Document and Press Center Managment of Astan quds Razavi

۱۳۹۹-۰۴-۰۱

نگاهی به نشریات چاپ سازمان تبلیغات اسلامی  براساس موجودی گنجینه رضوی
به مناسبت روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی

 


مریم نوریان(كارشناس سفارش و فراهم آوري مطبوعات)

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در اول تیرماه 1360، با فرمان امام خمینی(ره) نهادی منسجم، مستقل و وابسته به ولایت فقیه، تحت عنوان نهاد شورای عالی تبلیغات اسلامی شکل گرفت. در تقویم رسمی جمهوری اسلامی نیز این روز به نام «روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی» نامیده شده است.
 حضرت امام خمینی (ره) در اولین پیام به سازمان تبلیغات اسلامی فرمودند: «امیدوارم با تلاش های پی گیر و با استفاده از همه نیروهای مؤمن به انقلاب و اسلام، از عهده این مهم برآیید... ان شاءاللّه در محدوده توانتان، نقاط کور و مجهول را برای مردم شریف ایران و جهان اسلام باز و روشن نمایید... و این مسأله که نظام در اهداف خود جدی است و در صورت به خطر افتادن ارزش های اسلامی، در هر موقعیت برخورد می نماید، باید به عنوان یک اصل خدشه ناپذیر برای تمام دست اندرکاران و مردمْ تبلیغ گردد.»
سازمان تبلیغات اسلامی وظایف متعددی را به عهده دارد که یکی از آنها تدوین و انتشار کتب و نشریات مناسب و ضروری به منظور معرفی فرهنگ و تمدن اسلامی  و تبیین مواضع انقلاب اسلامی و انجام پژوهش‌های لازم به ویژه در زمینه نظام تربیتی و مبانی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی حکومت اسلامی و حمایت از پژوهشگران و همکاری با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی و وابسته به دولت و نهادهای انقلابی به منظور تعمیق و گسترش فرهنگ و معارف اسلامی در محیط سازمان‌های دولتی و نهادهای انقلابی می باشد.
موسسه انتشارات اميركبير، سازمان دارالقرآن الكريم، حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي ، خبرگزاري مهر، پژوهشكده باقرالعلوم ، موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان، تهران تايمزاز موسسات وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی هستند. 
نشریه نگاری در سازمان تبلیغات اسلامی بر اساس موجودی گنجینه مطبوعات رضوی : 
طبق آمارپایگاه نشریات آستان قدس رضوی تعداد 51 عنوان نشریه منتشر شده سازمان تبلیغات اسلامی سراسر کشوردر گنجینه مطبوعات رضوی، آرشیو شده است . این نشریات به زبانهای فارسی، انگلیسی، کردی ، ترکی ، اردو و عربی می باشد و درقالب مجله ، روزنامه و ویژه نامه منتشر شده اند. بیشترین آمارانتشار این نشریات مربوط به شهر  تهران است.  محتوای آنها مضامین اسلامی و دینی ، فقهی و روش اکثر آنها پژوهشی ، خبری و می باشد. سازمان تبلیغات اسلامی با این نگاه که بتواند در خارج از مرزهای کشور و برای هارجی زبان هایی که به ایران رفت و آمد دارند در زمینه ترویج مبانی اعتقادی و دینی کشورمان مؤثر واقع شود، نشریه هایی را به زبان های غیر فارسی منتشر کرده است که برخی از مهمترین آنها عبارتند از: 


«توحید» قدیمی ترین مجله    


قدیمی ترین نشریه سازمان تبلیغات اسلامی در گنجینه مطبوعات رضوی  با عنوان «توحید» در قم  بصورت سه ماهه و سپس بصورت دوماهانه به سردبیری محمد عسگری منتشر شده است. موجودی نشریه از ماه جمادی الاول سال 1404 قمری  تا شعبان سال  1413 قمری به مدت 10 سال می باشد.محتوای نشریه موضوعات اسلامی و علمی است و زبان نشریه اردو و قطع آن وزیری می باشد. 
«آمانج» (ئامانج) نشریه ای به زبان کردی  
 مجله "آمانج "(ئامانج)  در سال 1360 توسط سید جلال نظامی، با حمایت سازمان تبلیغات اسلامی در تهران به زبان کردی و بصورت دوماهانه منتشر شد. مدیر مسئول آن سيد احمد حسيني و سيد مبارک موذن سلطان آبادي و سردبیر نشریه سید مبارک حسینی بوده است . محتوای «آمانج» موضوعات دینی اسلامی ، سیاسی ، ادبی و اجتماعی شکل داده است.  نسخه هایی از آن در مخزن مجلات مطبوعات موجود است. قطع نشریه، رحلی کوچک و معنی «آمانج» هدف و آرمان است. 
«اسلامی بیرلیک» نشریه به زبان ترکی  
 سال 1368 در تهران بصورت دو هفته نامه،  به زبان ترکی منتشر شده و مدیر آن حبیب الله صمیمی و سر دبیر مالک کایا بوده است. محتوای آن خبری و موجودی نشریه مربوط به بهمن 1371 تا خرداد 1373 می باشد.
گزیده ای ازعناوین نشریات چاپ سازمان تبلیغات اسلامی در گنجینه مطبوعات رضوی : 
آفاق، آمانج (ئامانج) ، آيينه سخن ، اسلامي بيرليک ، امام  عاشقان، بشري، بشیر،  بصـائر، بلاغ،  پيامبر، پیام تبليغ، پیام محراب ، تبلیغ،  تبليغات ، ترمه ، تسنيم،  تقريب بين مذاهب اسلامي ، تلاوة ، توحيد ، تهران تايمزtehran times‎ ، جشنواره فيلم رويش خانواده بشري، خبرنامه سازمان تبليغات اسلامي  ، خبرنامه دفاع مقدس، خبرنامه فرهنگي- اجتماعي ، ديدار ماه، زمزمه، سبک زندگي ديني ، سوره نوجوانان ، صحنه ، عصر سوره ،فصلنامه سفيران نور، کتاب صحنه، کتاب مقاومت، کودک بشري ، گاهنامه کوثر، مهر، نداي مبلغ، نشان، نشريه خبري – فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي استان تهران، ، سوره نوجوانان ، نقد سينما ،ن [نون]، نوجوان بشري، ويژه نامه اولين نشست تخصصي مشاوره ديني و الزامات آن، ويژه نامه سال همت مضاعف و کار مضاعف،  ويژه نامه محرم، ويژه نامه همايش فرهنگ هنري دفاع مقدس، همدل، ويژه نامه ياد يار،هاديان

سازندگان: مريم نوريان
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید