دکتر رحمت‌الله فتاحی، در مراسم رونمایی از تنها مجموعه نُسخ خطی «روزنامۀ وقایع اتفاقیه» در جهان که در موزۀ آستان قدس رضوی برگزار شد، روزنامه‌ها و رسانه‌ها را یک عنصر به شدت تأثیرگذار در شکل‌گیری افکار احزاب و تحولات جامعه دانست.
به گزارش گنجینۀ رضوی، استاد علم اطلاعات و دانش‌شناسی در مراسم رونمایی از مجموعه نسخ خطی نفیس و منحصربه‌فرد «روزنامۀ وقایع اتفاقیه» در جهان که در سی‌و‌ششمین سه‌شنبۀ فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی رخ داد، با بیان اینکه در طول تاریخ بیشترین تلاش مطبوعات، جریان‌سازی و تأثیرگذاری بر اذهان عمومی بوده است، اظهار داشت: پشت هر رخداد بزرگی رسانه‌ها قرار دارند.
وی با بیان اینکه هر حزبی روزنامه‌های اقماری (بیش از یک روزنامه) دارد، به ذکر یک نمونه پرداخت وگفت: یک فرد یهودی ثروتمند به نام رابرت مرداک، بزرگترین سرمایه‌داری است که شبکه‌ای از انواع رسانه‌های عمومی از قبیل مطبوعات و شبکه‌های ماهواره‌ای را در اختیار دارد و با این شبکۀ رسانه‌ای افکار عمومی جهان را شکل می‌دهد. وی در این خصوص به دیدگاه پروفسور حمید مولانا اشاره کرد و گفت: شبکه‌های اقماری در مواردی بدون اینکه از گذشته منشاء اجتماعی خاصی وجود داشته باشد، باعث سقوط دولت‌ها و انقلاب‌ها شده‌اند.
وی در ادامه به مقایسۀ روزنامه و کتاب پرداخت و بیان کرد: روزنامه در مقایسه با کتاب یک ابزار تعاملی است. این عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: نسل روزنامه‌ها در ابتدا حکومتی بوده و پس از آن به سوی روزنامه‌های نهادی سوق پیدا کرده است و در نهایت، تبدیل به روزنامه‌های مردمی شده است. وی خاطرنشان کرد: مطبوعات درحال حاضر به سمت مردمی شدن پیش می‌رود و این درحالی است که با وجود شبکه‌های اجتماعی، مردم محتوای مطبوعات را شکل می‌دهند. فتاحی با بیان اینکه در آینده شکل و شمایل مطبوعات عوض خواهد شد اظهار داشت: مطبوعات به سمت تبدیل شدن به شبکه‌های اجتماعی پیش می‌روند و این درحالی است که در این فضا افراد با چالش بزرگ تشخیص جریان‌های دروغین از راستین مواجه خواهند شد. وی خاطرنشان کرد: طبق تحقیقی که سال گذشته در آمریکا انجام شد، 64درصد از محتوای شبکه‌های اجتماعی ساختگی است و این به دلیل اهدافی است که برخی به منظور جریان‌سازی دنبال می‌کنند و این کار جامعه‌شناسان، خبرنگاران و تحلیل‌گران است که مردم را برای تشخیص جریان‌های دروغین از راستین یاری کنند.
گفتنی است سازمان سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در سی‌و‌ششمین سه‌شنبۀ فرهنگیِ خود از تنها مجموعه نُسخ دست‌نویس روزنامۀ وقایع اتفاقیه و قدیمی‌ترین سند وقف مطبوعاتی در جهان، موجود در آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی رونمایی کرد.

 

برچسب‌ها:
استاد علم اطلاعات و دانش‌شناسی پشت هر رخداد بزرگی، رسانه‌ها هستند
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید