یک جزوه قرآنی دست‌نویس فوق‌العاده نفیس، قدیمی‌ترین اثر مکتوب وقفی به بقعه رضوی است. این قرآن، از مهم‌ترین نفایس گنجینۀ رضوی است که به دست والی اصفهان در قرن چهارم هجری قمری وقف شده است و سال وقف آن، قدمت این کتابخانۀ کهن را به رخ می‌کشد.

به گزارش گنجینۀ رضوی، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس‌ رضوی اعلام کرد: یکی از مهم‌ترین نفایس گنجینه نسخ خطی آستان قدس، جزوه‌ای قرآنی است که توسط والی اصفهان، کشواد بن املاس، از ارادتمندان اهل بیت علیهم‌السلام در سال 327 هجری قمری وقف این کتابخانه شده است و این نسخه نفیس، قدیمی‌ترین اثر مکتوب این گنجینه است.
وی در این باره توضیح داد: کشواد بن املاس یک دوره جزوۀ قرآنی را وقف بقعۀ منورۀ رضویه کرده است که سه جزوۀ آن در مرکز نسخ خطی گنجینۀ رضوی موجود است و وقف‌نامۀ آن به خط زیبای این هنرمند خوشنویس است.
حجت‌الإسلام‌و‌المسلمین دکتر سیدجلال حسینی افزود: این نسخه از قرآن کریم که به شمارۀ 3013 در این کتابخانه نگهداری می‌شود، نسخۀ ارزشمندی است که از حیث کتابت و آرایه‌های هنری بی‌همتاست و از عمر آن تاکنون 1114 سال گذشته است.
وی در معرفی این مصحف شریف خاطرنشان کرد: آیات این قرآن نفیس به صورت ده ده (عشر) و به صورت ابجد و با حروف کوفی از هم جدا شده است؛ یعنی در پایان آیۀ 10، حرف «ی» قرار گرفته که به معنی 10 است و اعراب‌گذاری قرآن نیز به صورت نقطه‌گذاری در رو، زیر و انتهای کلمه است.
وی با بیان اینکه قرآن کشواد بن املاس از نظر تزئینات و مشخصات هنری نیز نفیس به شما می‌رود، این اثر نفیس را سندی بر قدمت کتابخانۀ آستان قدس رضوی عنوان کرد و گفت: براین اساس، قدمت کتابخانۀ عظیم رضوی بیش از 1100 سال است.
لازم به ذکر است، سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس‌ رضوی دارای 13میلیون و 500 هزار برگ سند تاریخی، هزاران اثر موزه‌ای، 2میلیون نشریات ادواری، 65هزار کتاب چاپ سنگی و بیش از 106هزار نسخۀ خطی است.
گفتنی است که این جزوۀ قرآنی نفیس، چندی پیش در پنجاهمین برنامۀ سه‎شنبه‎های فرهنگی آستان قدس رضوی به صورت مجازی معرفی و رونمایی شد و از طریق در گاه کتابخانه دیجیتال آستان قدس به آدرس digital.aqr.ir قابل مشاهده است.

 

برچسب‌ها:
کتابخانه آستان قدس رضوی،کشواد بن املاس،قدیمی ترین قرآن وقفی،والی اصفهان،گنجینه رضوی،سیدجلال حسینی
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید