صبح امروز نمایشگاه نسخه‌های خطی، اسناد و عکس‌های تاریخی موجود در گنجینه رضوی با محوریت امام‌‌رضا علیه‌السلام در موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی افتتاح شد.

به گزارش گنجینه رضوی، سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی به مناسبت دهۀ کرامت، در مراسمی با حضور رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی نمایشگاه نسخه‌های خطی، اسناد و عکس‌های تاریخی موجود در مخازن آستان قدس با موضوع امام‌رضا(ع) و حرم مطهر رضوی را افتتاح کرد.
قرآن خطی منسوب به دست‌خط حضرت رضا علیه‌السلام که به خط کوفی 16سطری و در قرن سوم هجری قمری کتابت شده، یکی از نفیس‌ترین آثار به نمایش درآمده است.
رساله ذهبیه امام‌رضا(ع) کتابت قرن 11، صحیفه‌الرضا کتابت سال 972قمری، مسندالامام‌الرضا کتابت سال 872 قمری، فقه‌الرضوی کتابت سال 1050 قمری و اسماء‌الحسنی کتابت سال 1061 قمری از نسخ خطی در معرض نمایش است. همچنین تعدادی از اسناد تاریخی موجود در مرکز اسناد آستان قدس از جمله حکم حافظی قرآن در روضه منوره و حرم مطهر (1240 ق)، حکم دربانی حسن علی‌خان در آستان قدس رضوی( 1317ق)، فرمان اهدای جامه مخصوص به منصور شعاع‌السلطنه(1325 ق)، دستور متولی باشی آستان قدس رضوی به تحویل‌داران مبنی بر تحویل وجه نقد و روغن جهت چراغانی در دو صحن قدیم و جدید به مناسبت میلاد امام رضا علیه السلام(  1307 ق)، دستور متولی‌باشی آستان قدس رضوی به تحویل‌داران مبنی بر تحویل شربت و شیرینی جهت برگزاری مجلس سلام به مناسبت میلاد امام رضا علیه السلام(  1307 ق) از جمله آثاری است که به نمایش گذاشته شده است.
گفتنی است این نمایشگاه تا پایان تیرماه در موزۀ قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر برپا است و علاقه‌مندان به آثار تاریخی و فرهنگی می‌توانند همه‌روزه از ساعت 8 صبح تا 12 از این آثار بازدید کنند.

برچسب‌ها:
موزه آستان قدس،امام رضا،نمایشگاه،دهه کرامت،گنجینه رضوی
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید