Document and Press Center Managment of Astan quds Razavi

۱۳۹۶-۱۰-۰۳

عنوان  :
 موفقيت در مقاله‌نويسي براي مجلات بين‌المللي (نمايه شده در ISC ,Scopus ,ISI
و ...)                                                                                    
 
کتاب "موفقيت در مقاله‌نويسي براي مجلات بين‌المللي (نمايه شده در ISC ,Scopus ,ISI و ...)" تاليف عليرضا اسفندياري مقدم، فرحناز نادر بيگي است و پيشگفتار آن از رحمت ‌الله فتاحي است این کتاب توسط دانشگاه آزاد اسلامي، واحد همدان در سال  1395 در 169 صفحه منتشر شده است و قیمت آن 150000 ریال است.        

عليرضا اسفندياري مقدم متولد سال 1358است وی  عضو هیات علمی گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه آزاد اسلامی همدان و دانشجوی دکتری همین  رشته در دانشگاه آزاد اسلامی همدان می باشد  و علاوه بر این کتاب دارای تألیفات دیگری مانند "رويکردهاي نوين در تدوين و کاربرد اصطلاح‌نامه‌ها" و "مديريت کتابخانه‌هاي دانشگاهي " و ...است .

این کتاب که در  پنج فصل با عنوان ‌های، پژوهش در آیینه‌ اکنون، مبا حثی چند، مهارت در اطلاع یابی : پیشنیاز تحقیق،پایگاه های اطلاعاتی تمام متن و قوانین طلایی منتشر شده آمده است.
در پیشگفتاراین کتاب به قلم رحمت‌الله فتاحی آمده است: می‌دانیم که یکی از الزامات فعالیت ‌های اعضای هیات علمی، انجام پژوهش و انتشار مقاله ‌ها ی باکیفیت در مجله ‌ها ی علمی در داخل و یا در سطح  بین‌المللی است و یکی از الزامات  دفاع از پایان‌نامه و دانش‌آموختگی، تهیه و انتشار مقاله علمی از سوی دانشجویان است.
این الزامات موجب شده تاتولید علم ایران در مقایسه با گذشته و نیز در رقابت با سایر کشورها به ‌سرعت رو به افزایش گذارد.
 درعین‌حال ، آنچه مهم به  شمار می‌رود و اکنون در چارچوب آیین‌نامه ‌های ارتقای  اعضای هیات علمی مورد تأکید  فراوان است، کیفیت  اثربخشی مقاله‌های منتشره است. در این زمینه، شاخص اصلی دانشگاه‌ها در ارزیابی کیفیت و اثربخشی، انتشار  مقاله در مجله‌های معتبر و مورد تائید وزارت علوم و وزارت بهداشت، یعنی نمایه شدن مجله‌ها در حداقل یکی از پایگاه‌های استنادی جهانی همچون ISI و Scopus و در سطح داخلی، پایگاه ISC است.
در بخش دیگری از این پیش گفتار آمده است: این الزام ، گرچه مورد انتقاد برخی از دانشگاهیان، به‌ ویژه در حوزه ‌های علوم انسانی و اجتماعی قرارگرفته است ، اما به هر شکل، یک واقعیت تلقی می‌شود. بسیاری از اعضای هیات  ‌علمی و دانشجویان ارشد و دکتری تلاش می‌کنند تا مقاله‌ های خود را در مجله‌ های مورد تا ئید پایگاه های استنادی  به چاپ برسانند اما بخش  عمده‌ای از آن‌ها در این راه موفق نمی‌شوند ، زیرا مقاله ‌های آن‌ ها از معیارهای مورد نظر فاصله ‌دارند و به‌ اصطلاح ، فاقد ارزشمندی برای انتشار در یک مجله معتبر تشخیص داده می‌شوند.
در بخش دیگری آمده وقتی به ویژگیهای انسان قرن 21 یعنی استقلال، انعطاف پذیری، عزت نفس، بینش جهانی، آینده‌نگری، چند بُعدی‌ نگری، توانایی شناخت خویش، توانایی غلبه بر انگیزه‌ ها و رفتارهای  نامطلوب، توانایی مقابله با ناکامی ‌و ابهام، توانایی بقاء در شرایط دشوار، مهارت مشکل‌ گشایی (حل مسأله)، حساسیت و اعتقاد به اجرای ارزش‌های اخلاقی، توانایی  برقراری ارتباطات انسانی،  مسؤولیت ‌پذیری، مشارکت‌جویی، انطباق ‌پذیری، واقعیت‌جویی، روحیه و مهارت جستجوگری، توانایی انجام پژوهش، و مهارت در یادگیری نگاه می‌کنیم درمی ‌یابیم که هر یک ، مستقیم یا غیر مستقیم با پژوهش سروکار  دارند؛ و موارد فوق‌الذکر تنها اشارتی‌اند مبنی بر اینکه عرصه کرانه‌ ناپیدای پژوهش، مهم بوده و اهمیت آن بر هیچ شخصی اعم از حقیقی و حقوقی پوشیده نیست.
باتوجه به وجود منابع متعد د مرتبط با تولید علم، روش تحقیق، انتشار مقالات علمی‌و نظایر آن‌ها، کتاب حا ضر بنا ندارد به  بازگویی یا بازنویسی مطالب مشابه پیشین بپردازد؛ اما با توجه به اهمیت بحث مقاله‌ نویسی و انتشار در سطح بین‌المللی،که  بیشتر به نام ISI شهره شده است،تمرکز اصلی روی برخی نکات کلیدی چگونگی انتشار موفق در مجلات معتبربین‌المللی  خواهد بود.
وجه تمایز اصلی این کتاب و یا به بیان دقیق ‌تر، این راهنما با معدود موارد مشابه آنست که در حد امکان از اطناب متنی  پرهیز شده، برای تفهیم مطالب مدنظر از تصاویر روزآمد، مرتبط و آگاهی ‌بخش استفاده شده است.
این  کتاب دارای پنج فصل  به شرح زیراست :
فصل اول : پژوهش در آیینه اکنون
فصل دوم : مباحثی چند
فصل سوم : مهارت در اطلاع یابی : پیش نیاز تحقیق
فصل چهارم : پایگاه های اطلاعاتی تمام متن
فصل پنجم : قوانین طلایی
این کتاب در" کتابخانه تخصصی مطبوعات:"سازمان کتابخانه ها و موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی موجود است.
     مآخذ :
خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامي آنا
مرجع اخبار استان همدان
خبر وان

 
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید