مشاركت در حدود 68 درصدی مردم در دور اول ریاست جمهوری با توجه به این كه تمامی نامزدها به نوعی در چهارچوب حكومت جدید بودند و هركدام به نوعی دعوی به دست آوردن كرسی ریاست بالاترین نهاد اجرایی كشور را داشتند، اولین نكته‌ای است كه در انتخاب دوره اول به چشم می‌خورد. علاوه بر فضای مسموم ایجاد شده توسط گروه‌های ضدانقلاب كه در ان دوران هنوز اجازه فعالیت در صحنه سیاسی را داشتند، رد شدن جلال الدین فارسی كاندیدای مورد تأیید حزب جمهوری اسلامی و بسیاری از تشكل‌های ارزشی به بهانه تشكیك در ایرانی الاصل بودن نامبرده ازجمله عوامل تنش‌زا در بستر اجتماعی مشاركت مردمی در بهمن ماه 1358 بود.
انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ 5/11/58 در سراسر كشور برگزار گردید. در این انتخابات 124 نفر داوطلب شدند كه صلاحیت هیچ یك رد نشد و تمامی این افراد وارد میدان رقابت شدند. براساس ماده 5 لایحه قانونی انتخابات اولین رئیس جمهوری ایران مصوب 28/9/58 شورای انقلاب «وزارت كشور فهرست داوطلبان ریاست جمهوری كه دارای شرایط تشخیص داده شد را جهت تأیید صلاحیت به حضور رهبر انقلاب تقدیم می‌نماید.» با این وصف تأیید صلاحیت نامزدهای انتخابات اولیه ریاست جمهوری به عهده حضرت امام خمینی (ره) بود و ایشان تمام 124 نفر را تأیید و در نهایت 107 نفر در روز رأی گیری به رقابت پرداختند.
اولین رئیس جمهور كشور بنی‌صدر انتخاب گردید كه پس از عزل وی توسط مجلس و حضرت امام (ره)، در یك سال و شش ماه بعد، دومین انتخابات ریاست جمهوری برگزار گردید که شهید محمدعلی رجایی بالاترین رای را به دست آوردند.
منبع: سایت تبیان

برچسب‌ها:
اولین دوره،ریاست جمهوری اسلامی ایران
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید