Document and Press Center Managment of Astan quds Razavi

۱۳۹۸-۰۷-۰۳

 

 

مجموعه عکس‌های دفاع مقدس در مرکز اسناد آستان قدس رضوی


مجموعه‌ای از  اسناد تصویری (عکس‌ها) با موضوع دفاع مقدس در مرکز اسناد آستان قدس رضوی نگهداری می شود. این اسناد به تعداد 950 قطعه و فایل دیجیتالی از تنوع بسیار بالایی برخوردار بوده که شامل  موضوعات  مختلف از جمله:  اعزام و بدرقه رزمندگان به جبهه؛  عکس های مربوط به مناطق مختلف جنگی دوران دفاع مقدس ؛  تشیع شهدای دوران دفاع مقدس ؛  مدفن شهدای گمنام ؛  غباروبی مزار شهدا و ادای احترام اقشار مختلف مردم به شهدا ؛  ادوات و تجهیزات  نظامی و جنگی ؛ عکس های یادگاری مربوط به رزمندگان  در جبهه ؛  پاکسازی مناطق جنگی آسیب دیده ؛  تجمع رزمندگان در حرم مطهر امام رضا(ع) قبل از اعزام به جبهه؛  عکس های زائران و راهیان نور ؛ کمک های مردمی به جبهه ؛  استقبال مردم از آزادگان ؛ حضور اقشار مختلف در جبهه از نوجوان گرفته  تا افراد کهنسال؛  همکاری و همیاری زنان در دوران دفاع مقدس ؛ برگزاری مراسم مذهبی اعم از برگزاری دعا و مداحی رزمندگان در جبهه؛  مراسم رژه و بزرگداشت هفته دفاع مقدس ؛ آموزش های نظامی رزمندگان و فعالیت های آستان قدس در بازسازی شهر هویزه و غیره  می باشد.
این عکس ها نماد مقاومت و دفاع از کشور عزیزمان ایران می باشد که به مدت هشت سال درگیر طولانی ترین جنگ پیشرفته خاور میانه در دوران معاصر شدند که تبعات ویرانگر این جنگ نابرابر تا سالیان سال در منطقه آشکار و نمایان خواهد بود.


بیش از 90 درصد این عکس‌ها به  صورت اهدایی در این مرکز گردآوری شده  است. مصاحبه شوندگان بخش تاریخ شفاهی که هر یک با عنوانی همچون رزمنده، عکاس، امدادگر و... در دفاع مقدس حضور داشتند  و همچنین روزنامه قدس   از جمله اهدا کنندگان عکس‌های دفاع مقدس می‌باشند. همه این عکس‌ها جهت حفظ و ماندگاری بهتر و همچنین دسترسی آسان‌تر، به صورت دیجیتال درآمده است.
گفتنی است مدیریت اسناد و مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی  با دو گروه اصلی اسناد و مطبوعات، شمار زیادی از اسناد مکتوب، عکس و نشریات و مطبوعات را در اختیار دارد که بخش قابل توجهی از آن در نوع خود منحصربه فرد است. در حال حاضر شمار عکس‌های در اختیار این مرکز شامل عکس‌های آنالوگ، فایل دیجیتال، نگاتیو، کنتاکت و اسلاید از 100 هزار قطعه فراتر رفته است.


لازم به ذکر می باشد علاوه بر این عکس ها، اسناد مکتوب نیز به تعداد 170 برگ و فایل دیجیتالی با موضوعات مختلف از جمله وصیت نامه  شهدا ، مشارکت و کمک های مالی آستان قدس در دوران دفاع مقدس و بازسازی هویزه در این مرکز وجود دارد.
محققان و پژوهشگران مي‌توانند با مراجعه به مرکز اسناد و ارائه معرفی نامه معتبر طبق ضوابط و مقررات به مجموعه گرانبهاي عكس‌هاي تاريخي و اسناد مکتوب دوران دفاع مقدس و اسناد  بر جاي مانده از گذشتگان دسترسي پيدا كنند.

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود