۱۳۹۹-۰۶-۱۹
90 سال تاریخ مطبوعات سینمایی در گنجینۀ رضوی
آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی با بیش از 235 عنوان نشریۀ تخصصی و نیمه‌تخصصی سینمایی یکی از غنی‌ترین آرشیوهای کشور در زمینۀ مطبوعات سینمایی است.

به گزارش گنجينۀ رضوی، رئیس ادارۀ مطبوعات سازمان کتابخانه‌‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، در آستانۀ روز سینما، آرشیو مطبوعات این سازمان را غنی‌ترین آرشیو مطبوعات سینمایی کشور اعلام و تصریح کرد: این مرکز در راستای صیانت از آثار فرهنگی، وظیفۀ شناسایی و جذب نشریات منتشر‌شده در کشور را دارد که تاکنون بیش از 235 عنوان نشریۀ تخصصی و نیمه‌تخصصی سینمایی را در خود جای داده است.
ابراهیم حافظی ادامه داد: از این تعداد، 26 عنوان مربوط به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است و 9 عنوان در سال‌های اولیۀ بعد از پیروزی انقلاب چاپ و جذب آرشیو شده است.
وی اضافه کرد: از مجموع 235 عنوان، تعداد 161 عنوان در تهران و 15 عنوان در مشهد چاپ شده است و سایر عناوین مربوط به سایر شهرهاست که سهم شهرهای اصفهان 8 عنوان و قم، همدان و شیراز هرکدام 4 تا 5 عنوان است.
حافظی نکتۀ حائز اهمیت در آرشیو نشریات سینمایی آستان قدس رضوی را تعلق حدود 74 عنوان به دانشگاه‌های کشور دانست که مطالب آن، به همت دانشجویان تنظیم و چاپ شده است و این مسئله، علاقۀ این قشر به حوزۀ هنر هفتم را نشان می‌دهد.
وی به قدیمی‌ترین نشریۀ سینمایی موجود در آرشیو آستان قدس رضوی اشاره کرد و گفت: اولین نشریۀ کاملاً هنری و سینمایی موجود در آرشیو، مجلۀ «هنرمندان» است که در سال 1323 خورشیدی چاپ شد و پنجمین نشریۀ تخصصی سینماست.
حافظی از نخستین روزنامۀ هنری ایران یاد کرد و گفت: روزنامۀ تیاتر که نسخه‌های آن توسط مدیر این روزنامه وقف کتابخانۀ آستان قدس رضوی شده است، نخستین روزنامۀ هنری ایران بود که دربارۀ تئاتر و نمایشنامه‌های ایران و جهان، خبر منتشر می‌کرد.
وی با ابراز این‌که تاریخ مطبوعات سینمایی 90 ساله است اضافه کرد: نشریۀ «ستارۀ سینما» طولانی‌ترین دورۀ انتشار مجلات سینمایی قبل از انقلاب را به خود اختصاص داده است که بیشترین موجودی آن در آرشیو آستان قدس رضوی است و این اولین مجلۀ سینمایی بعد از کودتای 28 مرداد است.
حافظی در پایان تصریح کرد: مجله‌های فرهنگ و سینما(1369)، گزارش فیلم(1369)، هفته‌نامۀ سینما(1370)، دنیای تصویر(1371)، سینما تئاتر(1372)، فیلم‌نگار(1381)، بانی‌فیلم(1382)، هنرمند(1386)، جهان‌سینما(1386) از دیگر نشریات مهم این حوزه پس از پیروزی انقلاب اسلامی هستند.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید