در چهارمین همایش تجلیل از واقفان آستان قدس رضوی، شهروند رشتی که به تازگی قرآنی دست نویس را وقف کتابخانۀ رضوی کرد، اثر هنری خود را پس از اهدا به ساحت رضوی، عاقبت‌به خیر خواند.
به گزارش گنجینۀ رضوی، حجت‌الاسلام «یوسف فلاحت‌دوست»، هنرمند خطاط از دیار رشت که در شهر قم ساکن است، در حاشیۀ چهارمین همایش واقفان و ناذران آستان قدس رضوی که در محل تالار قدس کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: اثر هنری یک هنرمند به مثابۀ فرزند اوست که نگران جایگاه آن است و علاقه‌مند است که ماندگار شود.
وی افزود: کشورهای مختلفی به لحاظ نفیس‌بودن اثر خواهان خریداری آن بودند، اما نمی‌توانستم به این اثر که سالیان بسیاری برای خلق آن وقت صرف شده بود، از بعد مادی نگاه کنم؛ براین اساس با موافقت خانواده و مشارکت آنان در تکمیل اثر، این قرآن را به ساحت مقدس رضوی اهدا کردم تا در بهترین مکان ماندگار شود.
وی انگیزۀ خود را از نوشتن این قرآن، خلق اثری با زیباترین خط اسلامی عنوان کرد و گفت: خط نستعلیق به جهت زیبایی، عروس خطوط اسلامی است و تا قبل از این اساتیدی وجود داشتند که قرآن را به این خط تحریر کردند که از خلق اثر هنری آنان سالیان بسیار می‌گذرد و احساس کردم در حال حاضر خلائی در این زمینه هست.
این هنرمند پیرامون اثر اهدایی خود به آستان قدس رضوی گفت: کتابت این کلام‌الله به خط نستعلیق در 873 برگ گلاسه سه سال به طول انجامید و برای قاب‌کردن آن در کادری از مقوای اشتنباخ و گواش طلایی نیز سه سال وقت صرف شد.
گفتنی است که قرآن کتابت‌شده به دست این هنرمند، در سال 1397 به دست آیت‌الله جوادی آملی رونمایی و در تابستان 98 به موزۀ قرآن آستان قدس رضوی اهدا شد. این اثر هنری در حال حاضر در صندوقچه‌ای که با هنرمندی خانوادۀ کاتب، به زیبایی با چرم و مس قلم‌زنی شده، در مخزن کتب خطی و قرآن‌های نفیس کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.

 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود