۱۳۹۹-۱۰-۰۹
مجموعه‌های اهدایی سردار سلیمانی، در حرم رضوی رونمایی شد
هم‌زمان با روز بصیرت و در آستانۀ اولین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی، سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی از مجموعۀ نفیسی با محوریت شهید سلیمانی رونمایی کرد. نسخۀ خطی اهدایی این سردار شهید، یکی از این نفایس است.

به گزارش گنجینه رضوی، سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در شصت‌وهفتمین سه‌شنبۀ علمی‌فرهنگیِ خود از مجموعه منابع این مرکز با محوریت سردار شهید سلیمانی با حضور تعداد محدودی از کارشناسان و به صورت وبیناری رونمایی کرد. نسخۀ خطی «کنزاللغات»، پرچم اهدایی گنبد حرم مطهر حضرت ابالفضل(ع)، پایگاه اختصاصی شهید سلیمانی در کتابخانۀ دیجیتال رضوی و کتاب‌های چاپی منتشر شده در ارتباط با این سردار شهید، مجموعه مواردی هستند که در این مراسم از آنها رونمایی شد.
کارشناس نسخ خطی کتابخانۀ آستان قدس رضوی در ارتباط با نسخۀ خطی رونمایی‌شده اظهار داشت: «کنزاللغات» یکی از سه کتابی است که از سوی سردار حاج قاسم سلیمانی به مقام معظم رهبری اهدا شده بوده است و ایشان در مردادماه 1398 به کتابخانۀ آستان قدس هدیه کرده‌اند.


سیدرضا صداقت‌حسینی گفت: این نسخه اثر محمدبن‌عبدالخالق مشهور به ابن معروف (قرن 9ق) است. وی افزود: کنزاللغات، فرهنگ عربی به فارسی و شامل 28 کتاب است که هر کتاب شامل چند باب است و به شماره 56460 در مرکز نسخ خطی آستان قدس رضوی به ثبت رسیده است. صداقت‌حسینی خاطرنشان کرد: این اثر 50 سال پس از تألیف در سال 920 قمری کتابت شده است که از جهت تاریخ کتابت دومین نسخه‌ای است که در این موضوع در کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.


رونمایی از پرچم گنبد حرم حضرت عباس(ع) بخشی دیگر از این مراسم بود. جواد فرهمندنژاد، دبیر سه‌شنبه‌های علمی‌فرهنگی سازمان یاد شده، با بیان اینکه این تنها یک نمونه از اشیاء موزه ای اهدایی سردار سلیمانی است، از وجود پرچم گنبد حرم امام حسین(ع) و عصای عاج در موزه خبر داد و گفت: این مجموعه به دست شهید سلیمانی به مقام معظم رهبری اهدا شده بوده است و ایشان در سال‌های گذشته به موزۀ آستان قدس رضوی اهدا کردند که در گنجینۀ هدایای مقام معظم رهبری(مدظله) واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی درحال نمایش است.

همچنین رئیس کتابخانۀ دیجیتال آستان قدس رضوی نیز در این مراسم با بیان اینکه پایگاه‌های موضوعی با هدف ایجاد دسترسی متمرکز پژوهشگران ایجاد می‌شود، در ارتباط با پایگاه تخصصی شهید سلیمانی تشریح کرد: در این پایگاه تخصصی منابع در موضوعات مختلف زندگینامه، شخصیت، اقدامات، مجاهدت‌ها، سرافرازی‌ها، شهادت و... ایشان در کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی راه‌اندازی شده است. علی ضرابی افزود: این پایگاه شامل حدود 1660 منبع دیجیتال از قبیل کتاب چاپی، عکس، فیلم، بریده جراید، مقاله، پوستر و ... در موضوع شهید حاج قاسم سلیمانی است که علاوه بر ارائه اطلاعات کتابشناختی، امکان مطالعه و تورق آزاد منابع، امانت دیجیتال منابع و خدمات تحویل مدرک در خصوص منابع موجود نیز فراهم شده است.

ضرابی خاطرنشان کرد: پژوهشگران و علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی به نشانی digital.aqr.ir از این پایگاه تخصصی استفاده کنند.
همچنین رونمایی از تعداد 11 کتاب چاپی با موضوع اختصاصی سردار شهید قاسم سلیمانی، از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.
 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید