Document and Press Center Managment of Astan quds Razavi

معرفی کتاب: سال سی؛ روزنگار مصور ایران پس از انقلاب اسلامی
۱۳۹۹-۱۱-۲۷
سال سي: روزنگار مصور ايران پس از انقلاب اسلامي ۱۳۸۷ - ۱۳۵۷= Thirty Years: A Political History of Iran After the ...‎/ مولف و مدير پروژه رضا طاهرخاني؛ مترجم صدف صحفي.- تهران: سازمان هنري رسانه‌اي اوج، ‎۱۳۹۱.

 

درباره کتاب

 
این کتاب به همت رضا طاهرخانی و با همکاری بیش از 300 عکاس ایرانی تدوین شده است. عکس‏ها به شکل ترتیب تاریخی از سال 1357 آغاز شده و تا انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 ادامه یافته است.
 
"سال سی" که اولین نوع از کتب تاریخ مصور معاصر در ایران است به تمام وقایع مهم سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی سه دهه بعد از انقلاب اسلامی پرداخته است.
 
نتیجه سه سال تحقیق و پژوهش گروه تولید کننده، فهرست جامعی از تمام رخدادهای ایران شد، بعد از آن برای یافتن تصویر هر یک از رخدادها به عکاسان مختلف ایرانی مراجعه و سه میلیون عکس را خریداری نمودند. در مرحله بعد عکسهای هر رخداد را امتیازبندی کردند و عکسهای ترجیح داده شده را برای به عکس نوشت و اصلاحات فنی اقدام نمودند.
 
رضا طاهرخانی تدوینگر مجموعه در مورد این کتاب اظهار داشت: «شاید برای رخدادی تصویری ثبت نشده باشد اما به جرات می گویم عکسی نبوده که خواسته باشیم به مناسبت رخدادی کار کنیم و به دست نیاورده باشیم. او البته "سال سی" را حاصل زحمات همه عکاسان و خبرنگاران تصویری دانست که با عکس های شان در این مجموعه حاضر هستند.»
 
از ویژگی های این کتاب این است که از عکس سیاه و سفید تا تصاویر هفت رنگ آن با دقت بسیار اصلاح و تنظیم فنی شدند. از سوی دیگر انتشار کتاب عکس 1300 صفحه ای با حفظ کیفیت تصویر و کتابسازی مناسب اتفاقی بود که چاپخانه ها و صحافیها در ایران از انجامش سر باز می زدند، تا آنجا که کتاب روزنگار مصور ایران قرار شد در چین چاپ شود! اتفاقی که به همت گروه هنری و تولید این کتاب رخ نداد.

 

بخشهایی از کتاب 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید