۱۳۹۹-۰۳-۱۳
دستور العمل معاونت کتابخانه ها به منظور پیشگیری از گسترش ویروس کرونا
با در نظر گرفتن شرایط ویژه در کشور و لزوم حفظ سلامتی همکاران و مراجعان و با استعانت از ولی نعمتمان علی بن موسی الرضا (علیه آلاف تحیت والثنا) جهت بازگشایی کتابخانه های سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و ارائه خدمات "دستور العمل معاونت کتابخانه ها به منظور پیشگیری از گسترش ویروس کرونا" طبق مفاد و بندهای ذیل تنظیم و ابلاغ می گردد.

الف) مدیران، کتابداران و کارکنان
1)    جهت حفظ سلامتی همکاران استفاده از ماسک و دستکش در هنگام حضور در کتابخانه و ارائه خدمات الزامی است.
2)    پیگیری جهت نظافت و ضد عفونی نمودن کلیه کتابخانه ها قبل از شروع خدمات به ویژه بخشها و قسمتهایی که همکاران و مراجعان حضور پیدا می کنند.
3)    مسئولین کتابخانه ها و بخشهای مختلف موظفند لوازم و تجهیزات بهداشتی مورد نیاز را در زمان مقتضی درخواست یا تهیه نمایند.
4)    مدیران و مسئولین کتابخانه ها و بخشها لازم است بر  نظافت ، تمیزی و ضد عفونی شدن سطوح، لوازم و تجهیزات کتابخانه ای  نظارت نمایند.
5)    همکاران حتی المقدور از وسایل عمومی  مانند تلفن-سیستم های جستجوی عمومی، نوشت افزار که در اختیار مراجعان و سایر همکاران است استفاده نکنند و در صورت ضرورت نکات بهداشتی رعایت شود.
6)    جلسات به صورت غیر حضوری برگزار و نظرات و پیشنهادات از طریق اتوماسیون اخذ و در صورت ضرورت برگزاری جلسه ی حضوری با حفظ فاصله و انجام تدابیر بهداشتی لازم، برگزار گردد.
7)    با توجه به شرایط جدید و تغییر نوع خدمات،  مدیران و مسئولین نسبت به نحوه ارائه خدمات، تقسیم کار، تنظیم شرح وظایف جدید و پاسخ گویی، ضمن مشاوره با کارشناسان برنامه ریزی و تدابیر مناسب را لحاظ نمایند.

ب) خدمات کتابخانه ها
1)    جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در کتابخانه ها فقط خدمات امانت منابع و خدمات عضویت مانند ثبت نام، صدور کارت عضویت جدید، تمدید عضویت و  تسویه حساب ، انجام می پذیرد.
2)    ارائه خدمات امانت منابع درکتابخانه ها به صورت قفسه بسته ارائه خواهد شد به نحوی که مراجعان در بخشها و سالنها تردد نداشته، خدمات لازم را دریافت نمایند.
3)    تالار های مطالعه، کتابخانه های تخصصی، کلاس های آموزشی، نشستها و کارگاه ها و سایر فعالیتهای عمومی  تا اطلاع ثانوی تعطیل می باشد.
4)     حضور همکاران و مراجعان با رعایت فاصله گذاری اجتماعی 2 متر توسط  مسئولین و مدیران مربوطه کنترل و نظارت گردد.
5)    کتب  ومنابع برگشتی  که از اعضا تحویل گرفته می شود حداقل یک هفته قرنطینه و غیر قابل امانت  می باشد.
6)    مدیران باید محلی را برای دریافت منابع برگشتی و قرنطینه و انتقال منظم منابع، پیش بینی و آماده سازی نمایند.( در این خصوص لازم است منابع برگشتی تاریخ گذاری شود تا حداقل یک هفته در قرنطنه قرار گیرد).
7)    از زمان راه اندازی خدمات امانت،  اعضایی که سال گذشته (1398)منابع امانتی از کتابخانه دریافت نموده اند  به مدت یکماه جهت برگشت منابع مذکور فرصت داده می شود و جریمه ای دریافت نمی گردد. مدیران در این خصوص تدابیر لازم را اتخاذ نمایند.
8)    با توجه به مشکل تردد و حضور برخی اعضا، مدیران لازم است با اعضایی که متقاضی دریافت منابع برای سایر اعضای خانواده خود می باشند، با رعایت ضوابط همکاری و مساعدت نمایند.

ج) شرایط حضور مراجعان در کتابخانه ها

1)    جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی سالنهای مطالعه، بخشهای مرجع، نشریات، و کتابخانه های تخصصی تعطیل می باشد.
تبصره:  خدمات امانت و عضویت در کتابخانه گوهرشاد - تخصصی اهلبیت(ع) دایر می باشد.
2)    کارگاههای آموزشی، نشستها و فعالیتهای عمومی حضوری تعطیل می باشد. این امور از طریق فضای مجازی ارائه می گردد.
3)    صرفا بخش امانت منابع و عضویت کتابخانه ها ارائه خدمات خواهند داشت.
4)    مراجعان باید قبل از ورود دستهای خود را با محلول هایی که دراختیارشان گذاشته میشود ضد عفونی نمایند ودرصورت لزوم تب سنجی انجام خواهد شد و از ورود افرادی که دمای بالای 37 درجه دارند ممانعت به عمل خواهد آمد. ( این کار می تواند با هماهنگی با سایر نهاد ها صورت گیرد)
5)    توصیه می شود اعضای کتابخانه جهت استفاده از خدمات و حضور در کتابخانه از دستکش و ماسک استفاده نمایند.
6)    توصیه می گردد افراد کهنسال و بیماران از حضور در کتابخانه خوداری نمایند ، بهتر است این افراد از خدمات کتابخانه دیجیتال استفاده نموده یا مدیران کتابخانه ها شرایط بهره مندی این افراد از منابع را فراهم نمایند (مانند  امانت دادن کتاب با کارت عضو به افراد درجه یک یا ارسال منابع با استفاده از ظرفیت کتابخانه سیار).
7)    اعضاء از آوردن وسایل غیر ضروری مانند کتاب شخصی، تبلت، لب تاب، کیف، کوله پشتی و ... خوداری نمایند.
8)    با توجه به عدم مشخص بودن تاریخ شروع بیماری کرونا و نقل قولهای متفاوت در رابطه با ماندگاری این ویروس در سطوح مختلف از جمله کاغذ، در هنگام استفاده از منابع  رعایت اصول بهداشتی (استفاده از دستکش و ماسک) توصیه می شود.
9)    با توجه به منحصر شدن خدمات به امانت کتاب از پذیرش میهمانان و غیر اعضاء تا اطلاع ثانوی معذوریم. این عزیزان می توانند از طریق درگاه کتابخانه دیجیتال سازمان از خدمات کتابخانه ای بهره مند شوند.
10)     جهت جلوگیری از انتشار ویروس کرونا و حفظ سلامتی اعضاء کلیه منابع برگشتی حداقل به مدت یک هفته قرنطینه شده و از امانت مجددا آنها جلوگیری می گردد.
11)     جهت ایجاد شرایط امن و جلوگیری از انتشار ویروس کرونا،  اعضا موظف می باشند دستورالعمل های بهداشتی کتابخانه ها را در هنگام حضور و استفاده از خدمات رعایت و با کارکنان همکاری نمایند.
12)     ارائه خدمات در کتابخانه ها صرفا در ساعت اداری(30 :7 الی 13) انجام خواهد شد. در کتابخانه هایی به صورت شیفتی جهت آقایان و بانوان ارائه خدمات می نمایند به همان روال قبل خدمات می دهند.
13)     ارائه خدمات کپی و اسکن، خدمات اینترنت و خدمات سلف سرویس در تمام کتابخانه ها تا اطلاع ثانوی تعطیل می باشد.
  بدیهی است در زمانی که شرایط کشور از نظر ریشه کنی ویروس کرونا به شرایط ایمن برسد و مجوز ارائه سایر خدمات از جانب مسئولین بهداشت و سلامت کشور صادر گردد، خدمات مختلف مشابه روال گذشته در کتابخانه ها صورت می پذیرد. در این ایام مدیران کتابخانه ها با توجه به وضعیت منطقه خود( از لحاظ سلامت و پزشکی و دستور العملهای صادره توسط کمیسیون مبازه با کرونا در هر استان)  می توانند با مشورت با مدیران و کسب مجوز نسبت به افزایش یا کاهش برخی از خدمات اقدام نمایند.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید