در آستانۀ هفتۀ تربیت بدنی، اسناد مکتوب و تصویری در مرکز اسناد آستان قدس رضوی با موضوع ورزش مورد استقبال ویژۀ پژوهشگران قرار گرفت که حجم زیادی از این اسناد مربوط به ورزش باستانی کشتی است.
به گزارش گنجینۀ رضوی، بیش از 400 سند مکتوب و اسناد تصویری و دیجیتالی با موضوع ورزش و متعلقات آن، در مرکز اسناد آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود که در این میان بیش از 300 سند تصویری مربوط به ورزش کشتی و تاریخچۀ کشتی در مشهد است.
از جمله موضوعات اسناد مکتوب می‌توان به خرید وسایل ورزشی برای اماکن عمومی و خصوصی، مدارس، ورزشگاه‌ها، مساجد و...، کمک‌های مالی مقامات برای ترویج امر ورزش در میان مردم، مجموعه مکاتبات دولتی‌ها برای آموزش مهارت‌های ورزشی در مدارس و آموزشگاه‌ها، حضور افراد مختلف از عوام و خواص در مسابقات ورزشی، مکاتباتی دربارۀ گسترش امکانات ورزشی کارخانجات مختلف برای پیشرفت ورزش در میان کارگران، ارسال بلیت مسابقات مختلف ورزشی به سران و مقامات، مقررات شناکردن در استخرهای مشهد و توصیه‌هایی برای جلوگیری از غرق‌شدن، مکاتبات والی ایالات خراسان و دیگر مقامات برای تأسیس انجمن تربیت‌بدنی، مکاتبۀ نایب‌التولیۀ آستان قدس رضوی برای تشکیل کلوپ ورزشی در مدارس و... است.
موضوع برخی اسناد تصویری ورزشی هم شامل برگزاری ورزش باستانی در دورۀ قاجار و تجمع مردم تهران، پهلوانان هنگام اجرای ورزش زورخانه‌ای در شهر اصفهان و...، سخنرانی حجت‌الإسلام و المسلمین محسن قرائتی در همایش بزرگ ورزش، اجرای برنامۀ ورزش باستانی با حضور مقامات، تصاویری از ورزش زورخانه‌ای شخصیت‌ها در دورۀ پهلوی، تصاویری از شخصیت‌های مختلف و مقامات دورۀ پهلوی در حال ورزش‌هایی همچون اسکی روی آب، تنیس و...، مقامات در حال اهدای جوایز به قهرمانان کشتی پهلوانی در ورزش‌های باستانی و... را می‌توان نام برد.
گفتنی است که مجموعه‌ای ارزشمند از اسناد مکتوب و غیرمکتوب در موضوعات مختلف در آرشیو مدیریت اسناد سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود و پژوهشگران می‌توانند طبق ضوابط این سازمان، از این گنجیۀ بی‌مانند تاریخی استفاده کنند.

 

برچسب‌ها:
400 سند مکتوب و تصویر ورزشی در گنجینۀ رضوی
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود