The organization of Libraries, Museums and Documents Center Of Astane Qudse Razavi

۱۳۹۸-۱۲-۰۴
احادیث کاشی‌های زرین فام حرم مطهر امام رضا (ع)
کاشی‌ها و نگاره‌های نقش بسته در آن‌ها بسیار جلب نظر می‌کند. کاشی زرین فام یکی از این کاشی‌هاست که افزون بر زیبایی خیره کننده و اعجاب‌آورش، عرضه کنندۀ پیام‌های آسمانی است

دربارۀ اثر:
حرم مطهر امام رضا (ع) یکی از بناهای قدیم ایران اسلامی است که در گذر اعصار و قرون جلوه‌های زیبایی از هنر اسلامی را فراروی مشتاقان و ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت قرار داده است. در میان سازه‌های متنوعی که در این بارگاه مقدس وجود دارد،کاشی‌ها و نگاره‌های نقش بسته در آن‌ها بسیار جلب نظر می‌کند. کاشی زرین فام یکی از این کاشی‌هاست که افزون بر زیبایی خیره کننده و اعجاب‌آورش، عرضه کنندۀ پیام‌های آسمانی است. پیام‌هایی که توسط عالمان و فرزانگان از میان آیات قرآن کریم، احادیث پیامبر (ص) و ائمۀ اطهار علیهما السلام، گلچین شده و با خامۀ استادان بزرگ خط، تحریر یافته و بر جان این کاشی‌ها نشسته است.
 در این کاشی ها که به لحاظ تکنیک ساخت و غنای محتوا از ارزشمندترین کاشی های  حرم رضوی به شمار می‌آیند، مستندترین مجموعۀ احادیث به چشم می خورد. در کتاب حاضر، 352 قطعه از کاشی‌های زرین فام حرم رضوی که در پی توسعۀ فضای اماکن متبرکه رضوی به دست آمده و به موزۀ آستان قدس رضوی منتقل گردیده، معرفی شده است. بیشتر این کاشی‌ها متعلق به قرن هفتم هجری و مزیّن به احادیثی از پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین است. در این کتاب که خواندن آن به علاقمندان هنر اسلامی ـ ایرانی پیشنهاد می شود، خواننده با پیشینۀ کاشی های زرین فام، بانی کاشی‌ها، کاشیکاران، کاشی‌های تاریخ دار، آشنا شده و از صفحه 79 کتاب با معرفی کاشی های حرم مطهر رضوی، اطلاعات باارزشی از این آثار تاریخی و هنری به دست می‌آورد.