Document and Press Center Managment of Astan quds Razavi

۱۳۹۹-۰۴-۰۷

ششم و هفتم تیرماه، همه ساله یادآور دو واقعۀ تروریستی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران است؛ یکی واقعۀ سوء‌قصد به جان مقام معظم رهبری در مسجد ابوذر تهران است که در آن زمان امام جمعۀ تهران بودند و دیگری شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی و 72 تن از یاران امام‌خمینی(ره) با انفجار بمب به دست منافقان در سال 1360.

 

 

جستاری در بزرگ‌ترین مرکز آرشیو مطبوعات شرق کشور؛
روایت مطبوعاتی روز‌های پر التهاب تیرماه ۶۰ / دو عیدی شیطانی «فرقان»

وقایع هفت تیر


 
ششم و هفتم تیرماه در تقویم ملی، یادآور دو واقعه مهم در سال ۱۳۶۰ است. این بار از زاویه‌ای متفاوت و از قاب روزنامه‌های آن زمان به سراغ ماجرا‌های آن دوران رفتیم. 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، ششم و هفتم تیرماه، همه ساله یادآور دو واقعۀ تروریستی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران است؛ یکی واقعۀ سوء‌قصد به جان مقام معظم رهبری در مسجد ابوذر تهران است که در آن زمان امام جمعۀ تهران بودند و دیگری شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی و 72 تن از یاران امام‌خمینی(ره) با انفجار بمب به دست منافقان در سال 1360.
این بار خواستیم این وقایع را از دریچۀ مطبوعات در آن تاریخ ببینیم. به سراغ مرکز اسناد و مطبوعات آستان‌قدس‌رضوی رفتیم؛ این بزرگترین آرشیو مطبوعات شرق کشور است. ابراهیم حافظی، کارشناس فهرست‌نویسی و چکیده‌نویسی مطبوعات آستان‌قدس، از وجود 33 هزار و 250 عنوان مطبوعات در این مرکز می‌گوید که این تعداد شامل بیش از 2 میلیون نسخه است و آن‌طور که او می‌گوید حدود 4 هزار عنوان از این نشریات پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و افزون بر 29 هزار عنوان پس از پیروی انقلاب منتشر شده است. به سراغ آرشیو عریض و طویل مطبوعات آستان قدس می‌رویم و تاریخ را با روزنامه‌های آن روز مرور می‌کنیم.
تیتر روزنامه‌ها در ششم تیر 60
«حجت‌الاسلام خامنه‌ای در خانۀ خدا مورد سوء قصد قرار گرفت» و «شعار دیروز مردم پس از سوء‌قصد: حزب‌الله می‌میرد سازش نمی‌پذیرد» از مهم‌ترین تیترهای روزنامۀ جمهوری اسلامی در هفت تیر 1360 است و روزنامۀ کیهان نیز با تیتری درشت از «آخرین خبر از وضع جسمانی و ترور امام جمعه تهران در مسجد ابوذر» به این موضوع پرداخته است.
روزنامۀ اطلاعات نیز با تیتر «توطئه خائنانۀ "جبهۀ متحد ضد انقلاب" عقیم ماند» به شرح جزئیات این حادثه پرداخته است. در این گزارش به نقل از پزشک حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای چندمین بار از مردم خواسته شده به بیمارستان مراجعه نکنند که این امر باعث کندی کارها و مزاحمت برای بیمار می‌شود. در بخشی از این گزارش نیز دربارۀ لحظۀ پس از حادثه به نقل از یکی از مسؤولان مسجد آمده است: «در داخل ضبط صوت منفجر شده روی تکه کاغذی نوشته شده بود: "اولین عیدی از گروه فرقان"»
دومین عیدی شیطانی گروه فرقان
اخبار روزنامه‌های سال 60 آرشیو مطبوعات آستان‌قدس‌رضوی اعلام می‌کند که دومین عیدی به سبک گروه فرقان تنها یک روز پس از حادثۀ اول، در هفتم تیرماه سال 60 به مردم داده شد. روزنامۀ کیهان با چاپ فوق‌العاده و اختصاص یک صفحۀ تمام در چاپ نهم تیرماه خود با تیترهای گوناگون و چاپ تصاویر شهدای حزب جمهوری اسلامی، به این موضوع پرداخته است.
«72 یار خمینی به 72 یار حسین پیوستند»، «امام: ما با اینطور کارهای بچه‌گانه از صحنه خارج نمی‌شویم»، «شعار حزب‌الله: نه سازش نه تسلیم نبرد با آمریکا» و «امام: همه در صحنه باشند لکن آرامش را حفظ کنند» از تیترهایی است که روزنامۀ کیهان 9 تیر 1360 به آنها پرداخته است.«
ایادی آمریکا بزرگترین جنایت تاریخ انقلاب را مرتکب شدند»، «شعار دیروز مردم: بهشتی!... بهشتی!... راهت ادامه دارد»، «پیام محمدعلی رجائی؛ نخست‌وزیر: برادر! خواهر! همچنان که تو فرمان داده‌ای ما تسلیم نمی‌شویم» و «نگاهی به زندگینامۀ گروهی از شهدای فاجعۀ بزرگ» از تیترهای روزنامه‌های کیهان، اطلاعات و جمهوری اسلامی در آن روزهاست.
همچنین پیام شهید رجایی در روزنامۀ نهم تیرماه همان سال در روزنامۀ جمهوری اسلامی با تیتر «پیام برادر محمدعلی رجائی نخست وزیر به مناسبت فاجعۀ پریشب» از خبرهای جالب توجه در این روزنامه است. در بخشی از این پیام آمده است: «بدین وسیله به اطلاع شما ملت مبارز و همیشه بیدار می‌رساند که با اتکا به نیروی عظیم خداوندی ضمن حفظ آرامش و جلوگیری از بروز تشنج حضور خود را در صحنه حفظ نموده و برای کشف جرائم با مراقبت کامل حرکات عناصر مشکوک را زیر نظر گرفته و در اسرع وقت به دادستانی یا کمیته‌ها و یا واحدهای سپاه و بسیج گزارش نموده و منتطر اعلامیه‌های بعدی باشید.»
اخبار این روزنامه‌ها و تیرهای ریز و درشت آن از هیاهوی آن روزها خبر می‌دهد. از سوء قصد به جان امام جمعه وقت تهران می‌گوید که یکی از ارکان انقلاب است، هنوز یک روز از آن خبر نگذشته، شهادت مظلومانۀ 72 تن از اعضای حزب جمهوری اسلامی را تیتر می‌کند.
هم‌زمان در گوشه و کنار روزنامه از وقایع جنگ می‌گوید و در کنار آنها از خیانت‌های بنی‌صدر نیز پرده‌برداری می‌کند. مطبوعات را که ورق می‌زنی گویی در وسط میدان قرار گرفتی و از هر طرف خبرهایی دورت را گرفته‌اند که هر کدام‌شان به تنهایی وزنه‌ای سنگین در تاریخ است. تیر 1360 در تاریخ ثبت شد. چه کار دشواری بوده است روزنامه‌نگاری در آن روزهای پر هیاهو!/864/گ503/ف
فرشته صداقت حسن زاده
منبع: خبرگزاری رسا(رسانیوز) 5 تیر 1399
 لینک خبر: https://rasanews.ir/fa/news/656054

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید