Document and Press Center Managment of Astan quds Razavi

۱۳۹۶-۰۲-۰۴
عنوان : " رمز و راز خبرنگاری کوله پشتی"

 
کتاب " رمز و راز خبرنگاری  کوله پشتی ” تالیف  حسن قربانی در تهران توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، انتشارات سروش سال 1394 در 500  نسخه منتشر  شده و قیمت آن 5000 تومان است .
حسن قربانی متولد سال 1340  و خبرنگار صدا  و سیما  است و علاوه بر این کتاب دارای تألیفات دیگری در حوزه خبرنگاری می باشد که عبارتند از: "شگردهای خبرنویسی" ، " چگونه گزارش خبری تلویزیونی بسازیم"
خبرنگاری  کوله پشتی هم اینک در بسیاری  از نقاط دنیا  مورد توجه قرار گرفته است و با توسعه  فناوری  ارتباطی روز به روز  گسترش می یابد و  محصول دوران پس از اینترنت، پس از وب و پس از تولد شبکه های اجتماعی است. یعنی ۱۵ سال از ظهور آن می‌گذرد.
خبرنگار کوله پشتی  همه وسایل مورد نیاز برای گردآوری، ضبط و ارسال خبر، عکس خبری، گزارش تصویری، و ارتباط با منابع اطلاعاتی دیجیتال برای تکمیل گزارش هایش را همه جا همراه خود دارد که عبارتند از:  دوربین فیلمبرداری دیجیتال ، میکروفن ، رایانه روپایی دارای قابلیت اتصال به اینترنت پرسرعت، با نرم افزارهای ویرایش و تصویرآرایی مورد نیاز. در کتاب حاضر نویسنده که خود یکی از خبرنگاران با سابقه صدا و سیماست و عملاً این گونه خبرنگاری را تجربه کرده، تجارب و مطالعات و رموز کارش را در کلاس های آموزش خبرنگاری، در اختیار همه علاقمندان جوان قرار داده است.
نویسنده در این کتاب سعی  کرده با استفاده از ۳ دهه تجربه در دنیای رسانه و ارتباطات و بهره‌گیری از نظر دیگر دست اندرکاران و فعالان رسانه، که به کار خبرنگاری اشتیاق نشان داده اند، ویژگی‌های خبرنگاری  کوله پشتی، ماهیت و چیستی آن ، کاربردها و دیگر ابعاد این پدیده ارتباطی را با نگاهی موشکافانه مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد. کتاب «راز و رمز خبرنگاری کوله پشتی» در 8  فصل تدوین شده است. بخش اول کتاب  پدیده نو ظهور خبرنگاری کوله پشتی را تعریف کرده و آن را از جنبه‌های اقتصادی، ارتباطی و سرعت مورد بررسی قرار می‌دهد و بخش دوم کتاب نیز برای خواننده بیان می‌کند که خبرنگاری  کوله پشتی از کجا آمده و چه عواملی باعث ظهور چنین پدیده‌ای در رسانه و  فضا ی ارتباطات شده است.
یکی از نکات مهم این است که اساساً خبرنگاری کوله پشتی مختص  کدام رسانه است؟ پاسخ این سوال در بخش  سوم کتاب به خوبی مورد بررسی قرار گرفته و نویسنده به بیان این مطلب می‌پردازد که کدام رسانه و کدام آدم‌ها باید از این پدیده استفاده کنند. بخش چهارم کتاب با عنوان توانایی‌هایی که خبرنگار کوله پشتی  باید داشته باشد به بیان ویژگی‌های یک خبرنگار  کوله پشتی می‌پردازد  و بیان  می‌کند که خبرنگار کوله پشتی  باید  توانایی تصویربرداری، توانایی  تدوین و آرشیو، شناخت صدا و  توانایی صدابرداری و صداگذاری، توانایی کار در فضای مجازی ، توانایی ارسال ، توانایی حسی و جسمی  و توانایی سوژه یابی را داشته باشد.
بخش پنجم کتاب خبرنگاری کوله پشتی را به یک خبرنگاری چریکی تشبیه کرده و ویژگی‌های این نوع خبرنگاری را بیان می‌کند و فصل ششم حوزه فعالیت خبرنگار کوله پشتی را در رویداد بحران، رویداد فوری، رویداد محلی، مناسبت‌ها و گزارش‌های نرم و لایه ‌های پنهان و مستند سازی مورد وا کاوی قرار می‌دهد.
در فصل هفتم نویسنده  کتاب از مخا لفان و موا فقان خبرنگاری کوله پشتی نام برده و نظرات آنان را بیان می‌کند و فصل هشتم به بررسی نحوه فعالیت  خبرنگار کوله پشتی در هنگام مصاحبه، پشت  دوربین، ارتباط زنده ، ضبط پلاتو ، تدوین و غیره  می‌پردازد.
در بخش پایانی کتاب نویسنده بیست  توصیه و دو تجربه  خود را در زمینه  خبرنگاری  کوله پشتی برای خواننده بازگو می‌کند تا ابعاد گسترده این پدیده ارتباطی بیشتر روشن شود
.

این کتاب در" کتابخانه تخصصی مطبوعات"سازمان کتابخانه ها و موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی موجود است.
 
مآخذ:
خبرگزاری فارس                                                                                                                                                                                 
 
خبرگزاری مهر
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید