Document and Press Center Managment of Astan quds Razavi

۱۳۹۸-۰۴-۲۷


مرکز مطالعات تاریخ شمال خراسان در قوچان افتتاح شد

 

مرکز مطالعات

 

مرکز مطالعات تاریخ شمال خراسان در محل مجتمع فرهنگی امام رضا شهرستان قوچان با حضور حجت‌الاسلام سید جلال حسینی رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی ، ابوالفضل حسن آبادی، مدیریت اداره اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی،  هادی رجایی‌نیا فرماندار شهرستان قوچان و جمعی از مسئولان و پژوهشگران و هنرمندان این شهرستان افتتاح گردید.
ابوالفضل حسن آبادی در رابطه با علت ایجاد این مرکز عنوان کرد: در راستای گسترش فعالیتهای فرهنگی آستان قدس در مناطق وقفی،ضرورت استفاده بهینه از ظرفیت کتابخانه های وابسته ،دسترس پذیری منابع اطلاعاتی و گسترش فرهنگ وقف  باعث گردید مرکز مطالعات تاریخ شمال خراسان ایجاد گردد.
وی از اهداف ایجاد مرکز مطالعات شمال خراسان به موارد ذیل اشاره کرد:
- شناسایی و جمع آوری اسناد ،مطبوعات و نسخ خطی از طریق وقف،اهدا و خرید
- دسترس پذیری منابع پژوهشی برای محققان در شمال خراسان از طریق انتقال تصاویر منابع و ایجاد آی پی مشترک کتابخانه دیجیتال
- راهنمایی و سیاستگذاری برای پژوهشهای مرتبط با شمال خراسان
- ایجاد بانک اطلاعاتی از پژوهشگران شمال خراسان و هم افزایی فکری در استفاده از آن ها
- حمایت از انتشار منابع تاریخی مرتبط
- استفاده بهینه از ظرفیت مجتمع فرهنگی امام رضا(ع)در قوچان.

ایشان همچنین به اهمیت ایجاد این مرکز اشاره کرده و بیان کرد:  نبود مرکز اسناد در شمال خراسان - وجود ظرفیت غنی وقفی در منطقه - تاکید آستان قدس بر انجام کارهای فرهنگی دراز مدت در مناطق وقفی - وجود اسناد با ارزش اهدایی و جمع آوری شده از شمال خراسان از قوچان تا اسفراین ( شامل بیش از 2000 ساعت مصاحبه تاریخ شفاهی) - بیش از   1000 قطعه عکس - بیش از  3000 برگ سند باعث گردید این مرکز ایجاد شود.
ابوالفضل حسن آبادی در انتها رویکردهای آینده این مرکز را بیان نمود که شامل: تلاش برای استفاده از ظرفیت خادمیاران و پژوهشگران- پیگیری پروژه تاریخ محلی در شمال خراسان- تلاش برای جذب واقفان و اهدا گران منابع- تلاش برای استفاده از ظرفیت های محلی جهت حمایت از پژوهشهای تاریخی و دسترس پذیری بیشترمنابع با ارزش سازمان کتابخانه ها،موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس.

 

گقتنی است؛ در پایان این مراسم از تابلوی نقاشی ایرج خواجوی نقاش قوچانی رونمایی شد و همچنین از محمد جابانی پژوهشگر و محقق برجسته قوچانی و محمد یساولی و ایرج خواجوی برای وقف آثار و اسناد ارزشمند خود به مرکز مطالعات تاریخ شمال خراسان تقدیر شد.
 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید