Document and Press Center Managment of Astan quds Razavi

۱۳۹۸-۱۰-۰۷

 

اخبار دی ماه


جمعه 1 دی ماه 1357

- گروهی از مردم مشهد به منزل آیت االه شیرازی رفته و از آنجا عازم بیمارستان امام رضا می شوند . جنازه یکی از شهدا هم تا بهشت رضا تشییع می شود . بخش های سوانح و جراحی بیمارستان امام رضا ع مملو از بازدیدکنند گانی بود که به سخنرانی هادی خامنه ای گوش می دادند.

- فرماندار نظامی جدید سرتیپ یزدجردی که به جای سرتیپ میر هادی به همراه تکاوران و نیروهای ضد شورش با جدیدترین تجهیزات وارد مشهد شده بود با هلی کوپتر از شهر بازدید کرد.

 

دوشنبه 4 دی ماه 1357

وکلا و کارمندان دادگستری به مدت  یک هفته  اعتصاب کردند.

 

سه شنبه 5 دی ماه 1357

- پس از بیانیه امام خمینی در لزوم حمایت از اعتصاب کارکنان شرکت نفت، و سخنرانی آیت الله خامنه ای در مورد امکان پرداخت وجوهی برای اعتصاب کنندگان شرکت نفت، فروش قبض کمک به کارکنان شرکت نفت از 5 دی آغاز شد.
- خبرنگاران کانادایی  شاهد راهپیمایی مردم مشهد از مسیر منزل آیت الله شیرازی تا خیابان تهران و عدل خمینی به سمت بیمارستان امام رضا بودند.
-خبر شورش زندانیان سیاسی و آتش سوزی در زندان مشهد در بین تظاهرکنندگان شایع شده و به دنبال آن جمعی از مردم و بازاریان با حمل پلاکاردهایی با شعار درخواست آزادی زندانیان سیاسی در مقابل زندان مشهد تجمع کردند.
- تظاهرات عظیم مردم مشهد در این روز از مسجد کرامت به سمت بیمارستان امام رضا ع انجام شد که پس از  سخنرانی آیت الله خامنه ای در جمع متحصنین بنا بر صلاحدید روحانیت و بیوت عظام  و جلوگیری از اختلال در کار درمان در بیمارستان، پایان تحصن اعلام شد.

 

چهار شنبه 6 دی ماه 1357

اعتصاب فرهنگیان با سخنرانی حجه الاسلام هاشمی نژاد درمسجد گوهرشاد پایان یافت.

 

پنج شنبه 7دی ماه 1357

در مراسم یادبود یکی از اساتید دانشگاه فردوسی در مسجد گوهرشاد، قبضهای حمایت از کارگران شرکت نفت فروش میلیونی داشت.

 

شنبه 9 دی ماه 1357

- تظاهرات اقشار مختلف مردم با حضور علما و روحانیت از بیوت مراجع به سمت خیابان بهار تا مقابل استانداری برای اعلام حمایت از همبستگی کارکنان استانداری با انقلاب ادامه داشت.
- با رفتن جمعیت تظاهر کننده به سمت استانداری آنها در ابتدا وارد محوطه استانداری می شوند اما با خبر ورود تانک و چند نفربر به بیرون می آیند . با شایعه اعلام همبستگی ارتش  مردم به سمت نیروهای نظامی رفتند. در این هنگام تانکها  به سمت تظاهرکنندگان سرعت گرفته و چند زن و کودک را زیر گرفتند. همه به سمت استانداری، بیمارستان و کوچه ها فرار میکردند.
- با کم شدن حجم حملات، فروشگاه لشگر، سینما شهر فرنگ، کارخانه پپسی، انجمن ایران و آمریکا ، خانه دو مستشار آمریکایی ، انجمن ایران و انگلیس در حد فاصل خیابان بهار تا میدان تقی آباد به آتش کشیده شد. لوازم نیم سوخته از فروشگاه ها بیرون کشیده میشد.
- در آخر شب چند سرباز و افسر در میدان مجسمه به دار آویخته شدند.

 

یک شنبه 10 دی ماه 1357

 در مراسم صبحگاه ارتش با نمایش جنازه ها، سربازان را برای کشتن مردم و انقلابیون تحریک نمودند که باعث حمله سربازان به مردم در میدان شهدا، چهارراه شهدا و حتی شلیک به مغازه ها و دیوار هایی که عکس امام داشت، شد.

- درگیری ها در مقابل بیت آیت الله شیرازی و حمله به مردم از ساختمان نیروی پایداری در میدان شهدا منجر به تصرف نیروی پایداری توسط مردم شد.

 

دو شنبه 11 دی ماه 1357

- به دعوت روحانیت مبارز مراسم بزرگداشت شهدای 10دی در مسجد گوهرشاد برگزار شد.
- اخبار کشتار مردم مشهد در 10 دی با شکسته شدن اعتصاب مطبوعات بازتاب گسترده ای داشت.
- با کشتار مردم مشهد در 10 دی ماه و همزمان با استعفای دولت نظامی ازهاری وهمچنین نخست وزیری دکتر شاهپور بختیار، جمعیت مدافع آزادی حق از سوی وکلا اعلام موجودیت نموده، کشتار مردم را محکوم کردند.
- جامعه پزشکی مشهد در نامه ای به رییس سازمان ملل کورت والدهایم،  خواستار محکومیت کشتار 10 دی ماه مردم مشهد از سوی مجامع بین المللی شدند. 

 

سه شنبه 12 دی ماه 1357

حجه الاسلام عبدالکریم هاشمی نژاد در مورد  عدم رسمیت نخست وزیری بختیار و اعلام نخست وزیری مهندس بازرگان از سوی امام خمینی در مسجد گوهرشاد سخنرانی داشت.

 

جمعه 15 دی ماه 1357

به دستور آیت الله قمی برای انجمن های محلی جهت تامین امنیت محلات تشکیل شد.

 

شنبه 16 دی ماه 1357

مراسم 7 شهدای 10 دی در باشگاه دانشگاه با حضور اقشار مختلف تشکیل شد. در پایان مراسم اعلامیه آیت الله قمی برای راهپیمایی زنان در17 دی ماه و در اعتراض به هقاانون کشف حجاب قرائت شد.

 

یک شنبه 17 دی ماه 1357

- مشهد شاهد تظاهرات جمع کثیری از زنان مشهد از منزل آیت الله قمی به سمت فلکه حضرت تا مسجد گوهرشاد بود.

 

دو شنبه 25 دی ماه 1357

سخنگوی دادگستری خراسان اعلام کرد که با وجود آتش سوزی در زندان مشهد بنا به پیشنهاد رییس کل دادگستری و نظر کمیسیون عفو بخشیدگی تعداد 357 نفر از زندانیان مشهد مورد بخشودگی قرار گرفتند.

 

سه شنبه 26 دی ماه 1357

- تظاهرات گسترده اقشار مختلف مشهد علیه دولت بختیار از صحن مطهر شروع و در مسیر خیابان های خسروی، بهار و احمدآباد ادامه داشت که پس از برگزاری نماز جماعت و بازدید از مجروحین حوادث اخیر در بیمارستان امام رضاع  پایان یافت.
- محمدرضا شاه پهلوی ساعت 11:45 ایران را ترک کرد.

 

پنج شنبه  28  دی ماه 1357

تحصن 48 ساعته اصناف با حضور روحانیت و مراجع بزرگ در سالن اجتماعات صحن اما خمینی( موزه سابق) با سخنرانی حجه الاسلام هاشمی نژاد و آیت الله شیرازی پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشا در دارالزهد تمام شد.

 

جمعه 29 دی ماه 1357

تظاهرات عظیم مردم مشهد از جلوی منزل آیت الله شیرازی به سمت خیابان تهران با خواندن نماز وقرائت قطعنامه پایان یافت.

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید