۱۳۹۹/۰۴/۲۶ - ۱۸:۰۹
روز دحوالارض
شب بیست و پنجم ماه ذی القعده، شب دحوالارض است؛ یعنی پهن شدن زمین از زیر خانه کعبه بر روی آب. این شب از شب‌های شریفه است که رحمت خدا در آن نازل می‌شود و قیام به عبادت در آن اجر بسیار دارد.

از حسن بن علی وشار روایت است که گفت من کودک بودم با پدرم در خدمت امام رضا( ع) شام خوردیم در شب بیست و پنجم ماه ذی القعده پس فرمود: که امشب حضرت ابراهیم و حضرت عیسی( ع) متولد شده‌اند و زمین از زیر کعبه پهن شده است. پس هر که روزش را روزه بدارد چنان است که شصت ماه را روزه داشته باشد. در روایت دیگر فرمودند: در این روز حضرت قائم( عج) قیام خواهد نمود.
روز بیست و پنجم، روز دحوالارض است و یکی از آن چهار روز است که در تمام سال به فضیلت روزه ممتاز است، و در روایتی روزه‌اش مثل روزه هفتاد سال است، و در روایت دیگر کفاره هفتاد سال است. هر که این روز را روزه بدارد و شبش را به عبادت بگذراند برای او عبادت صد سال نوشته شود و از برای روزه‌دار این روز هر چه در میان آسمان و زمین است استغفار کند، و این روزیست که رحمت خدا در آن منتشر گردیده و از برای عبادت و اجتماع به ذکر خدا در این روز اجر بسیاریست. در این روز غیر از روزه و عبادت و ذکر خدا و غسل اعمال دیگری هم ذکر شده است.
منبع: کليات مفاتيح‌الجنان درشت خط، با ترجمه فارسی/ تاليف: عباس قمي طالب ثراه؛ خطاط غلامعلی موسوی هاشمی.- مشهد: بارش، ‎۱۳۷۷.

 

برچسب‌ها:
دحوالارض, بیست و پنجم ماه ذی القعده
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید