Document and Press Center Managment of Astan quds Razavi

۱۳۹۸-۰۴-۰۳

 

معرفی مجموعه اسناد اهدایی دفتر تولیت آستان قدس رضوی

  مجموعه  اسناد اهدایی  دفتر تولیت آستان قدس رضوی در اردیبهشت 1398 در بخش ارزشیابی اسناد  مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت. مجموعه‌ای 138 برگی که ابتدا  بر اساس موضوع و نوع سند تفکیک و دسته‌بندی، و در مرحله بعدی با توجه به تقسیم‌بندی تعریف شده، فهرست نویسی و عنوان دهی گردیدند. این اسناد با محوریتِ بررسی و معرفی شخصیت و شرح زندگینامه مرحوم آیت‌الله عباس واعظ طبسی در دوره مبارزات وی علیه رژیم شاه و همچنین دوره تصدی ایشان در سمت تولیت آستان قدس رضوی، جمع‌آوری شده است که محتوای اطلاعاتی آنها مهم و با اهمیت می باشد. همچنین احکام و دستخط‌های صادره از سوی امام‌خمینی و آیت‌الله سید علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب، نخست وزیران ایران و پاکستان، دفاتر شخصیت‌های سیاسی ، مذهبی و فرهنگی، ارزش این اسناد را دو چندان کرده است.   
   منشأ این اسناد، علاوه بر آرشیو دفتر مقام تولیت، اداره کل روابط عمومی، بنیاد پژوهش‌های اسلامی و کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی،  دریافت شده از بایگانیِ اسناد مراکزی چون ادارة شهربانی، سازمان اطلاعات و امنیت و نیروی انتظامی خراسان نیز هست. تاریخ این اسناد از سال 1340 آغاز  و تا 1394 شمسی ادامه دارد،که بخشی از آن با ده‌ها برگ سند متعلق به دوران پهلوی( از سال1340 تا 1357)، و مابقی دیگر مربوط به سال‌های بعد از پیروزی انقلاب است. چندین قطعه عکس در میان این اسناد وجود دارد که اغلب، تصاویر گنجانده شده درگزارش‌ها و مدارک ساواک و شهربانی‌ست از دوران جوانی تا میانسالی تولیت آستان قدس رضوی می باشد. در مجموع این اسناد، یک دوره پنجاه و چهار ساله در تاریخ معاصر را شامل می‌شود، که وجود اسناد و مدارک مربوط به سال‌های پیش از پیروزی انقلاب، و اوراق محرمانة ادارات و سازمان‌های سیاسی و امنیتی کشور از ویژگی‌های بارز، مستند وتاریخی  آن به شمار می‌رود. 

انواع سند در این مجموعه

    ردیف    نوع سند     تعداد                         توضیحات
      1        حکم     8 برگ ـ انتصاب آیت‌الله عباس واعظ طبسی به سرپرستی، و سپس تولیت آستان قدس رضوی در احکامی از سوی امام خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای.
ـ حکم امام خمینی مبنی بر موافقت با بازسازی و رفع خسارات جنگ در مناطقی در خوزستان.( هویزه)
ـ حکم موافقت آیت‌الله خامنه ای با واگذاری تولیت مرقد حضرت حسین بن موسی در طبس و آرامگاه سیدحسن مدرس در کاشمر به آستان قدس رضوی.
ـ حکم آیت‌الله خامنه‌ای درانتصاب آیت‌الله واعظ طبسی به عنوان نماینده ولی‌فقیه و قبول وکالت در جمع‌آوری وجوه شرعیه و پاسخگویی به مسائل شرعی در استان خراسان.
ـ احکام صادره از امام‌خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به تولیت آستان قدس مبنی بر لزوم صیانت از اموال موقوفه، عدم تصرف سایرین بر وقفیات، و حمایت از محرومان و مستضعفان.
ـ حکم اسدالله علم نخست‌وزیرخطاب به سید جلال‌الدین تهرانی تولیت آستان قدس، مبنی بر لزوم مقابله با فعالیت‌های سیاسی حجت ‌الاسلام واعظ طبسی و شیخ علی‌اکبر نوغانی، و جلوگیری از سخنرانی آنان در منابر و محافل عمومی.
 
      2       دستخط      4 برگ ـ دستخط آیت‌الله خامنه‌ای درپاسخ  به نامه تولیت مبنی بر موافقت با تشکیل یک دفتر اختصاصی در اداره مرکزی آستان قدس برای رسیدگی به امور موقوفات ، بررسی وقفنامه‌ها و و حفظ حدود ِ شرعی وقفیات.
ـ دستخط آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به مسئولان آستان قدس درباره لزوم ادامه و گسترش اندیشه امامت و تحکیم نظام ولایت و روشنگری در بیان برکات حکومت توحیدی.
ـ دستخط آیت‌الله خامنه‌ای و هاشمی رفسنجانی در بازدید از کتابخانه مرکزی با تقدیر از تولیت آستان قدس رضوی.
 
       3    زندگینامه    36 برگ ـ زندگینامة آیت‌الله عباس واعظ طبسی برگرفته از اسناد  و گزارش‌های محرمانة ساواک.
ـ زندگینامة مقام تولیت، تنظیم شده در آستان قدس رضوی.
 
       4      گزارش   46 برگ ـ گزارش‌های ارسالی از سوی حمید فهیمی راد  و آرشیو نیروی انتظامی خراسان دربارة سوابق و مبارزات آیت‌الله عباس واعظ طبسی
      5      اطلاعیه    6 برگ ـ اطلاعیه‌ای از سوی امام خمینی در محکومیت سوء‌قصد به آیت‌الله عباس واعظ طبسی.
ـ اطلاعیة تولیت آستان قدس رضوی جهت دعوت شخصیت‌ها و بزرگان به شرکت در سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای درحرم به مناسبت آغاز سال نو.
 
      6     نامه اداری    9 برگ  ارسال تصاویر  مطالب درج شده در روزنامه‌ها دربارة تولیت آستان قدس رضوی برای رئیس کتابخانه .
      7   متن سخنرانی    3 برگ متن سخنرانی‌های امام خمینی در حضور تولیت و کارکنان آستان قدس رضوی
      8 تقدیرنامه-دعوتنامه            3 برگ نامة تشکر بی‌نظیر بوتو نخست وزیر پاکستان از تولیت آستان قدس به خاطر پذیرایی از وی، و دعوت از ایشان برای سفر به کشورش.
      9    تقاضانامه    1 برگ تقاضای استناد یک حدیث در سخنرانی تولیت به جهت ارجاع‌دهی در انتشار آن
      10     بروشور    1 برگ مجموعه ای از تصاویر تولیت در دیدار اقشار مختلف و حضور در راهپیمایی‌های مختلف
     11    هفته نامه   16 برگ تصاویری از مصاحبه با طاهر احمدزاده اولین استاندار مشهد بعد از انقلاب،  و بخش‌هایی از مصاحبه‌ها با علما و روحانیان در ویژه نامه " حوزه"

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود