۱۳۹۸/۱۲/۲۸ - ۱۸:۵۲
ولادت جضرت علی
روایات متعددی از پیامبر اکرم(ص) نقل شده که فرموده‌اند من و علی(ع) قبل از خلقت آدم(ع) از یک نور بودیم. خداوند آن نور را در صلب آدم(ع) قرار داد، سپس آن نور، نسل به نسل در صلب‌ها و رحم‌های پاک انتقال یافت.

حضرت علی بن ابی طالب(ع)، سی سال بعد از عام الفیل، روز جمعه سیزده رجب در خانه خدا متولد شد. بنابراین عمر با برکت حضرت شصت و سه سال بود. حضرت علی(ع) ده سال قبل از بعثت و بیست و سه سال در حضور حضرت رسول اکرم(ص)، و سی سال بعد از رحلت حضرت رسول(ص) زندگی نمودند. زندگی حضرت علی(ع)، زندگی پر برکتی برای اسلام و بشریت بود و اگر آن بزرگوار نبود، تاریخ، تاریخ نبود.
آن حضرت هم از ناحیه پدر و هم از جانب مادر به هاشم( جد دوم پیامبر(ص)) می‌رسد. پدر ایشان ابوطالب پسر عبدالمطلب پسر هاشم و مادر ایشان فاطمه دختر اسد پسر هاشم می‌باشد. درباره‌ی مادر ایشان باید گفت برای رسول اکرم(ص) مادری به تمام معنی بود. حضرت علی(ع) در داخل خانه‌ی خدا به دنیا آمدند. ایشان به همراه مادرش سه روز در خانه خدا مهمان عالم ملکوت بود. روز چهارم زمانی که مادرش همراه نوزاد از خانه خدا بیرون آمد، ایشان فرمودند: (( ندا آمده است که اسم این بچه از اسم خداوند مشتق شده، نام او را علی بگذارید! )) و این فضیلت برای احدی تا به حال پدید نیامده است.
پیامبر(ص) از دوران کودکی امام علی(ع) را به عنوان عضوی از خانواده‌اش به منزل برد و او را از ایمان و علم و عقل و تقوای قوی خودش سیراب ‌نمود. حضرت علی(ع) در نهایت آیینه‌ای شد که انوار پیامبر(ص) در آن انعکاس یافت.
ایمان امیر المومنین(ع) و مقام شهودی او را نمی‌توان درک کرد. همین مقدار بس است که بگوییم: عمر هنگام مرگ، شش نفر را حاضر نمود و برای هر کدام عیبی یادآور شد، اما درباره‌ی حضرت علی(ع) گفت: (( ای علی! اگر ایمان همه خلایق را با ایمان تو مقایسه نماییم، ایمان تو بر ایمان آنها برتری دارد.))
و این جمله، جمله‌ای بود که مکرر از زبان رسول اکرم(ص) شنیده می‌شد. از لحاظ علم، تقوا، شجاعت، ایمان، سخاوت، تواضع و ... در آن زمان کسی همتای حضرت علی(ع) نبود، چنان که دوست و دشمن به این مطلب اقرار نموده‌اند.
این امام بزرگوار  در سال چهلم از هجرت شب نوزدهم ماه رمضان، وقت طلوع فجر با شمشیر ابن ملجم مرادی ضربت خورد و شب بیست و یکم همان ماه به شهادت رسید.
منبع:
1-    زندگاني چهارده معصوم عليهم‌السلام/ حسين مظاهري؛ پاورقي ولي فاطمي.- تهران: پيام آزادي، ‎۱۳۷۴.
2-    زندگانی چهارده معصوم(ع): سیری در زندگانی حضرت علی(ع)،( بزرگمرد عالم اسلام) / محمد صالحی.- تهران: معیار علم،  1385.

 

برچسب‌ها:
ولادت حضرت, امام علی علیه السلام
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید