۱۳۹۸-۰۴-۱۰

سکه های ولایتعهدی امام رضا علیه السلام با بیش از 1200 سال قدمت، رونمایی شد

ظهر امروز در مراسم شانزدهمین سه‌شنبه فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، از تعداد سه سکه نقره کامل و یک نیم‌سکه ولایتعهدی امام‌رضا(ع) متعلق به سال‌های 202 تا 204 هجری قمری، در موزه آستان قدس رضوی و با حضور دو تن از واقفان آنها رونمایی شد. 
سکه درهم نقره ضرب سال 202 قمری در محمدیه (ری) و نیم‌سکه ضرب سال 202 قمری در مرو، اهدایی آقای محمدتقی صفار از مشهد؛ سکه درهم نقره ضرب سال 202 قمری در فارس اهدایی حاج محمدتقی و خانم صدیقه رضایی از تهران و سکه درهم نقره ضرب سال 204 قمری در اصفهان اهدایی خانم گلی خاتم از اندیمشک، مادر سردار شهید محمدرضا فردچیان، فرمانده سپاه اندیمشک، 4 سکه رونمایی شده در این مراسم است.
درهم‌های مزین به نام امام‌رضا(ع) از سال 201 تا 205 هجری قمری در ضرابخانه‌های مرو، سمرقند، محمدیه، اصفهان، نیشابور و فارس ضرب می‌شد. این سکه‌ها از جهت خط و مطالب موجود بر رو و پشت آنها جزو زیباترین سکه‌های ضرب شده در دوران خلافت پانصدسالۀ عباسیان است.
محمدتقی صفار، اهدا کننده دو عدد از سکه‌های ولایتعهدی و واقف 110 عدد سکه به موزه آستان قدس رضوی، سخنران ویژه این مراسم بود. وی در ارتباط با سکه‌های ولایتعهدی امام‌رضا(ع) بیان کرد: در اثر ناصرخسرو قبادیانی در منقبت امام‌رضا(ع) آمده است که سکه‌های شما هرکدام به 70 دینار خریداری می‌شود؛ یعنی در قرن پنجم سکه‌های حضرت شناخته شده بود و این سکه‌های نقره را به نیت تبرک، به 70سکه طلا می‌خریدند.
تقدیر از محمدتقی صفار و بانو گلی خاتم، مادر سردار شهید محمدرضا فردچیان، دو واقف سکه‌های ولایتعهدی از سری برنامه‌های این مراسم بود.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود