Document and Press Center Managment of Astan quds Razavi

۱۳۹۸-۱۱-۲۶

 

 

سه شنبه فرهنگی

 

 

همزمان با ایام دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی

 

 

   همزمان با سالگرد انقلاب اسلامی، رونمایی و معرفی مجموعه اسناد انقلاب اسلامی در خراسان، موجود در گنجینه رضوی انجام شد.

 

 

 

 

 

 

در 15 بهمن 1398و چهل و چهارمین جلسه از سه شنبه های فرهنگی سازمان کتابخانه ها، موزه و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، اسناد شاخص در جریان شناسی انقلاب اسلامی مشهد رونمایی شد. این جلسه با تلاوت آیاتی از قرآن، سرود ملی و صلوات خاصه آغاز شد.

در ادامه آقای دکتر ابوالفضل حسن آبادی به خلاصه ای از سابقه آرشیو اسناد انقلاب اسلامی در مرکز اسناد آستان قدس از سال 1376 و نیز راه اندازی واحد مطالعاتی انقلاب اسلامی از سال 1391 پرداخت.ایشان همچنین با اشاره به اهم فعالیت های این واحد در ارائه خدمات مشاوره و پژوهش در قالب 57 مقاله، پایان نامه، گزارش و خبر و نیز طرح پژوهشی در حوزه انقلاب اسلامی ، برگزاری و تامین منابع نمایشگاه های برگزار شده با موضوع انقلاب در سازمان های آستان قدس و خارج از سازمان در هفت سال گذشته پرداخت. دکتر حسن آبادی در پایان از برگزاری نشست های سالانه تخصصی جریان شناسی انقلاب اسلامی در مشهد با موضوعات ذیل یاد نمود.
" نقش اصناف و طبقات در وقایع 9  و 10 دی ماه 1357"
" نقش پزشکان در انقلاب اسلامی مشهد سال 1357"
" نقش فرهنگیان در انقلاب اسلامی مشهد سال 1357"
" نقش بازار در انقلاب اسلامی مشهد سال 1357"
" نقش زنان در انقلاب اسلامی مشهد سال 1357با محوریت قیام زنان در 17 دی 1356 "
" جایگاه عکس و عکاسان در انقلاب اسلامی مشهد سال 1357"

 

اسناد انقلاب

 

در ادامه جلسه آقای علی اصغر نعیم آبادی فعال و مستندساز انقلاب اسلامی به ذکر خاطراتشان از انقلاب اسلامی در شهر مشهد، رجال انقلاب و ثبت این لحظات در قالب عکس و فیلم توسط ایشان اشاره کرده،  حاظران را با فیلم هایی که برای اولین بار در این جلسه نمایش داده شد، به روزهای انقلاب، کشتار مردم مشهد در 10 دی 1357، حمله مزدوران لباس شخصی به بیمارستان امام رضا در 23 آذر 1357، اعلام همبستگی ارتش با انقلاب در بهمن 1357 و نیز شادی مردم از فرار شاه در 26 دی 1357از کشور برد که مورد استقبال شرکت کنندگان در این نشست قرار گرفت.

در پایان جلسه حجه الاسلام سیدجلال حسینی ریاست محترم سازمان کتابخانه ها، موزه و اسناد آستان قدس و همراهان از اسناد و عکس های شاخص رونمایی نموده و فاطمه خندان کارشناس واحد مطالعات انقلاب اسلامی در مورد اسناد و عکس ها ی رونمایی با موضوع اعلامیه های امام خمینی (ره)، علما و روحانیت مبارز و اصناف و نیز قیام مردم مشهد در انقلاب اسلامی از سال 1342 باحمله رژیم پهلوی به فیضیه قم تا پیروزی انقلاب اسلامی توضیحاتی را ارائه داد.

اسناد انقلاب

 

اسناد یاد شده گوشه ای کوچک اما ارزشمند از آرشیو غنی مرکز اسناد آستان قدس، شامل 30هزار سند مکتوب، هشت هزار سند دیجیتال، 2500 قطعه عکس، 200ساعت سخنرانی رجال انقلاب و 200 دقیقه فیلم بود که روزها و حوادث انقلاب را در شهر مشهد به تصویر کشیده و هم اکنون به عنوان بخشی از گنجینه بزرگ رضوی در مرکز اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی نگهداری می شود.

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود