اهمیت منابع و ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور به عنوان سرمایه عظیم ملی و رکن اصلی تحقیقات و پژوهش‌ها و پیشرفت‌ها در حوزه‌های مختلف بیولوژی و بیوتکنولوژی و خصوصا بهره برداری از این ثروت در زمینه‌های مهمی مانند امنیت اقتصادی، امنیت سلامت و امنیت غذایی بر متخصصان و سیاستگذاران پوشیده نیست.

لطف و عنایت الهی، وجود شرایط آب و هوایی مختلف در کشور، تنوع زیستی بسیار غنی (گیاهی، جانوری، میکرو ارگانیسم و....) را در اکوسیستم خشکی و آبی کشور به ارمغان آورده است و لذا این پتانسیل و توانایی بالقوه برای کشور ایجاد شده است که شناسایی، ثبت، حفاظت، ذخیره سازی و ارائه خدمات مرتبط با این ثروت ملی جهت بهره برداری علمی، پژوهشی و اقتصادی از ضرورت‌های استراتژیک جامعه قرار گیرد.
تنوع زیستی بالای کشور ما ایجاب می‌کند تا از این ذخایر ارزشمند بهره ببریم و این بهره برداری زمانی میسر است که این ذخایر روند جمع‌آوری، شناسایی، تعیین هویت و نگهداری بر روی آنها صورت گرفته باشد. شاید این نکته بسیار تلخ باشد که اقرار کنیم در چند دهه گذشته بهره برداری کشورهای خارجی از ذخایر ژنتیکی و زیستی کشورمان بیشتر از خودمان بوده است.
علت انتخاب این روز ابلاغ فرمان مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به جهاد دانشگاهی مبنی بر راه‌اندازی زیست بانک بوده است. بنابراین پیشنهاد این روز به عنوان روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران برای شورای فرهنگ عمومی از سوی مرکز ملی ذخایر زنتیکی و زیستی ایران ارسال شد که با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و توسط رئیس جمهور، ماده واحده «تعیین مناسبت‌های تقویم رسمی سال 1394 هجری شمسی» ابلاغ شد و بر اساس ماده واحده ((تعیین مناسبت‌های تقویم رسمی سال 1394 هجری شمسی))که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به شورای فرهنگ عمومی کشور ابلاغ شده است، روز(( ذخایر ژنتیکی و زیستی» به عنوان یکی از این مناسبت‌ها برای درج در ضمیمه تقویم رسمی کشور تعیین شده است.

منبع: سایت خبرگزاری دانشجویان ایران( ایسنا)

برچسب‌ها:
15فروردین, ذخایر ژنتیکی و زیستی
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید