ظهر امروز در مراسم شانزدهمین سه‌شنبه فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، از تعداد سه سکه نقره کامل و یک نیم‌سکه ولایتعهدی امام‌رضا(ع) متعلق به سال‌های 202 تا 204 هجری قمری، در موزه آستان قدس رضوی و با حضور دو تن از واقفان آنها رونمایی شد. 
سکه درهم نقره ضرب سال 202 قمری در محمدیه (ری) و نیم‌سکه ضرب سال 202 قمری در مرو، اهدایی آقای محمدتقی صفار از مشهد؛ سکه درهم نقره ضرب سال 202 قمری در فارس اهدایی حاج محمدتقی و خانم صدیقه رضایی از تهران و سکه درهم نقره ضرب سال 204 قمری در اصفهان اهدایی خانم گلی خاتم از اندیمشک، مادر سردار شهید محمدرضا فردچیان، فرمانده سپاه اندیمشک، 4 سکه رونمایی شده در این مراسم است.
درهم‌های مزین به نام امام‌رضا(ع) از سال 201 تا 205 هجری قمری در ضرابخانه‌های مرو، سمرقند، محمدیه، اصفهان، نیشابور و فارس ضرب می‌شد. این سکه‌ها از جهت خط و مطالب موجود بر رو و پشت آنها جزو زیباترین سکه‌های ضرب شده در دوران خلافت پانصدسالۀ عباسیان است.
محمدتقی صفار، اهدا کننده دو عدد از سکه‌های ولایتعهدی و واقف 110 عدد سکه به موزه آستان قدس رضوی، سخنران ویژه این مراسم بود. وی در ارتباط با سکه‌های ولایتعهدی امام‌رضا(ع) بیان کرد: در اثر ناصرخسرو قبادیانی در منقبت امام‌رضا(ع) آمده است که سکه‌های شما هرکدام به 70 دینار خریداری می‌شود؛ یعنی در قرن پنجم سکه‌های حضرت شناخته شده بود و این سکه‌های نقره را به نیت تبرک، به 70سکه طلا می‌خریدند.
تقدیر از محمدتقی صفار و بانو گلی خاتم، مادر سردار شهید محمدرضا فردچیان، دو واقف سکه‌های ولایتعهدی از سری برنامه‌های این مراسم بود.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.

 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید