Document and Press Center Managment of Astan quds Razavi

۱۳۹۹-۰۴-۰۹

معمولاً مخاطبین اهل مطالعه در هر حیطه ای تمایل دارند در هر مناسبتی، به بهانه ی آن، اطلاعات بیشتری در این باره کسب نمایند و لذا در مطالعه ی ویژه نامه ها بیش از نشریات معمولی، تمایل و رغبت از خود نشان می دهند.آستان قدس رضوی به عنوان یکی از بزرگترین ناشران منابع دینی کشور،در زمینه انتشار ویژه نامه ها از سر آمدان است.

 

ویژه نامه های مطبوعاتی در ستایش امام مهربانی ها
به کوشش: زهرا بختیاری(کارشناس سفارش و فراهم‌آوری مطبوعات)


تجربه نشان داده است «ویژه نامه ها» – برخلاف گاهنامه – غالبا ًازمقبولیت مناسبتری برخوردارند، زیرا معمولاً مخاطبین اهل مطالعه در هر حیطه ای تمایل دارند در هر مناسبتی، به بهانه ی آن، اطلاعات بیشتری در این باره کسب نمایند و لذا در مطالعه ی ویژه نامه ها بیش از نشریات معمولی، تمایل و رغبت از خود نشان می دهند.
آستان قدس رضوی به عنوان یکی از بزرگترین ناشران منابع دینی کشور،در زمینه انتشار ویژه نامه ها نیز از سر آمدان است. چاپ ویژه نامه بسیار در زمینه موضوعی حرم مطهر، امام رضا و خدمات آستان قدس رضوی از نمونه فعالیت های این نهاد برجسته دینی  و فرهنگی است. 
انتشار ویژه نامه هایی در خور سلیقه زائران و مجاوران از قشرها و گروه های سنی مختلف از رویکردهای مهم انتشاراتی آستان قدس رضوی است که در بخشهای مختلف فرهنگی، تبلیغاتی و زائر محور این آستان انجام می شود.

 

آهو


 
یکی از ویژه نامه های موضوعی و مناسب که در دهه کرامت سال 1393 منتشر شد،  ویژه نامه «آهو» است . معاونت  تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی که مهمترین وظیفه  آن توجه به سلایق فرهنگی با تاکید بر حوزه زیارت برای مخاطبان است، شهریور 1393 این ویژه نامه را در 26 صفحه چاپ کرده است. افشین علاء شاعر و نویسنده ایرانی  که در حوزه کودک و نوجوان اشعار و نوشته های بسیار دارد و همچنین در انتشار روزنامه «آفتابگردان» اولین روزنامه کودکان ایران که عموزاده خلیلی سال 1371 منتشر کرده همکاری داشته است این ویژ ه نامه موضوعی را با همکاری فاطمه سالاروند، به صورت تمام رنگی با تصویرگری محمد حسین صلواتیان به چاپ رسانده است. این ویژه نامه به صورت اهدایی در تیراژ 50000 نسخه بین کودکان زائر امام رضا (ع) توزیع شده است.
برخی از بخش‌های این ویژه نامه شامل :
با آهو همیشه در حرم باشید ، زیارت ، داستان آهو(مسافر خانه سفید ) ، داستان مصور(اگر امام بخواهد ) ، شعر آهو، بازی کبوترها ، جدول 
از ویژگی‌های برجسته این ویژه نامه ، زبان روان ، صمیمی و کودکانه مطالب است و به نوعی معارف دینی و سیره امام رضا (ع) که به کودکان القاء می شود. 
آرشیو مطبوعات سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی به عنوان یکی از آرشیوهای غنی مطبوعات کشور بیش از 600 عنوان ویژه نامه موضوعی را تا کنون شناسایی و جذب کرده است که در زمینه زیارت و آستان مقدس امام رضا(ع) برخی از ویژه نامه های موجود به این شرح است:
نشریه «حرم» وابسته به آستان قدس رضوی شامل ده‌ها ویژه نامه در زمینه زیارت امام رضا(ع)  هر ساله منتشر می کند که نسخه های آن در آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی مورد استفاده محققان قرار می گیرد. ويژه نامه " آشناي غريبان برای ولادت امام رضا (ع)" (‎۲۳ آذر ‎۱۳۸۴)ضمیمه «روزنامه اعتماد ملی»؛ "ويژه نامه زندگاني امام رضا(ع)"(زمستان‎۱۳۸۱) ضمیمه ش‎۴ مجله «تجلی کوثر»؛ ویژه نامه «ملکوت هشتم » ویژه جشنهای میلاد امام رضا(ع)  در سال های مختلف؛ «منظر ملکوت» ويژه نامه ضريح پنجم حرم مطهر امام رضا (ع) (‎۱۳۷۹؟)؛ ویژه نامه «پابوس» ویژه جشنهای سراسری میلاد امام رضا(ع)؛ ویژه نامه «آبی ها و آفتابی ها» ويژه ي هزار و دويست و هشتاد و پنجمين سال تولد امام رضا عليه السلام؛ ويژه نامه ولادت حضرت رضا (ع) (ذيقعده‎۱۴۲۲ = بهمن‎۱۳۸۰) مجله «شمس الشموس»؛ به مناسبت ولادت هشتمين پيشواي اسلام حضرت علي بن موسي الرضا (ع) (‎۱۱ مهر ۱۳۵۸ = ‎۱۱ ذيقعده ‎۱۳۹۹) ویژه نامه «آستان قدس»؛ ویژه نامه «اولين همايش بين المللي امام رضا (ع) و گفتگوي اديان» (۱۰ - ‎۱۱ بهمن ‎۱۳۹۷)

 

سازندگان: زهرا بختیاری
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید