در نیمۀ نخست سال جاری بیش از 38 هزار نسخه نشریه در موضوعات مختلف جذب مرکز مطبوعات آستان قدس رضوی شده است که بیشتر این نسخه‌ها اهدایی ناشران و مجموعه‌داران به این مرکز است.
به گزارش گنجینۀ رضوی، سرپرست گروه مطبوعات آستان قدس رضوی با بیان این‌که این مرکز به واسطۀ وابستگی به آستان ملکوتی حضرت رضا(ع) و قدمت و شهرت در فراهم‌آوری نفایس، هرساله پذیرای انبوهی از نشریات ادواری چاپ داخل و خارج کشور است، تصریح کرد: از ابتدای سال جاری 38 هزار نسخه نشریه از سوی ناشران و مجموعه‌داران به گروه مطبوعات واگذار شده است که بالغ بر 72 درصد آن را نسخه‌های اهدایی تشکیل می‌دهد.
ابراهیم حافظی در این باره افزود: در شش ماه اول سال جاری، ناشران مطبوعاتی با اجرای قانون واسپاری منابع، سهم بسزایی در افزایش موجودی آرشیو داشته‌اند و بیش از 22 هزار نسخه را اهدا کرده‌اند.
وی به برخی از مهم‌ترین مجموعه‌داران حقوقی اشاره و اضافه کرد: در شش ماهۀ اول سال جاری معاونت مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، 3 هزار و 500 نسخه از نشریات برگشتی را برای توزیع در کتابخانه‌های اقماری و کم‌برخوردار تحویل آرشیو مطبوعات داده است. همچنین شرکت رسانۀ اصفهان امروز که متولی 3 روزنامۀ مهم شهر اصفهان است، با اهدای یک هزار و 60 نسخه روزنامۀ مجلد شده مربوط به 3 سال اخیر کمک شایانی به تکمیل موجودی روزنامه‌های «اصفهان امروز»، «رویداد امروز» و «اصفهان نیم‌روز» کرده است.
حافظی با اشاره به مجموعه‌داران حقیقی، با بیان این‌که شهروندان مشهدی مشارکت مؤثری در اهدا و واگذاری نشریه داشته‌اند، بیان کرد: خانم «بهادرزاده» با اهدای 3 جلد روزنامۀ حبل‌المتین مربوط به سال‌های 1323 تا 1325 قمری یکی از مهم‌ترین و نفیس‌ترین روزنامه‌های دوره قاجار را که در کلکته چاپ شده است، به گروه مطبوعات اهدا کرد. همچنین «علی کاظم‌زاده» با اهدای 538 نسخه نشریه و خانم «وحدتی مرادزاده» با اهدای یک هزار نسخه، در تأمین و تکمیل آرشیو همکاری کردند.
وی در پایان با بیان این‌که گروه مطبوعات آستان قدس رضوی آمادگی خود را برای جذب مجموعه‌ها و نشریه‌های ادواری اعلام می‌کند خاطرنشان کرد: گروه مطبوعات آستان قدس رضوی علاوه بر جذب مجموعه‌های مختلف مطبوعاتی، در صورت تکراری‌بودن این نسخه‌ها، در راستای حفظ و اطلاع‌رسانی بیشتر، آن‌ها را به سایر آرشیو‌ها و کتابخانه‌های ایران واگذار می‌کند.

 

برچسب‌ها:
38 هزار نسخه نشریه جذب مرکز مطبوعات رضوی شد
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود