Document and Press Center Managment of Astan quds Razavi

۱۳۹۸-۰۹-۰۲

 

آرشیوهای خانوادگی در پنجمین کنگره متخصصان علم اطلاعات


اداره اسناد آستان قدس رضوی در پنجمین کنگره  متخصصان علم اطلاعات، با مقاله ای تحت عنوان « تاریخ آرشیو خانوادگی: از تجربه تا ایده» تالیف خانمها: راحله یگانه و دکتر الهه محبوب و آقای غلامرضا آذری خاکستر و با سخنرانی خانم راحله یگانه حضور یافت.
در مقاله ارائه شده اداره اسناد، به موضوع آرشیوهای خانوادگی پرداخته شد و ابتدا پس از بیان مقدمه ای در رابطه با جایگاه آرشیو و مفهوم خانواده، به نمونه هایی از آرشیوهای خانوادگی در خارج از ایران اشاره گردید و سپس به،  آرشیو تاریخ خانوادگی در اداره اسناد آستان قدس اشاره شد و اینکه، با توجه به تجربه 5 ساله خود از سال 93 تاکنون 129 خاندان شناسایی  و تنها ترین واحد مطالعاتی در ایران است که بصورت مستقل به مطالعه و شناسایی خاندانهای معروف آستان قدس و مشهد می پردازد.


 راحله یگانه در ادامه  به اهمیت و جایگاه آرشیو ها و تغییر کاربری آنها در عصر جدید اشاره کرده و اینکه چگونه آرشیوها می توانند مردم را تشویق به آرشیو کردن اسناد و مدارک و سنن شفاهی خانواده خویش کنند. بطوری که هر خانواده یک آرشیو باشد، در خدمت به حفظ هویت ها و سنن گذشته و به میراث گذاشتن آن برای نسل آینده و در ایجاد بستری مناسب جهت ارائه و اشاعه اطلاعات به علاقه مندان. در ادامه به بیان روش انجام این کار در مرکز اسناد آستان قدس پرداخته و در انتها راهکارهای توسعه آرشیو خانوادگی در کتابخانه ها و مراکز آرشیوی عنوان شد.


پنجمین کنگره متخصصان علم اطلاعات صبح روز چهارشنبه 29 آبان 1398 با برگزاری مراسم افتتاحیه و سخنرانی دکتر فریبرز خسروی، رئیس انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران و معاون کتابخانه ملی، دکتر اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و دکتر سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در کتابخانه ملی آغاز شد.
این کنگره در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ، 29 و 30 آبان 1398 در کتابخانه ملی با برگزاری 20 نشست تخصصی برگزار شد. در کنگره پنجم، حدود 20 نشست تخصصی و 100 سخنرانی کوتاه برگزار شد. موضوع اصلی کنگره « ما و آینده: تحولات نوپدید در علوم اطلاعات، کتابخانه ها و آرشیوها» بود. و از این رو نشستهای تخصصی کنگره رویکرد « نگاه به آینده» طراحی شده بود. از دیگر ویژگی های کنگره امسال حضور پرشور متخصصان ملی و بین المللی بود که در حاشیه کنفرانس ایفلا 2019 آتن، با بیش از ده نفر از متخصصان برجسته دنیا در حوزه علوم اطلاعات، کتابداری و آرشیو با توجه به موضوع اصلی انتخاب شده برای کنگره پنجم رایزنی و پیام های ویدیویی ایشان دریافت و پخش شد.


پنجمین کنگره متخصصان علم اطلاعات عصر روز پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ با برگزاری مراسم اختتامیه با سخنرانی دکتر فریبرز خسروی، رئیس انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران و معاون کتابخانه ملی، دکتر محمد زره‌ساز، دبیر علمی کنگره، اهدای چهارمین دوره جوایز ملی و تقدیر از کادر اجرایی، کادر علمی و حامیان کنگره در کتابخانه ملی ایران به کار خود پایان داد.
 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید