Document and Press Center Managment of Astan quds Razavi

۱۳۹۸-۰۵-۲۸

اخبار مرداد ماه


بیست و سوم مرداد 1357

ساعت هفت و نیم بامداد بیست و سوم مرداد ۱۳۵۷، ستوان دوم افسر وظیفه محمدرضا حافظ نیا در یک حالت بحرانی با اسلحه کلت چند تیر به سوی فرمانده لشکر مشهد شلیک کرده و او را مجروح می سازد که بلافاصله ستوان نامبرده دستگیر شده و فرمانده لشکر که مجروح شده بود در بیمارستان تحت درمان و عمل جراحی قرار می گیرند.
 محمدرضا حافظ نیا زاده ۱۳۳۴ در بیرجند و لیسانس جغرافیای طبیعی سال 1357 که دوران سربازیش را در مشهد می گذراند، به دنبال  جریان یاد شده به زندان افتاد و با پیروزی انقلاب از زندان آزاد شد. وی در کتاب خاطرات محمدرضا حافظ‌نیا، از علت تیراندازیش به تیمسار شهیر مطلق در مراسم صبحگاه اینگونه یاد می کند:
«سخنراني سرلشکر شهيرمطلق شروع شد و او در سخنراني‌اش شروع به بدگويي از مردمي كه به تظاهرات مي‌آيند كرد و نغمه‌سرايي براي رژيم شاه و وفاداري به رژيم كه ما وظيفه داريم اين وطن‌فروشها را چنين و چنان كنيم. او حركتهاي مردمي شهرها را نفي مي‌كرد. از اين اظهارات و رجزخوانيها خيلي عصباني شدم. گفتم: «خدايا تو شاهدي كه تا چند دقيقه ديگر من بايد صداي او را خفه كنم و اين را از كار مي‌اندازم تا درسي و عبرتي باشد براي بقيه.»
 وی هنگام رژه با قرار گرفتن در مقابل محل سان با کلت همراهش به تیمسار شلیک و وی را مجروح می نماید. این امر منجر به دستگیری حافظ نیا  می گردد. بازتاب حرکت وی را می توان از اولین گامهای همراهی ارتش با انقلاب در مشهد  دانست.

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید