Document and Press Center Managment of Astan quds Razavi

۱۳۹۸-۰۹-۱۶

 

اخبار آذر ماه

 

یکشنبه 5 آذر 1357 

 در هفتمین روز تیراندازی به حرم مطهرتوسط ماموران ساواک، عزای عمومی اعلام و بازار تعطیل شد. علما، روحانیت  درکنار مردم مشهد  با پرچم های "روز همه شیعیان شام غریبان شده/قبرامام هشتم گلوله باران شده" در این روز اقدام به راهپیمایی کردند.


دوشنبه 13 آذر 1357

تحصن فرهنگیان در ساختمان دادگستری  در اعتراض به بازداشت 24 دانش آموز با حمایت کارمندان، پزشکان و علما همراه بود. این تحصن با سخنرانی آیت الله خامنه ای و نمایشگاه عکس شهدای انقلاب به مدت 5 روزه در این مکان ادامه داشت.

 

 سه شنبه 14 آذر 1357

تظاهرات  مردم به رهبری آیت الله مرعشی از چهارراه باغ خونی به سمت پارک به در گیری با مامورین انجامید. در این میان سربازی که از دستور تیر به سمت مردم تمرد کرده بود توسط سرهنگ حسین معین طباطبایی هدف قرار گرفته و کشته شد. پس از آن شلیک به سمت تظاهرکنندگان شروع شد که تیری به مغز شهید حنایی برخورد کرد. بعد ازین واقعه سربازان و تانک ها از درگیری خارج شده و جنازه شهید توسط مردم به سمت خانه بیوت عظام شیرازی و قمی با شعار " دروازه تمدن  باقتل عام مردم " تشییع شد.

تظاهرات مردم در بعدازظهر به نشان همبستگی با اعتصاب کارکنان شرکت نفت از خیابان نادری به سمت چهارراه شهدا، میدان راه آهن و نهایتاً شرکت نفت انجام یافت و با سخنرانی حجه الاسلام طبسی اتمام یافت.

 

 پنجشنبه  16 آذر 1357

به دنبال انتشار پیام امام خمینی با عنوان "محرم ماه پیروزی خون بر شمشیر" به مدت 10 شب از ساعت 21 مردم بالای پشت بام ها الله اکبر می گفتند.

 

شنبه 18 آذر 1357

تحصن فرهنگیان در ساختمان دادگستری پس از خواندن قطعنامه و آزادی دانش آموزان بازداشتی پایان یافت.

 

 یکشنبه 19 آذر 1357

تظاهرات مردم با شعار"مرگ بر شاه و این شاه آمریکایی اعدام باید گردد" از فلکه حضرت به سمت خیابانهای بهار، امام خمینی، خسروی تا فلکه حضرت ادامه داشت و در مقابل صحن امام پس از سخنرانی آیت الله خامنه ای و حجه الاسلام هاشی نژاد با قرائت قطعنامه، مردم به خانه هایشان برگشتند.

 

دوشنبه 20 آذر 1357

روزه سیاسی 2 روزه 500 نفراز  زنان در منزل آیت الله قمی با تجمع در صحن امام پایان یافت. به دنبال فرمان امام خمینی در 11 آذر تا 20 آذر مطابق با 10 محرم تعدادی از سربازان از سربازخانه ها در مشهد خارج شدند.
مراسم دهه اول محرم تا 20 آذر در مدرسه نواب برگزار شد.

دسته ها و هیات های مذهبی عزادار در روزعاشورا به سمت مدرسه نواب و سپس به سمت حرم حرکت کردند. این تجمعات در مراسم خطبه عاشورا  با سخنرانی آیت الله خامنه ای و فرائت قطعنامه توسط حجه الاسلام هاشمی نژاد انجام شد.
برنامه های سخنرانی از سوی کانون نشر حقایق در مسجد گوهرشاد نیز از دیگر مراسم این روز بود.

 

سه شنبه 21 آذر 1357

به دنبال حمله نظامیان به بیمارستان 17 شهریور در طرفداری از شاه و تهدید به پاره کردن عکس امام و نصب مجدد عکس شاه، اعتصاب 72 ساعته پزشکان و کارکنان در این بیمارستان اعلام شد.

 

پنجشنبه 23 آذر 1357

حمله چماق به دست ها با حمایت نظامیان به بیمارستان امام رضا و شکستن شیشه ها  به مجروح شدن تعدادی از بیماران و مردم انجامید. به دنبال این مساله پزشکان بیمارستان دست به اعتصاب زده که با حمایت و حضور مردم و روحانیون در این اعتصاب همراه شد.

یک افسر ساواک به نام افشین به طرز فجیعی در مقابل بیمارستان امام رضا کشته شد . همچنین در درگیری های مقابل بیمارستان محمد علی منفرد در دفاع از بیمارستان زخمی شد که به شهادت وی در دو روز بعد ختم گشت.
در دوره تحصن بیمارستان امام رضا هرروزه مردم برای اعلام همبستگی و بازدید از بخشهای کودکان و رادیولوژی دراین  محل حاضر و به سخنرانی آیت الله خامنه ای در صحن بیمارستان گوش فرا می دادند.
خبرنگاران خارجی نیز  برای تهیه خبر از تحصن پزشکان در بیمارستان حاضر شدند. پزشکان متحصن طی بیانیه ای عدم قبول دفترچه ارتشیان و تعطیل مراکز درمانی و داروخانه ها به جز چند مرکز اورژانس را اعلام کردند.
هیئتی از تهران برای رسیدگی به مسئله به بیمارستان امام رضا آمده و مشغول مذاکره با تحصن کنندگان شد.

 

یکشنبه  26 آذر 1357

با تظاهرات مردم در مقابل منزل آیت الله شیرازی، نفربرها و تانگهای رژیم چهار راه شهدا را ترک کردند.

دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد، کارمندان شرکت راه آهن و شرکت واحد و نیز فرمانداری با حرکت به سمت بیمارستان با متحصنین اعلام همبستگی نمودند.

 

دوشنبه 27 آذر 1357

تشییع جنازه محمد منفرد شهید بیمارستان امام رضا با همراهی جمع کثیری از اقشار مختلف مردم، انجام و پیکرش در بهشت رضا به خاک سپرده شد.همچنین مجلس گرامیداشت شهید محسن کاشانی و شهدای انقلاب در مشهد برگزار شد.
همزمان با عذرخواهی نخست وزیر از پزشکان متحصن به خاطر وقایع اخیر در مشهد، سرتیپ عبدالرحیم جعفری از فرماندار نظامی عزل شد. تحصن پزشکان بیمارستان امام رضا از 23 آذر تا 6 دی ادامه داشت.

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود