Document and Press Center Managment of Astan quds Razavi

تاریخ خود را به ما بسپارید
۱۳۹۴-۰۷-۲۹
شما می توانید با در اختیار گذاشتن منابع چاپی ، سند و عکس های تاریخی و ارزشمند خود میراث ماندگاری از خود به جای بگذارید
 
حفظ منابع خود را به ما بسپارید
 
اسناد و مطبوعات به عنوان یکی از مهمترین منابع تحقیقاتی در پژوهشهای تاریخی نقش مهمی در تبیین حوادث تاریخی دارند و از دیدگاه‌های متفاوتی مانند منشاء سند، موضوع و محتوا و تعلق زمانی یا مکان می توان آن ها را دسته‌بندی نمود. نحوۀ جمع آوری، ساماندهی، نگهداری و اطلاع‌رسانی این اسناد به تناسب منشاء یا موضوع و محتوای متفاوت می باشد.به طور مثال در زمینه اسناد اداری یا حکومتی و اسناد مردمی و خاندانی سازمان اسناد ملی کشور مسئول می باشد اما حجم زیاد اسناد اداری و حکومتی باعث شده تا توان آرشیو ملی کشور صرف ساماندهی این گونه اسناد شود و علی رغم تلاش برای نگهداری اسناد غیر اداری کمتر برنامه هدفمندی برای جمع آوری آن ها طراحی گردد.
اسناد خاندانی مجموعه‌ای از اطلاعاتی است که در اثر فعالیتهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و مذهبی آنها در قالبهای مختلفی مانند فرمان ها، مصالحه نامه ها، مبایعه نامه ها و وقفنامه ها به وجود آمده است. اطلاعات این اسناد ارزش محلی، منطقه‌ای، ملی و حتی جهانی داشته و با توجه به نوع موضوع مورد بررسی می‌توان برداشتهای مختلفی از اسناد نمود. انواع مختلف اسناد خاندانی و شخصی که حاصل فعالیتهای روزانه می باشد در قالبهای مختلف ایلی، سیاسی، اقتصادی، مذهبی و فرهنگی در منازل افراد نگهداری می شود و عموماً نگهدارندگان اسناد اطلاعات کمی از ارزش محتوایی آن ها دارند. علاوه بر اسناد مکتوب، اسناد تصویری مانند عکس ها ، منابع صوتی و تصویری و مطبوعات نیز از ارزش زیادی برخوردار هستند.
در مرکز اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی مجموعه با ارزشی از اسناد خاندانی و شخصی و مطبوعات نگهداری می شود که میتوان به اسناد خاندان علم، شجاع رضوی و بزرگ نیا و همچنین از مجموعه های شخصی مطبوعاتی می توان به مجموعه محمد گلبن اشاره نمود. این مرکز در راستای حفظ هویت تاریخ خراسان و مشهد، جمع آوری اسناد و مطبوعات شخصی از سراسر کشور را یه صورت وقف، اهدا و خریداری در دستور کار خود قرار داده است و از همکاری با دارندگان اسناد قدیمی در زمینه های یاد شده، استقبال می نماید. کلیه اسناد دریافتی بعد از طی مراحل آرشیوی به اسم واگذار کننده ثیت می گردد و در اینترنت نیز قابل جستجو می باشد.
دکتر ابوالفضل حسن آبادی (مدیریت اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی)


شما می توانید با اهدای اسناد، مطبوعات و عکسهای قدیمی، میراث ارزشمند خود را برای آیندگان ماندگار نمایید.


ارتباط با ما
آدرس: مشهد – حرم مطهر- دوربرگردان طبرسی – ساختمان بنیاد پژوهشهای اسلامی – مدیریت امور اسناد و مطبوعات
تلفکس: 2221149-0513
دکتر ابوالفضل حسن آبادی: 221149-0513 (مدیریت اسناد و مطبوعات)
آدرس وب سایت: www.library.aqr.ir/doc
 
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید