Document and Press Center Managment of Astan quds Razavi

۱۳۹۹-۰۳-۳۱
چکیده زیارت مشاهدِه شریفه، این دیدار هدفدار تنها مربوط به دوران ما نیست، سرچشمه این حرکت از صدر اسلام و از سن تهای پیامبر اکرم (ص) می باشد و با آداب واعمال خاصی ادا می گردد، یکی از این آداب زیارتنامه خوانی است.

در گذشته به علت برخوردار نبودن اکثریت مردم از نعمت سواد، ضرورت شغلی به نام زیارتنامه خوان در حرم مطهر امام رضا (ع) احساس می شده است . از دوره های قبل از صفویان، سندی مبنی بر نظام مند بودن این شغل در آستان قدس در دست نیست اما در دوره صفویه و ایجاد نظم و ترتیب خاص در تشکیلات آستان قدس رضوی، زیارتنامه خوانی جزء مناصب رسمی و از مشاغل موروثی این آستان ملایک پاسبان گردید و زیارتنامه خوان ها از محل موقوفات موا جب دریافت می کردند. در دوره افشاریه نایب الزیاره نیز به تشکیلات زیارتنامه خوانی اضافه گردید. با گسترش تشکیلات آستان قدس در دوره قاجار تعداد و نظام زیارتنامه خوانی نیز به صورت منظم تری درآمد تا اینکه در دوره پهلوی این نظام به فرم اداری تبدیل شد.
بررسی اسناد مربوط به تشکیلات، تغییرات، شخصیت های دارای پایگاه اجتماعی خاص در این شغل موضوع اصلی مقاله حاضر است، سپس وظایف و اموری که توسط زیارتنامه خوان ها انجام می شد را بیان کرده ایم.

کلیدواژه ها : مشهد، آستان قدس رضوی ، زیارت، زیارتنامه خوان، زیارتنامه خوان باشی، نایب الزیاره، التزام نامه

دانلود فایل pdf

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید