۱۳۹۹-۰۷-۲۲
افتتاح مخازن 9هزار متری گنجینۀ رضوی؛ به زودی
رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در شصت‌وسومین برنامه از سه‌شنبه‌های علمی‌فرهنگی این سازمان، از افتتاح مخازن بزرگ گنجینه‌های رضوی در آیندۀ نزدیک خبر داد.

به گزارش گنجینۀ رضوی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدجلال حسینی، در مراسم رونمایی از قدیمی‌ترین نسخۀ خطی «عیون اخبارالرضا» موجود در مخزن نسخ خطی آستان قدس رضوی اعلام کرد: مخازن جدید گنجینه‌های رضوی، به عنوان یکی از بزرگترین پروژه‌های فرهنگی، به زودی و در ایام ماه ربیع‌الاول افتتاح خواهد شد. وی تصریح کرد: این مخازن در مساحت 9هزار متر مربع و در سه طبقه احداث شده است که تا 30 الی 40 سال آینده، این سازمان را از مخزن بی‌نیاز خواهد کرد. حسینی افزود: کتب چاپی، اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی در این مخازنِ مجهز تجمیع خواهد شد و ارائۀ خدمات به مراجعان از این طریق به بهترین شکل ادامه خواهد داشت.
وی در شصت‌وسومین برنامه از سه‌شنبه‌های علمی‌فرهنگی آستان قدس رضوی و در آستانۀ رحلت حضرت رسول اکرم(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) با اشاره به روایات، احیای امر اهل بیت(ع) را ضروری دانست و اظهار داشت: اخلاق‌مداری یکی از مواردی است که می‌تواند به احیای امر اهل بیت(ع) در جامعه منجر شود. حسینی در این ارتباط به آیه چهار از سورۀ مبارکۀ قلم «وَإِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظيمٍ» اشاره کرد و گفت: حسن خلق یکی از ویژگی‌های پیامبر اکرم(ص) بوده است و این درحالی است که تعداد فراوان پرونده‌های قضایی در دادگاه‌ها رواج بی اخلاقی در جامعه را نشان می‌دهد.
رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در ادامه، آموختن علم نافع و نشر آن را از دیگر راهکارهای نشر معارف اهل بیت(ع) و احیای امر آنان خواند و با اشاره به حدیث امام‌رضا(ع) تصریح کرد: امام فرمودند که علوم ما را بیاموزید و به مردم آموزش بدهید که اگر مردم محاسن کلام ما را بدانند، از ما تبعیت می‌کنند.
گفتنی است در شصت‌وسومین سه‌شنبۀ علمی‌فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، از نسخۀ خطی660 سالۀ «عیون اخبارالرضا» به عنوان قدیمی‌ترین نسخۀ این اثر در مخزن نسخ خطی آستان قدس و سومین نسخه در کشور از نظر قدمتِ کتابت رونمایی شد.
 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید