۱۳۹۸-۰۷-۱۷
پروفسور کوهن، پژوهشگر انگلیسی، در بازدید از موزۀ فرش رضوی: شرایط نگهداری و شیوۀ نمایش فرش در اینجا، به‌خوبی موزه‌های اروپاست

پروفسور «استیون کوهن» پژوهشگر برجستۀ فرش‌های هندی، در یک سفر مطالعاتی از انگلیس به ایران، از موزۀ فرش آستان قدس رضوی بازدید کرد.
به گزارش گنجینۀ رضوی، این پژوهشگر برجستۀ فرش هندی که از سال 1974 میلادی در زمینۀ فرش‌های هندی پژوهش و تألیف دارد، پس از بررسی فرش‌های هندی در موزه‌های سرتاسر دنیا، در راستای تکمیل اطلاعات پژوهشی خود در این زمینه، به ایران سفر کرده و از موزۀ فرش آستان قدس رضوی دیدن کرد.
پروفسور کوهن در این بازدید از 8 تخته فرش و قطعات فرش‌های هندی مربوط به دورۀ صفویه در ایران که در موزۀ فرش آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود، بازدید کرده و آن‌ها را مورد بررسی و پژوهش علمی قرار داد.
وی پس از این بازدید درگفتگو با خبرنگار ما با بیان این‌که نمونۀ این فرش‌ها را پیش از این در دیگر موزه‌های دنیا بررسی کرده‌ام ابراز کرد: فرش‌های هندی موزۀ آستان قدس رضوی فرش‌های منحصربه‌فردی است که هرچند مشابه فرش‌های هندی در دیگر موزه‌های دنیاست، عین آن را تاکنون ندیده‌ام؛ حتی برایم جالب بود که فرش‌های این موزه کیفیت بالاتری دارد نسبت به فرش‌هایی که در موزه‌های خود کشور هند نگهداری می‌شود.
این پژوهشگر برجستۀ فرش هندی شرایط حفاظت و نگهداری فرش را در موزۀ فرش آستان قدس رضوی تحسین کرد و با بیان این‌که شیوۀ نگهداری فرش در این موزه به خوبی موزۀ هنرهای اسلامی و موزۀ نیویورک و لندن است، گفت: باتوجه به این‌که تاکنون موزه‌های فرش زیادی را در دنیا دیده‌ام، موزۀ فرش رضوی از لحاظ شرایط نگهداری فرش همچون آفت‌زدایی و مرمّت، غبارروبی، میزان دمای محیط، نور مناسب و... از استانداردهای بالایی برخوردار است و حتی متعجب شدم که این فرش‌ها حتی بیدزدگی ندارد و این نشان از مراقبت کامل و دقیق فرش‌ها دارد.
وی در این باره ادامه داد: اگر نگوییم موزۀ آستان قدس از لحاظ شرایط نگهداری فرش از برخی موزه‌های فرش در اروپا برتر است، دست‌کم با ‌آن‌ها برابری می‌کند؛ به‌ویژه به جرئت می‌توانم بگویم فرش‌های هندی در اینجا خیلی بهتر از فرش‌های هندی در خود کشور هند نگهداری شده است.
پروفسور کوهن ادامه داد: همچنین بسیار از شیوۀ نمایش فرش‌ها در این موزه لذت بردم؛ چرا که کمترین آسیب را به بافت فرش می‌رساند و در مقایسه با برخی موزه‌های دیگر در دنیا از جمله موزۀ شهر وین که شیوۀ نمایش مناسبی ندارد، نمرۀ بیشتری می‌گیرد.
وی در پایان یادآور شد: از این بابت بسیار خوشحالم که برای بررسی فرش‌های این موزه وقت گذاشتم و بررسی آن‌ها کمک زیادی کرد به پژوهش‌هایی که تاکنون در زمینۀ فرش هندی انجام داده‌ام؛ به‌خصوص این‌که قطعاتی از فرش‌های بزرگی را که بخش‌های دیگر آن را در موزه‌های غرب دیده‌ام، در اینجا مشاهده کردم.
گفتنی است که موزۀ فرش آستان قدس رضوی در حال حاضر با نمایش بیش از یکصد تخته فرش در سه طبقۀ مجزا و نگهداری بالغ بر 400 تخته فرش در مخزن، بزرگ‌ترین موزۀ فرش در خاورمیانه به شمار می‌آید.

 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید