Document and Press Center Managment of Astan quds Razavi

۱۳۹۵-۱۰-۲۹
عنوان : شیوه نگارش در رسانه ها
 
کتاب "شیوه نگارش در رسانه ها" توسط احمد توکلی متولد سال 1336 دکترای مدیریت رسانه , روزنامه نگار و مدرس دانشگاه در رشته روزنامه نگاری و علوم ارتباطات نوشته شده است.این کتاب در تهران  و توسط انتشارات ثانیه در سال 1393 در 128صفحه به قیمت 7000 تومان منتشرشده است . دیگر تالیفات این نویسنده عبارتند از: گزارش نویسی در مطبوعات ،  مصاحبه خلاق، ویراستاری ومدیریت اخبار، زبان تخصصی برای دانشجویان علوم  ارتباطات و روزنامه نگاری، مثلث طلایی نوشتن برای مطبوعات ، خبر نویسی پیشرفته به زبان ساده، واژه های کلیدی در روزنامه نگاری .
در این مجموعه سعی شده موارد زیر رعایت شود:
1- شیوه نگارش ادبی  با کا رکرد های رسانه ای که الزامات  مخصوص به  خود را دارد مطرح شود . به همین علت نویسنده در بعضی مباحث کمی متفاوت از نوشته های موجود به شیوه  نگارش در رسانه ها نگاه کرده است .
2 از آنجایی که بسیاری کلمات بیگانه وارد زبان ما شده و برخی نیز به ناچار پذرفته شده اندتاکید کتاب به جای آن که
بر فارسی نویسی صرف باشد ، بر پرهیز از افراط و تفریط گذاشته شده است .
3- چون کتاب برای دانشجویان علوم ارتباطات و روزنامه نگاری  نوشته شده و پیش  نیاز درس های تخصصی است به
منظور آماده ساختن ابتدایی ذهن دانشجویان برخی  واژه های تخصصی در خبر نویسی و روزنامه نگاری در پانوشته ها
توضیح داده شده که ممکن است برای افراد کار کشته و یا روزنامه نگاران ، بدیهی و تکراری باشد.
4 در پایان  هر فصل سوال ها و تمرین هایی گذاشته  شده اند که توجه به آنهامی تواند به پیشبرد درک  موضوعات
کمک بیشتری کند.
نویسنده در مورد کتاب خود می گوید : در برخی  قسمت ‌های کتاب  بعضی  از توصیه ‌ها مصلحت ‌ اندیشانه است و سعی کرده ام مسایل و مشکلات نگارشی موجود در ادبیات  رسانه‌ها را به صورت واقع‌بینانه بیان کنم.
وی از اعداد به عنوان دیگر مبحث این کتاب نام برده و افزود: تلاش شده است در این بخش نیز نکات کاربردی مورد استفاده از اعداد در رسانه ‌ها را به صورت کلی بیان کنم، به عنوان مثال آورده‌ام که به جز عدد یک آن‌هم به دلیل این‌ که ممکن است با حرف «الف» اشتباه گرفته شود باید  به صورت حروف نوشته شود ولی بقیه تک‌ رقمی‌ها را می‌توان  به صورت عدد نوشت.
  توکلی  با بیان این ‌که برای  نگارش  کتاب  از 15 منبع  موثق  استفاده کرده، یادآور شد:  با نگاهی  به این  آثار که در بخش منبع انتهای کتاب به آن اشاره  شده است، یک سری وا قعیت‌های موجود در حوزه  نگارش رسانه‌ای را بیان کرده ام و تلاش شده که فقط نگاه زبانشناسی به این حوزه نشود.
وی همچنین  درباره دیگر مبحث این اثر توضیح  داده: در بخش پیوست نیز درباره  پیوسته نوشتن و کاربرد  حمزه در  اخبار با استفاده از آخرین نسخه فرهنگستان زبان به دلیل تخصصی بودن مبحث استفاده شده است.
نویسنده  با بیان این نکته ‌که  نگارش رسانه‌ای اکنون  دچار  پراکندگی در مباحث  و مطالب است، گفت : معتقدم  اکنون دیگر باید از پراکندگی‌های موجود دوری کنیم و برای برخورداری از متونی یکدست و منظم به یک شیوه نگارش منسجم و کاربردی استناد کنیم.
فهرست مطالب کتاب به شرح زیر است :
1- اصول اولیه
2 ساده نویسی
3 رعایت زبان معیار
4 رعایت نکات دستوری  (اصول درست نویسی )
5 رعایت اصول نشانه گذاری
6 - رعایت اصول عدد نویسی
پیوست : املای بعضی از واژه ها و پیشوند ها و پسوند ها   
     
 این کتاب در کتابخانه تخصصی مطبوعات آستان قدس موجود است.
مآخذ :
www.ibna.ir
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید