Document and Press Center Managment of Astan quds Razavi

۱۳۹۶-۰۷-۲۶
 
عنوان :
رسانه و خبر (برخي ديدگاه‌هاي غالب و انتقادي)کتاب "رسانه و خبر ( برخي ديدگاههاي غالب و انتقادي )"  تألیف علي‌اکبر فرهنگي و داود نعمتي انارکي در تهران توسط دانشگاه صدا و سيماي  جمهوري اسلامي ايران سال 1394 در234 صفحه و  1000 نسخه منتشر  شده و قیمت آن 10000 تومان است .
علي‌اکبر فرهنگي متولد سال 1321 و دکترای  ارتباطات است و علاوه بر این کتاب دارای تألیفات  دیگری در حوزه خبرنگاری می باشد که  عبارتند از" تکنولوژی و  تکامل فرهنگی "  و "روش های تحقیق در علوم انسانی"  و "ارتبا طا ت انسانی" و... دکتر داود  نعمتي انارکي متولد سال 1343 و مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی است و علاوه  بر این کتاب دارای تألیفات دیگری در حوزه خبرنگاری می باشد که عبارتند از"شناخت روابط عمومی " و " روابط عمومی انسانی"
رسانه ها و از جمله شبکه های تلویزیونی از منابع مهم اطلاع رسانی به مخاطبان بوده و می توانند به یکی از عوامل مهم هدایت ، آگاهی و تحریک مردم  تبدیل شوند. بنابر این پخش خبر از یک  شبکه  تلویزیونی ، علاوه بر آنکه  به عنوان یک برنامه  تلویزیونی  در جذب  بیننده  موثر است در شکل گیری ارتباط  بین این رسانه  با جامعه نیز نقش عمده ای را ایفا می کند.
برنامه های خبری  تلویزیون جزو  پربیننده ترین برنامه های تلویزیونی محسوب می شوند . با  توجه به اینکه انسان  85  درصد  اطلاعات  خود را از  راه  چشم  و 13 درصد از  راه  گوش کسب  می کند ، طبیعی  است که  رسانه دیداری و شنیداری گوی رقابت را از دیگران برباید .
خبر تلویزیون کارکرد های گوناگونی مانند اطلاع رسانی ، آموزش، تبلیغات سیاسی و مانند آنها دارد.  خبر  تلویزیون می تواند از سویی با احساسات  مردم سخن  بگوید  (تحریک عواطف )  و از سویی به عقل آنها  توجه  داشته باشد ( تحلیل ) . همچنین  خبر محصول با ارزش  رسانه ها و عامل  معنا  بخشی به پدیده ها  و رخداد هاست . این  فعالیت  رسانه ای از چنان  اهمیتی  برخوردار است که نظریه پردازان  ارتباطات آن را اصلی ترین یا مبنایی ترین کارکردرسانه ها ی جمعی می دانند.
در تحقیقات  مربوط به خبر ، هر یک از محققان  به صورت  موردی  به موضوعات  مرتبط با خبر از جمله  " اعتماد به خبر ""اعتبار اخبار"  "مقایسه شیوه ای ارائه اخبار" و ... پرداخته اند.            
کتاب در سه فصل به شرح زیر است :
فصل اول : وسایل ارتباط جمعی ، وظا یف و نقش ها
فصل دوم : مفاهیم ساختاری رسانه و خبر
فصل سوم : معرفت شناسی رویکرد نوگرا در خبر
 این کتاب در" کتابخانه تخصصی مطبوعات" سازمان کتابخانه ها و موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی موجود است.
 
     مآخذ :
آدینه بوک
دانشگاه تهران
 
 
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید