Document and Press Center Managment of Astan quds Razavi

۱۳۹۸-۰۸-۲۵

 

 

ارزشیابی مجموعه اسناد خریداری شده از علی طهماسبی


   مجموعه اسناد خریداری شده "علی طهماسبی" در آبان‌ ماه 1398  در بخش ارزشیابی اسناد آستان قدس رضوی،  مورد بررسی قرار گرفت و مراحل ، ارزشیابی آن با 77 پوشه و 257 برگ سند به اتمام رسید. عمده اسناد این مجموعه، بخشی از روابط تجاری و مالی، تاجران شهرهای یزد ، کرمان و اصفهان را بیان می‌کند. که شامل اطلاعاتی از نحوه مبادلات اسناد مالی در معاملات  میان تاجران؛ مراحلی از اقدامات و فعالیت‌های مختلف برای صدور کالا به خارج از کشور بالاخص به مقصد  کشور هند؛ شرایط، مشکلات و هزینه‌های حمل کالا؛ بارنامه‌ها وچگونگی  انعقاد قراردادهایی با مکاران و جلوداران مختلف جهت انتقال  اجناس و سایر امور تجاری‌ست.
    یکی از مهم‌ترین اسناد این مجموعه، سندی‌ست متعلق به سال 1913 میلادی مطابق با سال 1331 قمری که صورتی از محاسبة ارسال هشت هزار و دویست و چهل و هفت روپیه ( معادل  2812 تومان و 7100 دینار) از بمبئی برای اردشیر جی ریپورتر* است که اردشیر توسط بانک شاهنشاهی ایران آن را  از تهران به یزد انتقال داده و به دست متولیان مدارس زرتشتی، وکلاء انجمن ناصری زرتشتیان یزد و دیگر مجامع مهم و معتبر زرتشتی، رسانده است. در این سند قید شده که این وجوه به تفکیک برای مخارح سوخت، تعمیر و سایر هزینه‌های مدارس، پرداخت وظیفه به ماموران  امور دینی، هزینه دفاع در دادگاه در محاکمه یکی از زرتشتیان هندی، برگزاری جشن‌ها و مراسم، پرداخت حقوق به نامدار بزرگ  یزد و تهیه روغن و هیمه برای روشن نگه ‌داشتن آتش معابد ارسال  می‌شود.
   اسناد جالب دیگر این مجموعه، اطلاع‌رسانی های تجارتخانه‌های مهم کشور و هندوستان به دیگر تاجران عمده راجع به افزایش و یا کاهش برخی از اقلام  و کالاهای تجاری همراه با ذکر جزییات و علت آن می باشد. از دیگر انواع اسناد این مجموعه می توان به تمسک‌نامه، نامه‌‌ تجاری، صورت‌حساب، برات، حواله، فته‌طلب، قبض‌رسید و نامه های شخصی اشاره کرد که بازه زمانی 1317 ق تا 1325 شمسی را در بر می گیرد.

 

* اردشیر جی ریپورتر، درسال ۱۸۶۵م در یک خانواده زرتشتی ایرانی‌تبار در بمبئی به دنیا آمد. پدر و پدر بزرگش از کارمندان استعمار بریتانیا در بمبئی بوده‌اند. او در نوجوانی عازم انگلستان شد و با حمایت اینتلیجت سرویس، تحصیلات دانشگاهی را در رشته‌های علوم و حقوق سیاسی، تاریخ شرق و تاریخ باستان به پایان رسانید و عالی‌ترین آموزش‌های اطلاعاتی را فرا گرفت.  و خود را شایسته مهم‌ترین ماموریت‌های سرّی در ایران  متلاطم، در عصر مشروطیت و پس از آن کرد . او تا پایان عمر در زمره دوستان صمیمی رجال انگلیس، چون: سرپرست سایکس، سردنیس راس و... بود. همین رابطه، نقشی اساسی در سرنوشت وی در ایستگاه اطلاعاتی انگلیس ایفا کرد. (ویکی پدیا)

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید