Document and Press Center Managment of Astan quds Razavi

۱۳۹۸-۱۱-۱۴

 

 

دايرةالمعارف انقلاب اسلامي ويژه نوجوانان و جوانان

 

کتاب انقلاب اسلامی

 

 

 

 

نگاهی اجمالی به کتاب: دايرةالمعارف انقلاب اسلامي ويژه نوجوانان و جوانان/ زير نظر شوراي عالي دايرةالمعارف انقلاب اسلامي، واحد تدوين تاريخ انقلاب اسلامي.- تهران: شرکت انتشارات سوره مهر، ‎۱۳۸۴ 

 

 

 

 

 

 

 

درباره انقلاب اسلامی ایران چه در داخل کشور و چه در خارج از آن، نوشته های فراوانی منتشر شده و از دیدگاه های گوناگون ارزیابی شده است. دفتر ادبیات انقلاب اسلامی در حوزه هنری از سال 1372 ش با هدف تدوین تاریخ انقلاب اسلامی در قالبهای گوناگون نگارشی پایه گذاری شد و در این رهگذر تاکنون کتاب های بسیاری منتشر کرده است.
تدوین مجموعه مصور سه جلدی که در سال ۱۳۷۹ با هدف آشنا کردن گروه‌های سنی نوجوان و جوان با مفاهیم انقلاب، گروه‌های مبارز، شخصیت‌ها، رویدادها و زمان‌هایی که به نحوی با این پدیده مرتبط بودند به تصویب رسید، در مجموع مشتمل بر ۸۷۰ مدخل است که در دایره زمانی سال ۱۳۴۰ (آغازین سال‌های شکل‌گیری انقلاب اسلامی) تا ۱۳۵۷ (زمان پیروزی آن) شکل گرفته است.

مجلد اول دایره المعارف انقلاب اسلامی در سال ۱۳۸۴ منتشر و با استقبال نوجوانان و جوانان علاقه‌مند به تاریخ معاصر ایران روبه‌رو شد و در «نخستین جشنواره معرفی آثار پژوهشی برگزیده و تجلیل از پژوهشگران برتر حوزه مطالعاتی امام خمینی و انقلاب اسلامی» که از سوی «پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی» در آذر ۱۳۸۵ برگزار شد، به عنوان اثر برگزیده معرفی و تقدیر گردید.

مجلد دوم این مجموعه سه‌گانه در ۱۳۸۹ منتشر شد. و مجلد سوم و به عبارتی آخرین مجلد این مجموعه می باشد.

 دایره‌المعارف انقلاب اسلامی نتیجه همکاری بیش از ۵۰ نفر در مدت حداقل ۴ سال است. موضوعات برجسته‌ای چون دفاع هشت ساله مردم ایران (۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷) و برخی مفاخر فرهنگی و حوادث مهم تاریخی و موضوع‌هایی از جهان اسلام، به ویژه تاریخ تشیع نیز به صورت ویژه مورد توجه مؤلفان این مجموعه قرار گرفته‌ است.
دوری از جملات رسمی به طوری که خواننده جوان را به یاد خستگی کتاب‌های درسی نیندازد و مصور بودن، از بهترین ویژگی‌های این دایرةالمعارف است.
توضیح دربارة مفاهیم انقلاب، گروه‌های مبارزه، شخصیت‌ها، رویدادها، مکان‌ها و زمان‌هایی که به نحوی با این پدیده مرتبط بودند در این کتاب آمده است.
برخورداری از زبان علمی معیار ضمن در نظر داشتن گروه سنی مخاطبان نوجوان و جوان در نگارش مقالات این دایره‌المعارف از مهم‌ترین امتیازات آن به شمار می‌آید که می‌تواند سهم چشمگیری در ارتقاء آگاهی‌های تاریخی این گروه سنی حساس داشته باشد.

در خاتمه شایان ذکر است، کتابخانه تخصصی تاریخ، سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی دارای بیش از 1000 عنوان کتاب و 100 عنوان لوح فشرده با موضوع انقلاب اسلامی است و پذیرای محققان و پژوهشگران در حوزه انقلاب اسلامی می باشد.

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود