طرح ریزی عملیات افتخار آفرین فتح المبین از اواسط آبان سال 1360 آغاز شد و پس از تلاش‌های مستمر و خستگی ناپذیر و انجام مشورت‌ها و هماهنگی‌های گسترده، میان فرماندهان نظامی، سرانجام طرح عملیاتی شماره 1 فتح المبین در اواخر دی ماه همان سال آماده شد.

روز 13 بهمن 1360 در پی یک نشست مشترک بین فرماندهان عمده سپاه و ارتش طرح یاد شده به یگان‌های عمده اجرایی ابلاغ و در پی دریافت اطلاعات جدید در 30 بهمن همان سال طرح اولیه بازنگری شد و طرح شماره 2 در 13 اسفند انتشار یافت.
این عملیات با مراجعه به قرآن کریم(( فتح))  نامگذاری شد و سرانجام در حالی که اشک شوق در چشمان کلیه حاضران مرکز فرماندهی جمع شده بود، در ساعت سی دقیقه بامداد روز دوشنبه 2 فروردین ماه فرمان آغاز حمله بزرگ و سرنوشت‌ساز فتح المبین به شرح زیر صادر شد:
(( بسم الله الرحمن الرحیم، بسم الله قاصم الجبارین و یا زهرا...))
رزمندگان دلاور اسلام با دریافت پیام، عملیات حماسی و تاریخی فتح المبین را در شمال خوزستان آغاز کردند و از جنوب و شمال غربی شوش و غرب دزفول در چند محور با ارتش عراق درگیر شدند. در ساعت 2 بامداد اولین خاکریزهای دشمن به دست نیروهای ایرانی سقوط کرد.
در این مرحله از عملیات فتح، رزمندگان اسلام موفق شدند ضمن زخمی و به هلاکت رساندن 10000 نفر از سربازان دشمن تعداد 2200 نفر از آنان را به اسارت خویش در آورند و 7 فروند هواپیمای دشمن را سرنگون و تعداد 60 دستگاه تانک عراقی را منهدم و منطقه‌ای به وسعت 650 کیلومتر مربع در محورهای عملیاتی شوش و دزفول را از وجود دشمن پاک کنند.

منبع: روزها و رويدادها روزهاي شمسي/ تهيه و تنظيم دفتر عقيدتي سياسي فرماندهي معظم کل قوا.- تهران: رامين، ‎۱۳۷۶.

 

برچسب‌ها:
2فروردین, آغاز عملیات فتح المبین
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید