    فراهم آوردن امکان استفاده از تجهیزات موجود در محل کتابخانه گویای رضوی
-    تهیه کپی از منابع اطلاعاتی موجود در کتابخانه بر روی  dvd،cd و یا هر نوع حافظه جانبی دیگر
-    امانت منابع  موجود در کتابخانه گویای رضوی، کتابخانه آیت الله حاج شیخ مجتبی قزوینی (ره) و سایر واحدهای سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی
-    استفاده از خدمات کتابخانه سیار و تلفنی آستان قدس رضوی در مشهد و تحویل رایگان منابع درخواستی در محل مورد درخواست اعضای کتابخانه گویای رضوی
-    ارسال منابع درخواستی اعضای کتابخانه گویای رضوی به سراسر ایران از طریق پست به صورت رایگان
-    دریافت سیاهه منابع درخواستی اعضای کتابخانه گویای رضوی از سراسر ایران ازطریق ایمیل، تلفن و... و آماده نمودن منابع درخواستی و ارسال به محل مورد درخواست
-    مبادله و اهدای منابع صوتی کتابخانه گویای رضوی با سایر مراکزی که به نابینایان و کم بینایان خدمت می نمایند به منظور ایجاد کتابخانه های صوتی جدید، تکمیل مجموعه ها، دسترس پذیری آسان تر منابع مورد نیاز نابینایان، غنی تر شدن کتابخانه های ویژه گروه های خاص و هم افزایی در ارائه خدمات کتابخانه ای به نابینایان و کم بینایان.

نشانی: خیابان طبرسی- چهارراه مجلسی- خیابان مجلسی غربی 1 .    
تلفن آقایان: 32713070-051
تلفن بانوان: 32700115-051

                                           
                                                                                            


 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود