۱۳۹۹-۱۲-۰۵
در مراسم رونمایی از نسخۀ خطی کهن نهج‌البلاغه مطرح شد: «نهج‌البلاغه از آن کیست»؛ مفید و مختصر در پاسخ به شبهات
مترجم کتاب «نهج‌البلاغه لِمَن» (نهج‌البلاغه از آنِ کیست؟) در مراسم رونمایی از یکی از نفیس‌ترین نسخ خطی نهج‌البلاغه که در کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد، به توضیحاتی در خصوص شبهات وارد شده به کتاب شریف نهج‌البلاغه پرداخت.

به گزارش گنجینۀ رضوی، دکتر علیرضا کاوند به عنوان سخنران وبیناری در مراسم رونمایی از نسخۀ خطی کهن نهج‌البلاغه موجود در کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی به ارائۀ سخنانی در ارتباط با شبهات نسبت داده شده به نهج‌البلاغه پرداخت. وی نگارش مقالاتی علیه نهج‌البلاغه و سیدرضی در برخی از مجلات اهل سنت سال 1975 میلادی در مصر را عامل نگارش کتاب «نهج‌البلاغه لِمن» از سوی مرحوم شیخ محمدحسن آل یاسین از نوادگان شیخ محمدحسن آل یاسین خزرجی کاظمینی از فقهای مطرح شیعه در قرن 13 عنوان کرد.


او با بیان اینکه این کتاب یکی از آثار مهم در حوزۀ آشنایی با معارف نهج‌البلاغه و پاسخ به شبهات در این عرصه است، تصریح کرد: مرحوم شیخ محمدحسن آل یاسین، مؤلف این کتاب از علمای بزرگ شیعه در سال‌های 2006-1931 میلادی بود که بیش از 70 اثر از او باقی مانده است.
معاون پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم قم، اظهار داشت: در سال 1975 میلادی مصادف با 1995 قمری، مجله «البلاغ» عراق از شیخ محمدحسن آل‌یاسین درخواست می‌کند تا مطالبی را در پاسخ به شبهاتی که دربارۀ نهج البلاغه مطرح شده بنویسد که این مطالب در شمارۀ سوم همان نشریه به چاپ می‌رسد. وی افزود: درج مقالاتی در همان سال از افرادی چون محمود محمد شاکر، از اساتید معروف اهل سنت؛ دکتر شفیع السید؛ دکتر محمد دسوقی و احمد امین در مجلاتی نظیر «الکاتب»، «الهلال» و «العربی» علیه نهج‌البلاغه و جعلی خواندن آن و در مقابل عدم درج پاسخ شیخ محمدحسن در آن مجلات، باعث نگارش این کتاب از سوی این عالم شیعه شد.


کاوند تصریح کرد: در این مجلات، کتاب شریف نهج البلاغه، جعل و گردآوری شده از سوی سیدرضی خوانده شده و شبهات مختلفی در این زمینه مطرح شده است.
وی با بیان اینکه عموم اهل سنت به نهج‌البلاغه احترام می‌گذارند، گفت: شیخ محمدحسن در مقدمۀ کتابش آورده است که گویا در آن زمان در مصر جریانی قصد داشته، نهج‌البلاغه را گردآوری شده از سوی شریف رضی اعلام کند.
مترجم کتاب «نهج‌البلاغه لِمَن» (نهج‌البلاغه از آنِ کیست؟) در معرفی این اثر، آن را کتابی مختصر خواند و تصریح کرد: مؤلف در این اثر ابتدا به شریف رضی و نگارش نهج‌البلاغه پرداخته و پس از مطرح کردن بحث بلاغت در سخنان امیرالمؤمنین(ع)، به تشکیکاتی که برخی مخالفان نسبت به نهج‌البلاغه مطرح کردند اشاره کرده و در این ارتباط پاسخ برخی متأخران و حتی پاسخ‌های مرحوم ابن ابی‌الحدید معتزلی سنی را که شارح نهج‌البلاغه است را مطرح کرده است.


کاوند افزود: مؤلف پس از این مقدمات، 10 شبهه مشهور علیه نهج‌البلاغه که در فضای مطبوعاتی آن زمان مطرح بوده را اشاره کرده و پاسخ داده است که شبهه تقسیمات عددی یکی از آنها است.
گفتنی است، در این مراسم که به صورت وبیناری و در قالب هفتادوپنجمین سه‌شنبۀ علمی‌فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها ،موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی برگزار شد، از نسخۀ خطی نهج‌البلاغه موجود در کتابخانۀآستان قدس متعلق به سال 674 قمری رونمایی شد.
 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید