برگزیدۀ چهارمین همایش تجلیل از واقفان و ناذران آستان قدس رضوی، تلاش‌های پیوستۀ خود را در راستای جذب مجموعه‌های نفیس خطی و نشریات، توفیق خدمت به امام رضا(ع) دانست.
به گزارش گنجینۀ رضوی، «علی صادق‌زادۀ وایقان»، دکترای علم اطلاعات و دانش‌شناسی و کارشناس سابق ادارۀ کل پژوهش و آموزش سازمان اسناد و کتابخانۀ ملی ایران در چهارمین همایش تجلیل از واقفان آستان قدس رضوی عنوان کرد: در حوزۀ پژوهش فعالیت می‌کنم و سال‌هاست با سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در زمینۀ نسخ خطی و دیگر منابع کتابخانه‌ای به صورت افتخاری و به عنوان خادم فرهنگی همکاری دارم.
وی با بیان این‌که به‌تازگی طرح ملی دانشنامۀ واقفان آستان قدس رضوی را به این سازمان پیشنهاد دادم، افزود: تاکنون در زمینۀ کتاب وقف داشتم، اما بیشتر فعالیتم در جهت جذب مجموعه‌داران است؛ به این صورت که افرادی را که مجموعه‌دار هستند و مجموعه‌های نفیسی را از کتب خطی گرفته تا روزنامه‌ و نشریات در دست دارند، شناسایی می‌کنم و پس از گفتگو با ایشان، اهمیت مسئلۀ وقف و پاسداری از میراث ملی را برایشان تبیین می‌کنم و از این طریق موفق شدم به لطف خدا مجموعه‌های بسیاری را تاکنون وقف کنم.
دکتر صادق‌زادۀ وایقان در پایان با بیان این‌که تا پایان عمر این کار را ادامه داده و هرچه عمر داشته باشم، همه را ان‌شاءالله صرف این کار می‌کنم، تصریح کرد: نیتم از این کار، صرفاً خدمت در بارگاه رضوی است و این کار را توفیقی می‌دانم تا در خدمت امام رضا(ع) باشم و امیدوارم این توفیق تا پایان عمر از من سلب نشود.
گفتنی است که وی تاکنون کتب و مقالات متعددی را تألیف کرده که از جمله مقالات وی در حوزۀ نسخ خطی، «فراهم‌آوری نسخه‌های خطی در ایران: ضرورت، شیوه‌ها، مشکلات و راهکارها»، «فهرست‌وارۀ نسخه‌های خطی و چاپ سنگی کتابخانۀ شخصی دکتر امیرعباس جلالی خراسانی»، «فهرست نسخه‌های خطی کتابخانۀ آقاشیخ محمدحسن عالم نجف‌آبادی»، «نقش نسخه‌های خطی در گفتگوی تمدن‌ها با محوریت برنامۀ حافظۀ جهانی» و... را می‌توان نام برد.

 

برچسب‌ها:
برگزیدۀ همایش تجلیل از واقفان آستان قدس رضوی: تلاشم را برای وقف، توفیقی می‌دانم تا درخدمت امام رضا(ع) باشم
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود