در 25 ذیقعده 1353ه.ق در خانواده‌ای اهل علم و تقوا، در شهر کاظمین، فرزندی به دنیا آمد که نامش را محمد باقر گذاشتند.

پدر بزرگوار ایشان مرحوم(( سید حیدر صدر)) از نوابغ و شخصیت‌های برجسته شیعه در عصر خود به شمار می‌رفت. جد ایشان پس از ارتحال آیت الله شیرازی در عراق به مرجعیت عام رسید.
این شهید بزرگوار در نوجوانی همراه برادرش عازم نجف اشرف شد و در حوزه این شهر مشغول فراگیری علم و تحقیق در فقه اصول و سایر علوم اسلامی شد. در یازده سالگی پس از آموختن منطق، به نقد کتب منطق گذشتگان پرداخت و سپس علم اصول را در محضر برادرش یاد گرفت و نقطه نظرات تازه‌ای در این زمینه عرضه کرد. ایشان در اوایل دهه دوم عمرشان دروس سطح را با موفقیت پشت سر نهاد و در اواخر همین دهه به درجه اجتهاد مطلق نائل گردید.
آیت الله صدر در حوزه، سیستم آموزشی جدیدی را بنیان نهاد و با ارائه طرحی در زمینه اجتهاد و مرجعیت ضمن فعال و پویا کردن آن به اصلاح برخی از نارسایی‌ها پرداخت.
روابط آیت الله سید محمد باقر صدر با امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی بر اساس زیر بنای محکم ولایت استوار بود. ایشان با شروع نهضت اسلامی در ایران در سال 1342 شمسی با موضعگیری قاطع خود از امام خمینی(ره) حمایت کرد و با تبعید امام(ره) به نجف اشرف، رابطه نزدیکی میان این دو عالم روحانی برقرار شد.
در تاریخ 19 جمادی الاول 1400 برابر با 16 فروردین 1359 ساعت 3 بعد از ظهر عمال رژیم بعث با هجوم به منزل آیت الله صدر، دوباره ایشان را دستگیر و به زندان منتقل نمودند. صبح روز بعد نیز با حمله دیگری، همشیره ایشان، نویسنده معروف( بنت الهدی صدر) را نیز دستگیر و به بغداد بردند. آیت الله صدر در زندان در معرض شدیدترین شکنجه‌ها قرار گرفت و سرانجام نیز به همراه خواهر گرامیش در روز سه شنبه 19 فروردین 1359 در زندان عراق به شهادت رسیدند. جنازه این دو شهید بزرگوار پس از غسل و کفن در جوار مرقد امیر المومنین علی(ع) و در مقبره خانوادگی به خاک سپرده شد.
منبع: روزها و رويدادها روزهاي شمسي/ تهيه و تنظيم دفتر عقيدتي سياسي فرماندهي معظم کل قوا.- تهران: رامين، ‎۱۳۷۶ .

برچسب‌ها:
شهادت, آیه الله سید محمد باقر صدر, حکومت بعث عراق
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید