هفتادمین نشست ادبی شمس با بررسی وجه اشتراک و افتراق ادبیات داستان، فیلم کوتاه و نقد کتاب در حرم مطهر رضوی برگزار شد.

به گزارش گنجینه رضوی، در این نشست که با حضور جمعی از علاقمندان حوزه ادبیات داستان نویسی و ادبیات نمایشی در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد، وجه اشتراک و افتراق داستان کوتاه و فیلم کوتاه مورد بررسی قرار گرفت.
در ابتدای این نشست دو فیلم کوتاه از منتخب جشنواره‌ عمار به نام «سلام» به کارگردانی محمدرضا حاجی غلامی و «دوئل» ساخته محمدرضا خردمندان به نمایش در آمد و در ادامه علی جعفری از منتقدین سینما و مجتبی انوریان یزدی داستان‌نویس و فیلم‌نامه‌نویس به نقد و بررسی این دو فیلم پرداختند.
مجتبی انوریان در این نشست به قابلیت‌های فیلم کوتاه اشاره کرد و گفت: نویسندگان می‌توانند از ویژگی‌های مثبت در فیلم کوتاه در تقویت داستان‌نویسی بهره ببرند.
وی هچنین به قابلیت‌های داستان‌نویسی اشاره کرد و گفت: فیلم‌نامه نویسان هم می‌تواند از ادبیات داستانی در فیلم نامه خود وام بگیرند.
در ادامه علی جعفری از منتقدین سینما نیز به بیان تمایز و شباهت‌های حوزه ادبیات داستانی و نمایشی پرداخت و گفت: در داستان‌نویسی کوتاه با توجه به متن نوشته شده، در ذهن مخاطبان شخصیت‌سازی شکل می‌گیرد ولی در فیلم کوتاه این صدا و تصویر است که در ذهن مخاطب شخصیت‌سازی می‌کند و هر چه گوش و چشم مخاطب ببیند آن را در ذهن ثبت می‌کند.
گفتنی است، سلسه نشست‌های ادبی شمس با هدف تربیت نیروهای معتقد به فرهنگ رضوی و ارزش‌های دینی هر هفته در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار می‌شود و در پایان نیز کارشناسان به برخی از سوالات حاضران پاسخ می‌دهند.

 

برچسب‌ها:
هفتادمین نشست ادبی «شمس» با موضوع داستان و فیلم کوتاه در حرم رضوی برگزار شد
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود