۱۳۹۴-۱۱-۱۷

کتابخانه آیت الله حاج شیخ مجتبی قزوینی (ره)

این کتابخانه ابتدا در طبقه‏ی پایین مسجد انصار المهدی (عج) واقع در کوی طلاب مشهد در فضایی محدود به نام شهید محمد بیننده راه اندازی شد.

مقدمه
آیت الله حاج شیخ مجتبی قزوینی خراسانی(ره) در سال ۱۳۱۸ ه. ق. در قزوین و در خاندانی اهل علم و تقوا متولد شد. مرحوم حاج شیخ مجتبی قزوینی (ره)، تحصیلات مقدماتی را در شهر قزوین گذراند و پس از آن در حدود سال ۱۳۳۰ هجری قمری به همراه پدر راهی نجف اشرف گردید و از محضر اساتید و عالمان بزرگی مثل سید محمدکاظم یزدی و میرزا محمد شیرازی کسب فیض نمود. سپس شیخ در سال ۱۳۳۷ هجری قمری از عتبات مقدسه به ایران بازگشت و به محضر مربی بزرگ، دانای حقایق و اسرار و عالم به معارف قرآنی، حضرت سید موسی زرآبادی قزوینی رسید و با تعالیم او پا به عرصه عوالم انسانیت و شناخت این عوالم نهاد و قدم در راه کسب عالم باطن گذاشت. وی بسیاری از علوم محتجبه را نیز از وی آموخت و به ریاضات و مجاهدات شرعی پرداخت و به سیر عوالم الهی روی آورد و انسانی بزرگ و استادی کامل گشت.

وی از سال ۱۳۴۷ ه.ق در حوزه علمیّه مشهد شروع به تدریس نمود. او اصول (سطح و خارج) و فقه و متون مهم فلسفه و فلسفه انتقادی و معارف ناب قرآنی را تدریس می کرد و در کار تربیت طلاب می کوشید و از دوستان قدیمی امام خمینی(ره) بود و مبارزات سیاسی خود را با آغاز نهضت اسلامی آغاز کرد. پس از تبعید امام خمینی(ره) همراه با علمای خراسان، با ارسال نامه‌ای خدمت آیات عظام مرعشی، شریعتمداری، خوانساری و گلپایگانی، ضمن محکوم کردن، از اقدامات امام، تحت عنوان «مقاصد عالیه دینیه»، حمایت نمود. او در ۱۴ فروردین ۱۳۴۶ ه. ش. در مشهد مقدس درگذشت و در ضلع غربی دارالحجه حرم رضوی به خاک سپرده شد.

تاریخچه و موقعیت:
این کتابخانه ابتدا در طبقه‏ ی پایین مسجد انصار المهدی (عج) واقع در کوی طلاب مشهد در فضایی محدود به نام شهید محمد بیننده راه اندازی شد اما به درخواست هیات امنای مسجد و نیز اهتمام مسئولان آستان قدس رضوی، در سال ۱۳۶۷ تحت پوشش آستان مقدس رضوی درآمد و به کتابخانه انصار المهدی(عج) تغییر نام پیدا کرد.
به دلیل استقبال مراجعان از کتابخانه مذکور و توجه ویژه تولیت فقید آستان قدس رضوی (آیت الله واعظ طبسی «ره») به مسائل فرهنگی، به خصوص فرهنگ کتاب و کتابخوانی ساخت ساختمان جدید و مجهز ویژه آقایان و بانوان در دستور کار آستان قدس رضوی قرار گرفت و در نهایت در سال ۱۳۷۲ افتتاح و مورد بهره‏ برداری قرار گرفت و بنا به دستور تولیت وقت آستان قدس رضوی نام کتابخانه به نام عالم ربانی حضرت آیت ا… حاج شیخ مجتبی قزوینی(ره) از اساتید معظم حوزه علمیه‏ ی مشهد تغییر نام یافت اما به دلیل استقبال بی نظیر از خدمات کتابخانه مذکور و درخواست مردم برای توسعه کتابخانه، مسئولان آستان قدس رضوی را بر آن داشت تا راه اندازی فاز دوم کتابخانه را در دستور کار خود قرار دهند که ساختمان شماره دو کتابخانه در سال ۱۳۸۰ افتتاح و مورد استفاده آقایان قرار گرفت و ساختمان شماره یک به بانوان اختصاص یافت.

منابع موجود در کتابخانه و تعداد اعضاء:
این کتابخانه بیش از 101 هزار جلد کتاب چاپی، حدود 15 هزار نسخه منابع دیداری و شنیداری و 60 عنوان روزنامه و نشریه ادواری می باشد. در حال حاضر تعداد اعضای فعال این کتابخانه بیش از 32 هزار نفر است.

بخشهای مختلف کتابخانه:
این کتابخانه دارای بخشهای مختلف از جمله تالار مطالعه قفسه باز، تالار مطالعه آزاد، تالار مرجع، تالار محققان، تالار مطبوعات، واحد امانت کتاب، واحد مطبوعات، واحد اینترنت، واحد منابع دیداری و شنیداری، ایستگاه کودک و … ویژه آقایان و بانوان می باشد.

ساعات کار:

کتابخانه آیت الله حاج شیخ مجتبی قزوینی  (واحد آقایان و بانوان ) در روزهای کاری از ساعت 7:15 الی 19:30  ارائه خدمات می نماید و فقط تالار مطالعه آزاد واحد آقایان در روزهای جمعه از 9 تا 19  در خدمت مراجعین محترم می باشد.

نشانی:
آقایان: خیابان طبرسی- حد فاصل چهاراه مجلسی و چهارراه سیلو.
تلفن: 32766444-051
بانوان: خیابان طبرسی- چهارراه سیلو- رسالت2
تلفن: 32700115-051 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود